Sayfa 53/1000 İlkİlk ... 343515253545563103153553 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 417 - 424 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Aynen dediğiniz gibi, itfa gelirinden kur farkı geliri alinmaz denmiş, sanirim bugune kadar degeleri bu kadar düşmedeği için çokta yazi yada örnek yok .. şimdi 65 e alip, itfa gününde 35.000 dolar gelir ciddi rakamlar.. teşekkürler tekrar açıklamalar için, banka ile görüşücrm bu konuda alim öncesinde..
    ı
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    İtfa gelirini kur farkı demiyor çünkü itfa gelirinin kur farkı yok. Bir şeyde kur farkı olması için bir alım tarihi bir de satım tarihi olması lazım. Kur farkı alınmıyor derken başta verdiğiniz 70.000 doları kastediyor. İtfadan bir gün önce satsaydınız onun kur farkını verecektiniz şimdi vermiyorsunuz.

Bir örnek yaparsak daha iyi anlaşılır sanıyorum:
    70.000$ aldınız $/tl 2 idi, itfadan bir gün önce sattınız $/tl 3 olmuştu.

Şimdi 2 durumu vergisel açıdan inceleyelim (itfadan 1 gün öncesi ile itfa gününün kuru aynı olsun):

itfadan 1 gün önce sattınız, vergiye konu gelir: (100.000X3)-(70.000X2) =160.000TL

itfayı beklediniz, vergiye konu gelir: 30.000X3 =90.000TL

Aradaki fark 2. durumda kur farkının vergilendirilmemesinden doğuyor.

Kafanızı karıştıran şey bana gönderdiğiniz yazıdaki şu muğlak ifade :"vade gününde itfa geliri elde eden kişi kur farkı için vergi vermezken..." Burada yazan kişinin vade gününde kur farkı alınmayan şeyin itfa geliri olmadığını belirtmesi gerekirdi. Dikkatli okursanız kur farkının itfa gelirinden alınmadığını söylemiyor zaten ancak, daha net ifade edilebilirdi.

2.  Alıntı Originally Posted by Matt1954 Yazıyı Oku
    Aynen dediğiniz gibi, itfa gelirinden kur farkı geliri alinmaz denmiş, sanirim bugune kadar degeleri bu kadar düşmedeği için çokta yazi yada örnek yok .. şimdi 65 e alip, itfa gününde 35.000 dolar gelir ciddi rakamlar.. teşekkürler tekrar açıklamalar için, banka ile görüşücrm bu konuda alim öncesinde..
    ı
    Rica ederim, yalnız dikkat edin, itfa gelirinden kur farkı geliri alinmaz denmemiş, itfa gününü bekleyip itfa geliri elde ederseniz kur farkı vermezsiniz demiş. Aslında kur farkı verilmeyen şeyin ne olduğunu belirtmemiş, onun için siz doğal olarak cümlenin başındaki itfa gelirini anlıyorsunuz. Çok bilen kişilerin yaptığı klasik hatayı yapmış yazar; işi bilene anlatır gibi anlatmış.

3.  Alıntı Originally Posted by cem1473 Yazıyı Oku
    Selam Arkadaşlar, bu forum ekonomik konular için bir nimet. Cevap yazan arkadaşlardan Allah razı olsun. Ben de önceden TL deydim. Genelde emlak yatırımı için fırsat kolluyordum ama geçen ay eurobond yatırımı yaptım(çok araştırmadan) yaklaşık 500bin tl yatırımla ortalama aylık 600$ gelir olacak şekilde. Paramda $ da kalacak. Sizce mantıklı mı yoksa erkenden bu sevdadan zararsız bir şekilde vaz mı geçeyim?

MI 5 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Öncelikle vergi konusunda yazdığım cevabı gördüyseniz sizin rakam sınırda oluyor yanılmıyorsam. Belki de hiç vergi vermezsiniz. Eğer vergi vermeyecekseniz eurobond cazip. %35'lik vergi dilimine giriyorsanız eurobond riskini almanıza değmiyor bana göre. Tabii yatırım öznel bir şey, benim beklentim ya da risk anlayışım ile sizinki farklı olabilir. Satma konusuna gelirsek sizin dolar/tl kaç iken eurobondu aldığınız önemli, ben geçen gün kendim için bir hesap yaptım eğer vade gününden önce satarsam 16 kat fazla vergi veriyorum doların son zamanlarda değer kazanmasından dolayı. Bir de eurobond'ların hepsi aynı risk kategorisinde değil subordinated tercih etmem senior unsecured tercih ederim. Uygunsa sanayi şirketinin eurobondunu almak isterim.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

SM-N950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Saygılar.

Öncelikle vergi konusunda yazdığım cevabı gördüyseniz sizin rakam sınırda oluyor yanılmıyorsam. Belki de hiç vergi vermezsiniz. Eğer vergi vermeyecekseniz eurobond cazip. %35'lik vergi dilimine giriyorsanız eurobond riskini almanıza değmiyor bana göre. Tabii yatırım öznel bir şey, benim beklentim ya da risk anlayışım ile sizinki farklı olabilir. Satma konusuna gelirsek sizin dolar/tl kaç iken eurobondu aldığınız önemli, ben geçen gün kendim için bir hesap yaptım eğer vade gününden önce satarsam 16 kat fazla vergi veriyorum doların son zamanlarda değer kazanmasından dolayı. Bir de eurobond'ların hepsi aynı risk kategorisinde değil subordinated tercih etmem senior unsecured tercih ederim. Uygunsa sanayi şirketinin eurobondunu almak isterim.

Vergi konusunu müşterek hesap veya virman ile çözmeyi umuyorum. Vergi verdikten sonra pek bir cazip hali kalmıyor. Bana da emlak yatırımından iyi gibi gözüküyor. İyi geceler

MI 5 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Vergi yükü yüksek evet, 140.000 $ verip alinicak işbankasi yada ykb eurobond lari vergiye rağmen yinede cazip değil mi ?
    İtfa tarihi beklenirse elinize 256.000 dolar gecmiş oluyor toplamda.. 116.000$ da yuzde 30 gitse ortalama 80.000 $ size kaliyo nerde ise..yani 140.000 koyup 220.000 almak 4 yilda bana cok cazip geldi.. dunyanin hiç bir yeride dolar bazli bu şekilde getiri yoktur diye düşünüyorum... bilmem yanliş mi düşünüyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by Matt1954 Yazıyı Oku
    Vergi yükü yüksek evet, 140.000 $ verip alinicak işbankasi yada ykb eurobond lari vergiye rağmen yinede cazip değil mi ?
    İtfa tarihi beklenirse elinize 256.000 dolar gecmiş oluyor toplamda.. 116.000$ da yuzde 30 gitse ortalama 80.000 $ size kaliyo nerde ise..yani 140.000 koyup 220.000 almak 4 yilda bana cok cazip geldi.. dunyanin hiç bir yeride dolar bazli bu şekilde getiri yoktur diye düşünüyorum... bilmem yanliş mi düşünüyorum.
    Neden başka yerde böyle bir getiri yok?

https://www.cfr.org/blog/framing-tur...sis-not-repeat

7. Aynen, riskler yuksek, yabanci satar gider güvende hissedene kadar almazda, ama İş Bankasi yada YKB nin bataciğina inanmiyorum,
    O yuzdende alinabilcek bir risk olarak görüyorum.. yada cidden ülke olarak çok büyük bir kriz ve batmaz denen bankalrin holdinglerin batmasina şahit olucağız.. borsada da pd/dd 0,33 lerde işlem görüyor, bu resmen bilançonun 3 te 2 si değerini kaybedicek fiyatlaması.. bence yabancilar panik ortaminda biraz fazla undervalue yaptilar bankalara.

Neden başka yerde böyle bir getiri yok?

https://www.cfr.org/blog/framing-tur...sis-not-repeat

Başka konu da güven konusu, aldığımız eurobond devlet olabilir veya özel sektör olabilir. Mesala ben devlet eurobondu aldım ve TEB bankasından aldım, oldu ki bir kriz çıktı ve TEB battı fakat Devlette herhangi bir ödeme sıkıntısı doğmadı. Bizim Eurobondlarla ilgili bir evrağımızda yok, Bunu nasıl talep edeceğiz, Nereye başvurmak gerekir, nasıl önlem alınır? Bilen bir arkadaş var mı?

Sayfa 53/1000 İlkİlk ... 343515253545563103153553 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •