Sayfa 579/1000 İlkİlk ... 79479529569577578579580581589629679 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,625 - 4,632 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,070
     Alıntı Originally Posted by Tornwald Yazıyı Oku
    Isbank ziraat eurobondlarini hangi araci kurum ile alabiliriz?
    Ben yalnizca ziraat yatirim kullaniyorum hazine disinda bond tahvil gozukmuyor burda

SM-N910C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Genelde 200K dolar nominal ile islem gorur...

Her araci kurum alir..

Siz talimat vereceksiniz bir kac araci kurumu arayip, onlar kendi ozel ekranlarindan bakacaklar, varsa satan size haber verirler su fiyata var diye...

Isinize gelirse fiyati fixler ve parayi o araci kuruma havale edersiniz..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

14/02/2034 kupon odemesi hesabina gelen varmi.........
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

3. Bugün geldi

4. Pazar günü yatması gereken kupon faizi pazartesi de değil bugün yattı, vergiyi hesaplarken hangi günü baz alacağız?
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Evet bende bu sabah hesapta gordum...

Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    14/02/2034 kupon odemesi hesabina gelen varmi.........
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

6.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Boyle bir mali musavir bulamazsiniz...

Bulursaniz burada da iletisim bilgilerini paylasmanizi rica ederim..

Ben yaklasik 20 yildir bireysel beyanname veririm..

Temettu gelirimden baska beyannameye dahil etmek zorunda oldugum bir gelirim olmadi simdiye kadar..

Esime de kira geliri icin GMSI beyannamesi verdim son iki senedir..

Artik internette her sey var..

Mali musavir de 200-250 TL ye kendisi internetten sizin bilgileriniz ile girip beyannameyi veriyor. Yani farkli bi is yapmiyor..

Ayrica www.gib.gov.tr de rehberler/brosurler kismindan okuyabilirsiniz her seyi ornekleri ile..

https://www.gib.gov.tr/node/128637

https://hazirbeyan.gib.gov.tr/#/hizli-rehber-msi

https://www.gib.gov.tr/sites/default...ayebrosur1.pdf

(2019 yili iciin, 2020 takvim yili icin 1 Mart'da cikar)

Ben gecen sene mali musavir araciligi ile veremedim pandemi nedeni ile ama artik her seyi ogrendigim icin girdim sifrem ile ve kendim doldurup verdim..

Artik cok kolay yapmislar bu isi, ozel bir program cikiyor karsiniza, satirlari dolduruyorsunuz, yanlis bir sey yapmaniza izin vermiyor sistem.

Mesela atiyorum toplam 200K brut 170K net temettu geliri aldik 3 ayri sirketten.

Bunun yarisi zaten kafadan muaf..

Sisteme girince gelir kismina 200K yi, asagida matrah olarak 100K diyor hemen, yani hisse senedi temettu geliri gelir unsuru olarak secilginde sistem hemen yarisini aliyor..

O kutucuktan varsa diger gelirleri de secip onlari da ayrica kendi satirina yaziyorsunuz.

Egitim ve saglik satirina, varsa giderleri faturalari ile giridiyorsunuz, bagis, ozel saglik sigortasi primi falan hep belirli limitler dahilinde gelirden indiriliyor, fazla yazarsaniz sisitem sizi uyariyor ve kabul etmiyor..

Temettu veren sirketlerin teker teker tic unvani, vergi dairesi ve numarasini istiyor her biri icin bir satir..

Alinan brut ve net temettu miktarlarini yaziyoruz..

Asagida en sonundan bir matrah cikiyor..

Ona gelir vergisi tarifesi uygulaninca bir vergi hesapliyor, bir sonraki satira stopaj yolu ile odenen vergiyi yaziyorsunuz, bunu mahsup ediyor ve size varsa alacaginiz yoksa ilave ek vergi cikariyor..

En son asamada kontrol edip gonder diyorsunuz ve beyannameyi onaylayip gonderiyor bir de tahakkuk fisi olusturuyor..

Burada odenecek vergi veya alinacak iade yaziyor ama damga vergisi her halukarda odeniyor, bu gecen sene 70-80 TL gibi idi yanlis hatirlamiyorsam.

Ezcumle pek yanlis yapilacak gibi durmuyor..

Simdi temettu gelirinden ornet olsun diye tekrar gidersek:

200K brut, 170K net aldik diyelim.
    10K ozel saglik sigortasi primi odedik..
    15K da egitim ve saglik giderimiz oldu (ilac doktor v.s ve cocugun ozel okul parasi)
    1K da Kizilay'a kurban bagisi yaptik
    100K brut matrahtan bunlar cikinca (100-26) 74K cikar buna da vergisi yururlukteki vergi kanununa gore

15450 TL vergi tahakkuk eder.

Bu cikan vergiden toplami icin (yarisini beyan ettik ama stopajin tumune isabet eden kismini dusuyoruz!!) kaynaginda odenen 30K stopaji dusersek 30.000-15450 = 14550 TL iade hakkimiz olur..

Iadenin alinabilmesi biraz zorlu bir surectir..

Ben bu sene de bana iade cikacagini dusunuyorum..

Bunu almakla ugrasamayacagim, bu yuzden gelecek ilave vergi cikacagini dusunerek cikan vergiden mahsuplasmayi sececegim..

Syg,
    Üstadım saglık sigortanızı ögrenebilir miyim? Burda üstadlar da saglık sigortası önerebilir mi rica etsem. Tamanlayıcı saglık sigortası öneriyorlar, hangi firmayı hangi paketleri önerirsiniz ?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,070
     Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Üstadım saglık sigortanızı ögrenebilir miyim? Burda üstadlar da saglık sigortası önerebilir mi rica etsem. Tamanlayıcı saglık sigortası öneriyorlar, hangi firmayı hangi paketleri önerirsiniz ?
    Tamamlayici saglik sigortasinin anlasmali hastaneleri bi .oka yaramaz.
    Ben allianz beyaz planda ama sadece yatarak teminati aldim.
    Ayakta olan isleri kendi cebimden oduyorum.
    60 50 25 20 yaslarinda saglikli olan bireylerden olusan 4 kisilik bir ailenin bu sekilde bir policesi 15K tutuyor yillik.
    Yas ilerledikce ve hastaliklar baslayinca prim artiyor
    Ancak ozel hastane faturalari da astronomik..
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Tamamlayici saglik sigortasinin anlasmali hastaneleri bi .oka yaramaz.
    Ben allianz beyaz planda ama sadece yatarak teminati aldim.
    Ayakta olan isleri kendi cebimden oduyorum.
    60 50 25 20 yaslarinda saglikli olan bireylerden olusan 4 kisilik bir ailenin bu sekilde bir policesi 15K tutuyor yillik.
    Yas ilerledikce ve hastaliklar baslayinca prim artiyor
    Ancak ozel hastane faturalari da astronomik..
    Syg,
    Teşekkürler üstadım. Özel hastanedelerde gecelik boş yatak parası bile 5 bin tl Yogun bakımda gecelik 15 binden başlıyor. O sebeple yıllık 4 kişinin saglık sigorta masrafı 15 bin tl gayet güzel : )

Sadece yatarak teminatı da cok mantıklı, acil durumlar için bu sigorta şart : ) Diğer işleri, ayakta yapılanları bir şekilde hallederiz: D

Tamamlayıcı da iki ii hastane var.. Koç Üniversitesi hastanesi ve Medipol...Bu hastanelere yakın olanlar düşünebilir.
    Son düzenleme : martind; 16-02-2021 saat: 20:59.

Sayfa 579/1000 İlkİlk ... 79479529569577578579580581589629679 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •