Sayfa 570/1000 İlkİlk ... 70470520560568569570571572580620670 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,553 - 4,560 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by maranga Yazıyı Oku
    Eurobond için beyan verirken bankada zaten stopajını ödediğimiz bir faiz gelirimiz varsa bunudamı eurobond gelirine ekliyoruz acaba.yoksa onu stopajı zaten ödediği için gerek yokmu.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Hayır mevduat faiz geliri yok, bir kaç sayfa önceye bakarsanız eurobond için eklenmesi gerekenler var. Benim yukarıda yazdığım sadece mesken kira geliri istisnasından yararlanmak istiyorsanız geçerli.
    Saygılar.

2. Eğer serbest mensubu isek oradan olan gelirimizi ve eurobond gelirini birleştirip kira ve başka gelirimiz yoksa birlikte beyan ediyoruz sanırım sayın epicurist.ayrıca cevabınız İçin teşekkür ederim.

3.  Alıntı Originally Posted by maranga Yazıyı Oku
    Eğer serbest mensubu isek oradan olan gelirimizi ve eurobond gelirini birleştirip kira ve başka gelirimiz yoksa birlikte beyan ediyoruz sanırım sayın epicurist.ayrıca cevabınız İçin teşekkür ederim.

Rica ederim. Serbest meslek kazancı nasıl beyan ediliyor, bilgim yok.
    Başka geliriniz yok ise 2021'de elde ettiğiniz gelirler için eurobond fazi geliri + serbest meslek kazancı toplamı 53.000 TL'de fazla ise eurobond faiz gelirlerinizin toplamını(kupon + itfa geliri) beyan ediyorsunuz.
    Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Ben mali müşavirin şart olduğunu düşünmemekle birlikte danışılacak bir kişi olmasının faydalı olduğunu düşünüyorum.

Sadece mesken kirası istisnası gibi ufak bir kalemle ilgili bilinmesi gerekenleri yazayım.
    2020 için mesken kira geliri istisnası 6.600 TL.

Bunu mesken kira gelirinizden düşebilirsiniz ama bence çok hızlı davranmayın.

1-)Ticari, zirai yada serbest meslek(avukatsınız, doktorsunuz) geliriniz varsa istisnadan yararlanamazsınız. Gelirin miktarından bağımsız.

2-)Gelir dilimlerinin 3. kademesini aşıyorsa gelirleriniz, istisnadan yararlanamazsınız. Yani yeni bir beyan sınırı ile karşı karşıyasınız. "Olsun nasıl eurobond için beyan sınırını hesaplıyorsam bunu da hesaplarım" ya da "zaten o kadar gelirim yok ki" diye düşündünüz ama yanıldınız. Eurobond gelirleri için kıyas konusu olan beyan sınırı (2021 için 53.000 TL) hesabında stopajı ödenmiş gelirler ve istisna sonrası gelirlere bakılır, oysa burada tüm gelirler yani banka mevduat faizinden(stopajını üstüne ekleyerek), repodan, emekli aylığından, kıdem tazminatından, temettüden (yarısını yani istisnayı düşmeden) ve de ücret olarak(brüt, tek işverenden elde edilse bile) kazandığınız gelirleri kuruşu kuruşuna hesaplayıp, yararlandığınız tüm istisnaları matraha geri ekleyip çıkan bedeli beyan sınırı ile kıyaslayacaksınız.

3-)Kiracınız yeni çıktı daha yüksek bir bedel ile kiraya verebilmek için evin içine 7.000 TL masraf yaptınız. Bu masrafları kiradan düşebilmek için gerçek gider yöntemini seçtiniz. Tabi ki düşebilirsiniz ancak sadece istisna sonrası gideri düşebilirsiniz, yani 2020 için 7.000 - 6.600 = 400 TL. Hayırlı, uğurlu olsun.

4-)6.600 TL sabit bir bedel değildir, kiracınız 6. ayda girdiyse sadece 3.300 TL düşebilirsiniz.

Bakın sadece mesken kira istisnası konusunda yazdım, sadece tek bir kalem. Mali müşavir ya da danışacağınız kişi bunları bilebilir.
    buyur buradan yak durumu..

mübarek mars'a uydu yolluyoruz sanki. öyleyse böyle, böyle ise şöyle, şöyleydi ama onu öbür türlü değiştirdik ama böyle olanlar için öyle değil artık.. vs vs..

bir de daha bu tek kalemi..

çok merak ediyorum.. vergilendirmede gavurda da bu kadar rocket science durumu var mı acaba.

5.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku

mübarek mars'a uydu yolluyoruz sanki. öyleyse böyle, böyle ise şöyle, şöyleydi ama onu öbür türlü değiştirdik ama böyle olanlar için öyle değil artık.. vs vs..

çok merak ediyorum.. vergilendirmede gavurda da bu kadar rocket science durumu var mı acaba.
    Kira istisnasını kaldırırsanız tepki olur, çin işkencesi haline getirirseniz problem kalmaz.
    Saygılar.

Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku

Bizim sistem daha basit bence, çoğu vergi stopaj ve nihai vergi. Kompleks gözüken işlemler genelde yapılması istenmeyen döviz cinsi işlemler ile size para iadesi gerektiren işlemler.

O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku

2-)Gelir dilimlerinin 3. kademesini aşıyorsa gelirleriniz, istisnadan yararlanamazsınız. Yani yeni bir beyan sınırı ile karşı karşıyasınız. "Olsun nasıl eurobond için beyan sınırını hesaplıyorsam bunu da hesaplarım" ya da "zaten o kadar gelirim yok ki" diye düşündünüz ama yanıldınız. Eurobond gelirleri için kıyas konusu olan beyan sınırı (2021 için 53.000 TL) hesabında stopajı ödenmiş gelirler ve istisna sonrası gelirlere bakılır, oysa burada tüm gelirler yani banka mevduat faizinden(stopajını üstüne ekleyerek), repodan, emekli aylığından, kıdem tazminatından, temettüden (yarısını yani istisnayı düşmeden) ve de ücret olarak(brüt, tek işverenden elde edilse bile) kazandığınız gelirleri kuruşu kuruşuna hesaplayıp, yararlandığınız tüm istisnaları matraha geri ekleyip çıkan bedeli beyan sınırı ile kıyaslayacaksınız.
    Sayin Epikurist,
    her sey tamam. Ancak su emekli ayligi isini tam anlayamadim.
    Emekli ayliklari gelir vergisinden muaf degilmiydi?
    Beyana tabi degildir zannediyordum.

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Bizim sistem daha basit bence, çoğu vergi stopaj ve nihai vergi. Kompleks gözüken işlemler genelde yapılması istenmeyen döviz cinsi işlemler ile size para iadesi gerektiren işlemler.

GER'de de pek daha farkli degil.
    Benzer durum var, eger kira gelirleriniz yoksa.
    Hatta daha kolay denilebilir, eger tek ücret ve temettü (yurt ici, yurt disi, tahvil vs) gelirleriniz varsa ve GER icindeki bir bankadaysa bu gelirler (stopaj ile kesinti olmustur), beyan vermenize bile gerek yok.
    Emekliyseniz is biraz degisebilir (emekli maasinizin yüksekligine ve emekli odlugunuz tarihe göre degisir).

Sayfa 570/1000 İlkİlk ... 70470520560568569570571572580620670 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •