Sayfa 533/1000 İlkİlk ... 33433483523531532533534535543583633 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,257 - 4,264 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Bu kısmı için:

1.1.2006 tarihinden sonra ihraç edilenler:
    -Stopaja tabi değildir.
    -Alım satım kazancı Türk lirası bazında
    hesaplanır.

-ÜFE artış oranının %10 veya üzerinde
    olması şartıyla elden çıkarıldığı ay hariç
    olmak üzere iktisap bedeli ÜFE artış
    oranında endekslenir.
    -Alım satım zararları, alım satım kârlarına
    mahsup edilir.

---
    Yeni gelenlere Bilgi notu
    Yabancı para cinsi gelirin, TL cinsinden vergi hesabı için:
    İşlem günündeki, 15:30 kapanışlı, TCMB Döviz Alış kuru ile çarpılarak TL tutar dikkat alınır.
    https://www.tcmb.gov.tr/kurlar/kurlar_tr.html

syg.
    Detay bilgi için teşekkürler.

Örneğin 14.10.2020'de 88.5$ (kur 7.92TL iken) 'den alınmış ve 13.11.2020'de 98.5'den (kur=7.65TL'iken) satılmış bir kıymet için Kasım ayı ÜFE'si hariç Ekim ayı ÜFE'sinin tamamını mı yoksa Ekim ayı ÜFE'sinin 14.Ekim - 31.Ekim arasına denk gelen kısmını mı (Kabaca x16/31) alacağız?

(Bu sene ÜFE'nin %10 üzeri geleceği kabulü ile)
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2. Alım satım kazancı hesaplarken sattığımızda da satış anındaki temiz fiyatı mı baz alıyoruz yoksa işlemiş olan faizde hesaba katılıyor mu?
    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

3. Ekim ayı üfeden sattığınız ayı katmadan yani Ekim üfe çıkarılacak. Sonuç "0". Ayın kaçında aldığınızın önemi yok.
     Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Detay bilgi için teşekkürler.

Örneğin 14.10.2020'de 88.5$ (kur 7.92TL iken) 'den alınmış ve 13.11.2020'de 98.5'den (kur=7.65TL'iken) satılmış bir kıymet için Kasım ayı ÜFE'si hariç Ekim ayı ÜFE'sinin tamamını mı yoksa Ekim ayı ÜFE'sinin 14.Ekim - 31.Ekim arasına denk gelen kısmını mı (Kabaca x16/31) alacağız?

(Bu sene ÜFE'nin %10 üzeri geleceği kabulü ile)
    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by thugz2gether Yazıyı Oku
    Ekim ayı üfeden sattığınız ayı katmadan yani Ekim üfe çıkarılacak. Sonuç "0". Ayın kaçında aldığınızın önemi yok.
    Puhaha maliye de epey uyanıkmış. 2 aylık zaman diliminde alıp satanlardan da ÜFE'yi tırtıklamış.

Kanun neyse o. Zaten satmam. Bilgi için teşekkürler.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

5.  Alıntı Originally Posted by thugz2gether Yazıyı Oku
    Alım satım kazancı hesaplarken sattığımızda da satış anındaki temiz fiyatı mı baz alıyoruz yoksa işlemiş olan faizde hesaba katılıyor mu?
    Benim bildiğim alış temiz fiyatı ile satış temiz fiyatı arasındaki fark olmalı. Zira kupon faizi gelirini ayrı bir kategoride beyan etmek gerekiyor.

Ama belki maliye buna da ÜFE hesabında olduğu gibi bir güzellik düşünmüştür.

6.  Alıntı Originally Posted by thugz2gether Yazıyı Oku
    Ekim ayı üfeden sattığınız ayı katmadan yani Ekim üfe çıkarılacak. Sonuç "0". Ayın kaçında aldığınızın önemi yok.
    Ekim'den eylül çıkarılabilir. Ekimi söylerler eylülü söylemezler. Sadece bilenler uygulasın diye.
    Saygılar.

7.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Benim bildiğim alış temiz fiyatı ile satış temiz fiyatı arasındaki fark olmalı. Zira kupon faizi gelirini ayrı bir kategoride beyan etmek gerekiyor.

Ama belki maliye buna da ÜFE hesabında olduğu gibi bir güzellik düşünmüştür.
    Satışta kirli fiyat alınır. İlginç bir nokta. Alışta işlemiş faiz menkul sermaye iradı kabul edilirken, satışta işlemiş faiz değer artış kazancı kabul ediliyor.
    Son düzenleme : Epicurist; 13-11-2020 saat: 17:26.
    Saygılar.

8.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Satışta kirli fiyat alınır. İlginç bir nokta. Alışta işlemiş faiz menkul sermaye iradı kabul edilirken, satışta işlemiş faiz değer artış kazancı kabul ediliyor.
    Evet tahmin ettiğim gibi maliye buna da bir güzellik düşünmüş.

Ancak eğer satışta kirli fiyat baz alınıyorsa , bu vergi beyan edildikten sonra bir de kirli fiyat-temiz fiyat arasındaki kupon getirisi de kupon geliri olarak ayrıca beyan edilecek mi yoksa istisnai olarak satışta kirli fiyat beyan edildiği için kirli fiyatın içindeki kupon faizi kupon faizi gelirinden muaf mı kalıyor?

Tahminime göre kirli fiyatın içindeki kupon faizi kupon olarak tahsil edilmediği için kupon faizi geliri olarak beyan edilmesi gerekmeyebilir. 2.elde itfadan önce yapılan satışlarda kirli fiyat üzerinden değer artışı vergisi olarak ödeniyor olmalı. Teyit edebilecek var mı?
    Son düzenleme : rxpu; 13-11-2020 saat: 17:56.

Sayfa 533/1000 İlkİlk ... 33433483523531532533534535543583633 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •