Sayfa 548/1000 İlkİlk ... 48448498538546547548549550558598648 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,377 - 4,384 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Eurobond alım satım vergisinde kazancı hesaplarken ; satış fiyatı - alış temiz fiyatı gibi aklımda kalmış. Ancak bu işte bir terslik var, bu konuda bir yazı da bulamadım. Ben mi yanlış hatırlıyorum acaba.
    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

2. Sn. thugz2gether,

Aşağıda bu konudaki bazı geçmiş yazışmalar var. Umarım işinize yarar.

Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Bu yazıda iskontolu ya da primli eurobond ile ilgili bilgi vermemiş malesef.

İskontolu eurobond ile ilgili olarak Mehmel Bingöl'ün makalesi var:

https://www.finansgundem.com/yazarla...azisi/1001321/

Verdiği örnek şöyle:

"İtfa halinde vergiye esas faiz geliri şu şekilde bulunur:

-Bono alış: 84.500 USD

-Bono ifta bedeli: 100.000 USD

-Kazanç:15.500 USD

-Kazanç TL(15.500 USD*İtfa tarihindeki kur 2,88): 44.640 TL"

Altını çizdiğim yerde görüldüğü üzere bir kur farkı hesaplaması yapılmıyor. Sadece itfa geliri ile itfa günündeki kuru çarpıp vergiye tabi kazancı buluyor(aynı kupon faizi gibi). Eğer sorduğunuz kişinin dediği doğru olsa idi, yani bir kur farkı hesaplaması yapılıyor olsa idi, hesap yaparken hem alış, hem de itfa kurunun kullanılması gerekirdi.
     Alıntı Originally Posted by thugz2gether Yazıyı Oku
    Eurobond alım satım vergisinde kazancı hesaplarken ; satış fiyatı - alış temiz fiyatı gibi aklımda kalmış. Ancak bu işte bir terslik var, bu konuda bir yazı da bulamadım. Ben mi yanlış hatırlıyorum acaba.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

3.  Alıntı Originally Posted by thugz2gether Yazıyı Oku
    Eurobond alım satım vergisinde kazancı hesaplarken ; satış fiyatı - alış temiz fiyatı gibi aklımda kalmış. Ancak bu işte bir terslik var, bu konuda bir yazı da bulamadım. Ben mi yanlış hatırlıyorum acaba.
    Kafanızı karıştıran şey birinde temiz diğerinde neden kirli konusu ise, unutmayın alırken kupon faizi hakkını satıcıya öderken, satarken kupon faizi hakkını siz alıyorsunuz.

Alırken:
    Kirli fiyat - başkasının faiz hakkı = temiz alış fiyatı = sizin gerçek alış fiyatınız, diğer bir bakış açısıyla:
    Toplam vergiye konu tutar - satıcının vergisine konu tutar = alıcının (sizin) vergisine konu tutar

Satarken :
    Temiz fiyat + sizin faiz hakkınız = kirli alış fiyatı = sizin gerçek satış fiyatınız, diğer bir bakış açısıyla:
    Satıcıya (size) ödenen bono bedeli + satıcıya (size) ödenen faiz hakkı = satıcının (sizin) vergisine konu tutar
    Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by thugz2gether Yazıyı Oku
    Son alınan kupondan sonra satış kirli fiyattan gerçekleşince birikmiş kupon faizi kupon faiz geliri olarak değil de fiyatın içine yedirilmiş kirli fiyat olarak tahsil edildiği için sanırım vergi tekniği açısından o son birikmiş faiz kupon faizi geliri olarak değil alım satım geliri olarak beyan ediliyor.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2023 yılına kadar reel getiride sorun yok gözüküyor yeterki enflasyon kontrolden çıkmasın.

Şant Manukyan
    @SantManukyan
    ·
    1h
    Fed o kadar güvercin ki şahinlikten bahsetmek abes olur ama bu toplantıda alokasyon değişikliği veya miktar artışı bekleyenler için hayal kırıklığı. Alımların toparlanmaya kadar süreceği güvencesi verilmiş. Ekonomik beklentiler yukarı revize ama enf. ancak 2023'te 2%ye geliyor .
    16
    12
    283

Şant Manukyan
    @SantManukyan
    ·
    1h
    Faiz artış beklentilerinin, piyasada , 2023 2Y'ye kaymaya başladığını paylaşmıştım. Katılımcılar için ağırlık o yönde değil ama 2023 diyenler 4'ten 5'e çıkmış durumda. Ben Fed'e değil pakete bakıyorum ama siz Powell'ı dinleyin İyi akşamlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

6. Şöyle bir örnek düşünelim.

6 Ay boyunca eurobond fiyatının ve dolar kurunun sabit kaldığını, Eurobond'un yıllık %12 , 6 ayda bir %6 kupon ödediğini farzedelim.

İlk alıcımız arzdan aldı. Tam 1.000 nominal için 1.000$ ödedi.
    1 Ay sonra 1.000$ + 10$ (1 Aylık faiz) = 1.010 $ sattı. 10$ için vergi ödeyecek.

İlk satıcıdan 1.010$'a alan bir ay sonra 1.000$ + 20$ (2 Aylık faiz) = 1.020 $ sattı. (Satış kirli - Alış temiz hesaplarsak 20$ için vergi ödeyecek.)

İkinci satıcıdan 1.020$'a alan bir ay sonra 1.000$ + 30$ (3 Aylık faiz) = 1.030 $ sattı. (Satış kirli - Alış temiz hesaplarsak 30$ için vergi ödeyecek.)

ilk kupona kadar böyle devam ettiğini düşünürsek bir koyundan kaç post çıkar. Satış kirli - alış kirli hesap ederek alış satış karı hesaplamalıyız diye düşünüyorum.
    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    ..Sanırım bu gibi durumlar için bundan sonraki alımlarımın bir bölümünü eurobond yerine eurobond fonuna yapacağım, alıp satması kolay olur.
    sn pilavcı..

burada bahsettiğiniz vadesi, yaklaşık getirisi baştan belirlenmiş, döviz giriş çıkışlı, erken çıkış cezası olan, kapalı eurobond fonları değilse.. ki bunlar çok nadiren ve az miktarda çıkıyor ve talep toplanıyor benim bildiğim...

klasik tl giriş çıkışlı vadesiz eurobond fonlarından bahsediyorsak..

ismen aynı olsalar da özellikle kupon geliri peşindeyseniz ikisi çok farklı yatırım araçları diye düşünüyorum. birinde ne fiyata almış olsanız olun vade sonunda 100x dolardan satma garantiniz var. yıllık sabit dolar geliriniz var...

diğerinde ise bir nevi piyasa endeksine oynuyorsunuz. satıncaya kadar bir getirisi yok. satarken de fiyat garantisi yok. ancak vergi beyanı yok.

8.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku

Alıntı Originally Posted by 111222333 Yazıyı Oku
    Merhaba, şahsi fikrim

öyle bişey olsada bize yedirmezler diye düşünüyorum

Fiyat süratle 100’ün üzerine tırmanır total’de kazanç düşer.
    Teşekkürler
    Yatırım tavsiyesi değildir! Yanılma ihtimalim her zaman vardır!

Sayfa 548/1000 İlkİlk ... 48448498538546547548549550558598648 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •