Sayfa 534/1000 İlkİlk ... 34434484524532533534535536544584634 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,265 - 4,272 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Evet tahmin ettiğim gibi maliye buna da bir güzellik düşünmüş.

Ancak eğer satışta kirli fiyat baz alınıyorsa , bu vergi beyan edildikten sonra bir de kirli fiyat-temiz fiyat arasındaki kupon getirisi de kupon geliri olarak ayrıca beyan edilecek mi yoksa istisnai olarak satışta kirli fiyat beyan edildiği için kirli fiyatın içindeki kupon faizi kupon faizi gelirinden muaf mı kalıyor?
    Kupon gelirine eklenmiyor. Kupon gelirine eklenen ya da çıkartılan değerleri 3 maddede özetleyebiliriz :

1- Alıştaki kirli-temiz farkı, kupon faizinden düşülür. (Sadece alış tarihini kapsayan vergi döneminde)

2- İtfa geliri, kupon faizine eklenir. (Sadece iskontolu alımlarda ve sadece itfa tarihindeki vergi döneminde)

3- Kupon başına düşen prim miktarı, kupon faizinden düşülür. (Sadece primli alımlarda ve her vergi döneminde)
    Saygılar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,002
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Kupon gelirine eklenmiyor. Kupon gelirine eklenen ya da çıkartılan değerleri 3 maddede özetleyebiliriz :

1- Alıştaki kirli-temiz farkı, kupon faizinden düşülür. (Sadece alış tarihini kapsayan vergi döneminde)

2- İtfa geliri, kupon faizine eklenir. (Sadece iskontolu alımlarda ve sadece itfa tarihindeki vergi döneminde)

3- Kupon başına düşen prim miktarı, kupon faizinden düşülür. (Sadece primli alımlarda ve her vergi döneminde)

Kupon başına düşen prim miktarının kupon faizinden nasıl düşüldüğü ile ilgili bir örnek var mı?

Örneğin 103.1 fiyat ile AW05 aldım. vadesine 5 yıl var.

Bu da 10 kupon eder. Kabaca: (100-103.1)/10 = 0.31 hesabı ile kupon başına 100 nominal için 0.31 dolar bir prim miktarını kupon gelirinden düşüp mü beyan edeceğiz?
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Kupon başına düşen prim miktarının kupon faizinden nasıl düşüldüğü ile ilgili bir örnek var mı?

Örneğin 103.1 fiyat ile AW05 aldım. vadesine 5 yıl var.

Bu da 10 kupon eder. Kabaca: (100-103.1)/10 = 0.31 hesabı ile kupon başına 100 nominal için 0.31 dolar bir prim miktarını kupon gelirinden düşüp mü beyan edeceğiz?
    Aynen öyle. Bu konuda 3 kaynak, birbirini onaylayan şekilde, mevcut :

1- Her zaman konuştuğumuz uygulamanın kaynağı olan 257 nolu gelir vergisi genel tebliği (burada nasıl hesaplandığının örneği var).

2- Ernst & Young vergi rehberindeki örnekler (altı çizili yerler):

Özetle örnekteki çözümün geçerli olması için eurobond'un primli alınmadığı varsayılmıştır diyor.

Yani aşağıda püf noktası olarak belirttiğim işlem(primlerin alış fiyatından düşülmesi) yapılmıştır diyor.

3- Mehmet Bingöl yazısı soru-cevap kısmı:

https://www.finansgundem.com/yazarla...yazisi/1500070

Püf noktasını unutmamak gerekir, eğer prim miktarlarını kupon faizinden düştüyseniz ve itfayı beklemeden satarsanız düştüğünüz toplam prim fiyatını alış fiyatından düşmek gerekir. Bu durumda alım-satım vergisi, satış fiyatı - alım fiyatı üzerinden değil, satış fiyatı - (alım fiyatı - satış gününe kadar toplam düşülen prim miktarı) şeklinde olmalı.
    Son düzenleme : Epicurist; 14-11-2020 saat: 11:44.
    Saygılar.

5. Stratejisini uzun vadeyi düşünürek oluşturan bir kaç yatırım danışmanından biri olan Russell Napier'ın normalde ücretli olan videonun linkini, sanırım yanlışlıkla, paylaştılar(kaldırabilirler onun için fazla beklemeyin):

https://www.realvision.com/napier-an...H_CONT_W1_LINK

Kendisini takip ederim, bu videoda yeni fikir olarak devlet tahvili faizlerinin sınırlandırılmasında merkez bankası alımları yerine (paraya olan güveni azaltacağı için), Türkiyede uygulanmaya başlanan tasarruf araçlarına ve fonlara devlet borcu alma zorunluluğunun kullanılacağını düşünmesi ve bunun sonuçlarını yorumlaması gösterilebilir.

Russell Napier'dan 2 tane özdeyiş:

1- A central banker is a person who would permit inflation on anything except wages.

2- Financial repression is stealing money from old people slowly.
    Son düzenleme : Epicurist; 14-11-2020 saat: 11:55.
    Saygılar.

6.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Stratejisini uzun vadeyi düşünürek oluşturan bir kaç yatırım danışmanından biri olan Russell Napier'ın normalde ücretli olan videonun linkini, sanırım yanlışlıkla, paylaştılar(kaldırabilirler onun için fazla beklemeyin):

https://www.realvision.com/napier-an...H_CONT_W1_LINK
    Yalnız ne dolarmış arkadaş. Tam doların düşüşüne ikna oluyorum, tamamdır bu argümanlar kurşun geçirmez diyorum, beğendiğim birisi çıkıp tersini söylüyor ve argümanlara aynı derece sağlam.

Bunları, papalık seçimindeki gibi, ortak bir karara varana kadar odadan çıkartmayacaksın.
    Saygılar.

7. @Epicurist detaylı bilgiler için teşekkürler. Umarım bu detaylar zaman içinde hazır beyan sistemine de uygun hale getirilir.

Pek umudum yok ama bondun alış , 2. elde kirli satış veya itfadaki fiyatlarını girerek sistem vergiyi otomatik olarak hesaplayabilir ve tahakkuk edebilir.

Hazır beyan sisteminde ufak bir yazılım güncellemesi ile bu mümkün , yaparlar mı önümüzdeki yıllarda göreceğiz.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

8.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Özel sektör Eurobondlarında: ihraç vadesi kısa ise kuponlara stopaj var ama bu da ödenecek gelir vergisine mahsup edilebiliyor. Yani hem nadir bir durum hem de nispeten az olasılık. Alım-satım, itfa kazançlarında durum da devletinkilerle aynı. https://kpmgvergi.com/blog/eurobond-...endirilmesi/93
     Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Bu kısmı için:

1.1.2006 tarihinden sonra ihraç edilenler:
    -Stopaja tabi değildir.
    -Alım satım kazancı Türk lirası bazında
    hesaplanır.

-ÜFE artış oranının %10 veya üzerinde
    olması şartıyla elden çıkarıldığı ay hariç
    olmak üzere iktisap bedeli ÜFE artış
    oranında endekslenir.
    -Alım satım zararları, alım satım kârlarına
    mahsup edilir.

---
    Yeni gelenlere Bilgi notu
    Yabancı para cinsi gelirin, TL cinsinden vergi hesabı için:
    İşlem günündeki, 15:30 kapanışlı, TCMB Döviz Alış kuru ile çarpılarak TL tutar dikkat alınır.
    https://www.tcmb.gov.tr/kurlar/kurlar_tr.html

syg.
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Satışta kirli fiyat alınır. İlginç bir nokta. Alışta işlemiş faiz menkul sermaye iradı kabul edilirken, satışta işlemiş faiz değer artış kazancı kabul ediliyor.
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku

afedersin mars'a uydu gönderiyoruz sanki mq.. nasa'da yoktur bu kadar mevzuat hesap kitap.. akıl alır gibi değil.

Sayfa 534/1000 İlkİlk ... 34434484524532533534535536544584634 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •