Sayfa 518/1000 İlkİlk ... 18418468508516517518519520528568618 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,137 - 4,144 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by favonian Yazıyı Oku
    Merhaba,

Yanlış bilmiyorsam, temiz fiyatı 100'ün üstünde olan bonolarda, bu fazlalık kalan kupon sayısına bölünerek vergi matrahından düşülebiliyor, bu sebeple AL40'ın ciddi dezavantaj oluşturmaması gerekir diye düşünüyorum.
    Bunu ilk defa duyuyorum. Detaylandırır mısınız ?

2.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Bunu ilk defa duyuyorum. Detaylandırır mısınız ?
    https://www.hisse.net/topluluk/showt...19#post2453319

https://www.hisse.net/topluluk/showt...09#post2457309

Bu postların olduğu sayfalarda bu konu tartışılmış, ben de buradan öğrenmiştim.

3.  Alıntı Originally Posted by favonian Yazıyı Oku
    Merhaba,

Yanlış bilmiyorsam, temiz fiyatı 100'ün üstünde olan bonolarda, bu fazlalık kalan kupon sayısına bölünerek vergi matrahından düşülebiliyor, bu sebeple AL40'ın ciddi dezavantaj oluşturmaması gerekir diye düşünüyorum.
    Bu detayı bilmiyorum. Ancak öyle olsa dahi bu ancak son yıl elde edilecek kupon faizi için bir avantaj sağlayabilir. O avantajı da tüm nakit akışının getirisine etkisini iyi incelemek lazım.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Bu detayı bilmiyorum. Ancak öyle olsa dahi bu ancak son yıl elde edilecek kupon faizi için bir avantaj sağlayabilir. O avantajı da tüm nakit akışının getirisine etkisini iyi incelemek lazım.
    Fazla fiyat tüm kuponlara eşit bölüneceği için son yıl değil, her yıl avantaj sağlayacaktır. Örnek olarak şu an AL40 temiz fiyatı 132,5 olsa, kalan kupon sayısı 19 olduğu için kupon başına vergi matrahı 11,875/2-32,5/19 olmalıdır. Ayrıca itfada ilave bir vergi olmayacaktır. Temiz fiyatı 100'ün altında olan bonolarla karşılaştırırken bunların da dikkate alınması gerekir bence.

5. Daha önceki sayfalarda bahsetmiştik. AL40, 2006 öncesi ihraç edildiğinden diğer bir avantajı 2020 yılı için 40bin altında kalan alım-satım kazancını beyan etmeye gerek yok. CY43 den al-sat yapıp 10 lira bile kazansanız beyan etmelisiniz.
     Alıntı Originally Posted by favonian Yazıyı Oku
    Fazla fiyat tüm kuponlara eşit bölüneceği için son yıl değil, her yıl avantaj sağlayacaktır. Örnek olarak şu an AL40 temiz fiyatı 132,5 olsa, kalan kupon sayısı 19 olduğu için kupon başına vergi matrahı 11,875/2-32,5/19 olmalıdır. Ayrıca itfada ilave bir vergi olmayacaktır. Temiz fiyatı 100'ün altında olan bonolarla karşılaştırırken bunların da dikkate alınması gerekir bence.
    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

6. Nominalden pahalı alınan eurobondlarda, alınan fiyatla nominal arasındaki fark, itfa tarihine kadar olan her kupon faizi beyanından eşit düşülmüyorsa güzel zarar edilir.

Düşülüyorsa senelik net %4,7 gibi bir getiriye ulaşılır. (hesaplama AL40 için %31 net vergi ödemesinden yapılmıştır, senelik toplam gelirin 350bintl olduğu farzedilmiştir) Düşülmüyorsa çok kötü.

Ancak maliye bakanlığı kardeşim ben onu bunu anlamam sadece ilk aldığın sene düşersin derse ki nette okuduğum bir kaynak ilk aldığınız sene düşebilirsiniz demiş, şu anki oranlara göre nominali 106'yı geçen eurobondlar alınmamalı.

Bu çok önemli bir mevzu, bir özelge ya da maliye bakanlığının net açıklaması olmalı. Yoksa ne kadar çırpınsak da kanunda yeri net olarak yoksa, yoruma dayalıysa o vergiler ödenmek durumunda kalır.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku

Ancak maliye bakanlığı kardeşim ben onu bunu anlamam sadece ilk aldığın sene düşersin derse ki nette okuduğum bir kaynak ilk aldığınız sene düşebilirsiniz demiş, şu anki oranlara göre nominali 106'yı geçen eurobondlar alınmamalı.
    Maliye bakanlığı biri özelge talebinde bulunmazsa bu konuda açıklama yapmaz çünkü bu genelgeçer bilgi olursa daha az vergi toplanır. Bu sebeple coğu vergi rehberinde bundan bahsedilmez. Okuduğunuz kaynağı ya siz yanlış anladınız ya da kaynak yanlış. Bu konuda yeteri kadar kaynak var ve uygulama Sn. favonian'ın anlattığı gibi.

Beyan sınırı:
    2019'da elde edilen gelirler için 40.000 TL (2020 martında beyan edilen)
    2020'de elde edilen gelirler için 49.000 TL (2021 martında beyan edilecek)
    2021'de elde edilen gelirler için olanı 3 Kasımda (ya da enflasyon hangi günde açıklanacak olursa) yazarım.
    Son düzenleme : Epicurist; 17-10-2020 saat: 17:00.
    Saygılar.

8.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    ...Bu konuda yeteri kadar kaynak var ve uygulama Sn. favonian'ın anlattığı gibi.
    ..
    Öncelikle kaynağın maliye bakanlığı olması şart. Uygulama böyle gibi bir dayanakla gidilirse, vergi ziyaı, gecikme cezaları ile birlikte katmerli ceza yenir. Maliye de vergi cezaları ile muhatap olanlar bilir ki 2 kez muhatap kalmış biriyim.

Cezayı keser elinize verirler, itiraz ederseniz kanun böyle derler.

Bunun için yapabileceğiniz tek şey yoruma bağlı olmayan kanunu ya da maliye bakanlığı genelgesinde açık açık net olarak ifade edilmiş yazıyı, mesala şöyle bir yazıyı: "nominalden yüksek fiyata alınmış eurobondların, nominal ile alınan fiyat farkı, itfa tarihine kadar ödenen her kupon faizinden x tarihindeki kur fiyatından hesaplanmak suretiyle, eşit olarak düşülerek beyan edilir" müdüre göstermeden o cezadan kurtulamazsınız.

Yoksa hakkınızı vergi mahkemelerinde aramak durumunda kalırsınız ki kazanmanız da imkansız gibi bir şey olur kanun yoksa. Benden söylemesi.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 518/1000 İlkİlk ... 18418468508516517518519520528568618 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •