Sayfa 561/1000 İlkİlk ... 61461511551559560561562563571611661 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,481 - 4,488 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    usd mevduattan bahsediyorsanız 2018 eylül - 2019 ocak arası %5+ gitmişti oranlar. %7,25 bağlamışlığım bile oldu o dönem.
    7,25 iyi oranmış. Hangi bankaydı.
    O zaman düzeltiyorum. Adamlar normal faiz vermişler. Fazla değil oran.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

2. Vakıfbank vermişti %7'yi.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3. Eurobond mevduat spread'i, kambiyo vergileri, son zamanlardaki banka döviz alım satım spread'i 10 yıldır süren financial repression'nın parçaları. Finansal okur yazarlık financial repression'dan etkilenme ile ters orantılı. Kurumlar vurdukça diğer delikten çıkan kafalar gibi olmalıyız.
    Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    7,25 iyi oranmış. Hangi bankaydı.
    burgan ve odea.

Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Vakıfbank vermişti %7'yi.
    yanlış hatırlamıyorsam birkaç gün hoşgeldine %8 de vermişti vakıf.

https://www.hisse.net/topluluk/showt...12#post2649412
    Son düzenleme : shorts; 17-01-2021 saat: 13:52.

5.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Kurumlar vurdukça diğer delikten çıkan kafalar gibi olmalıyız.
    orta uzun vade için hangi delikten çıkarmalı kafayı bu aralar? borsa, kripto, eurobond artık saatli bomba gibi geliyor bana.. emtialar (değerli-değersiz) mantıklı geliyor az biraz.. yoksa ortalık sakinleşinceye kadar kafayı çıkarmadan beklemeli mi?

6.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    orta uzun vade için hangi delikten çıkarmalı kafayı bu aralar? borsa, kripto, eurobond artık saatli bomba gibi geliyor bana.. emtialar (değerli-değersiz) mantıklı geliyor az biraz.. yoksa ortalık sakinleşinceye kadar kafayı çıkarmadan beklemeli mi?
    Benim 2021 için stratejim hisse, kripto, metallere belli allokasyonları yaptıktan sonra zirvelerde;

Bitcoin/etheryum ya da altcoinlerden stable coinlere(usdc, busd, bunlara %6 civarı faiz almak mümkün o açıdan eurobond alternatifi olarak bile bakılabilir, şimdiki fiyatlardan büyük ihtimalle kriptoya girmezdim),

Türk hisselerinden TL mevduata,

TL'den fiziki altına, geçmek şeklinde, ki kısmen yaptım hepsinde.

Tabi diplerde de tersini yapmaya çalışarak. Fiziki altın hariç, onu satmayacağım. Ne zaman varlık vergisi ve karşı taraf riski ortadan kalkar o zaman düşünürüm.

Yurtdışı etf olarak yapay zeka(wtai), toplu emtia(wcoa, {sentetiktir}), video oyunları(espo) almak istiyorum ama çok gittiler, fırsat verirler mi emin değilim.

Bir de portföyümde tarım etf'i yok bulabilirsem alacağım.

Yatırım tavsiyesi değildir.
    Son düzenleme : Epicurist; 17-01-2021 saat: 16:09.
    Saygılar.

7. Varlık vergisinin uygulaması çok tehlikeli, daha doğrusu bizim ülke için çok tehlikeli, bir daha kimse kuruşunu bankaya koymadığı gibi usd, euro ve altın olarak fizikiye geçerler ve yıllarca bu güven geri gelmez.

2001 krizinin en büyük sebeplerinden birisi de nereden buldun yasasını çıkarma girişimidir deniyor. 50 ila 60 milyar dolar para yurtdışına çıktı deniyor. Abartılı bir rakam ama milyarlarca doların çıkış yaptığını düşünebiliriz. Daha sonra yasa uygulamaya koyulmadı.

Nerden buldun diye sorulacak kaynağını söyleyemezsen vergilendirme olacaktı. Bir nevi varlık vergisi.

Herhalde ekonomi danışmanları bu olayı biliyorlardır ki varlık vergisini çıkarmaya engel olacaklardır.

Varlık vergisi yerine emlak vergilerini 2 kat almak, MTV yi 2 kat almak, tapu harçlarını yüksek almak, kdv, ötv artışı gibi "ACI REÇETE" kullanılması daha mantıklı.

Değerli konut vergisi de makul rakamlara çekildi, ilk başta, konut değeri 5 milyon TL yi geçerse 5 milyon TL de vergiye dahildi sonra bu 5 milyonu muaf tuttular. Mesela 2020 yılı vergi değeri 7 milyon TL olan bir konuta sahipseniz 6bin TL ek ödeme çıkacak. İlk haliyle 21 bin TL vergi çıkıyordu. Bu vergi 2021 yılı şubat ayında ödenecek.

Zengin ödüyorsa orta halli vatandaş bir kereliğine mahsus alınacak vergiden çok şikayet etmez herhalde.

Mesela 2020 yılı mtv gelirleri 17,4 milyar TL.
    Damga vergisi 22,5 milyar TL
    Harç vergisi 29,5 milyar Tl (16,6 milyar tl tapu harcı)
    vs.
    Aşağıda vergi gelirleri kalem kalem mevcut:
    https://www.sbb.gov.tr/wp-content/up...-2020-D....pdf
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Benim 2021 için stratejim hisse, kripto, metallere belli allokasyonları yaptıktan sonra zirvelerde;

Bitcoin/etheryum ya da altcoinlerden stable coinlere(usdc, busd, bunlara %6 civarı faiz almak mümkün o açıdan eurobond alternatifi olarak bile bakılabilir, şimdiki fiyatlardan büyük ihtimalle kriptoya girmezdim),

Türk hisselerinden TL mevduata,

TL'den fiziki altına, geçmek şeklinde, ki kısmen yaptım hepsinde.

Tabi diplerde de tersini yapmaya çalışarak. Fiziki altın hariç, onu satmayacağım. Ne zaman varlık vergisi ve karşı taraf riski ortadan kalkar o zaman düşünürüm.

Yurtdışı etf olarak yapay zeka(wtai), toplu emtia(wcoa, {sentetiktir}), video oyunları(espo) almak istiyorum ama çok gittiler, fırsat verirler mi emin değilim.

Bir de portföyümde tarım etf'i yok bulabilirsem alacağım.

Yatırım tavsiyesi değildir.
    hocam vakit ayırıp cevapladığın için teşekkürler her zamanki gibi.. dikkate alacağım.

ancak zirve nere dip nere onu bilebilsek keşke..

bu arada usd coin bir süredir benim de ilgim alanıma girdi ama güvenilirliği konusunda bir miktar daha araştırmaya ihtiyacım var şahsen.

saygılar.

Sayfa 561/1000 İlkİlk ... 61461511551559560561562563571611661 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •