Sayfa 581/1000 İlkİlk ... 81481531571579580581582583591631681 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,641 - 4,648 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by SnigRO Yazıyı Oku
    Epicurist Bey Merhaba,
    Bu hesaplamaya göre ÜFE'den dolayı arkadaşın örneğindeki gibi, geçen sene mart, nisan aylarında aldığımız tüm eurobond'lar %23 değer kazanmadıysa zarar yazılması gerekli diye anlıyorum. Çok kabaca. Doğru mudur?
    Ben de bu tarihlerde almıştım da eurobond'larımı. Nakite gönmek için bir kısmını bozabilirim diye düşünüyorum.
    Bir noktaya daha dikkat etmek gerekir. Sn naturalborn'un örneğinde alış fiyatı 94 yani 100'ün altında, 100 üstünde olsaydı ve alım-satım tarihleri arasında kupon faizi almışsa, kupon başına prim miktarını hesaplayıp vergiden düşme hakkı olurdu.
    Bu durumda satış yapıldığında kupon faizinden düşülen prim miktarının alış fiyatından düşülmesi gerekir. Sonuç olarak eğer temiz alış fiyatı 100'ün üstünde ise %23'lük bir marj olmayacaktır. 1 ya da 2 kupon alındığı için çok fark etmeyebilir yine akılda bulunması gerekir.
    Saygılar.

Eurobond almak için dolar biriktirme zamanı geliyor sanırım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,017
     Alıntı Originally Posted by maranga Yazıyı Oku
    Beyanname verirken vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilerin öğrenim giderleri düşülebiliyormu,diğer çocuğumun dershane eğitim giderini düşeceğim ama aynı şey vakıf üniversiteleri için geçerlimi acaba.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Ben yillarca gonderdim bir vakif universitesine ve dusemedim.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

4. arkadaşlar bir şey soracağım diyelim 5 yıllık 20,000 dolar kupon faizi %4 olan (dolar cinsi ) bir eurobond aldım.
    1-ben şimdi 6 ayda bir 200 dolar mı alacağım ?
    2-5 yıl bu getiriyi aldıktan sonra misal vade sonu 20,000 dolarımı alcağım dimi ?

bazı arkadaşlarla konuşuyoruz o iş öyle değil kirli fiyatı var temiz fiyatı var banka seni kazıklar diyorlar .
    20,000 dolarımın vade sonunda değerinin düşebileceğini söylüyorlar ne dir bu işin en kaba hesabı ilkokul matematiğinden...

vergi tarafı vs .beni ilgilendirmiyor büyük ihtimal o sınırdan muaf kalırım .
    teşekürler

5.  Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    arkadaşlar bir şey soracağım diyelim 5 yıllık 20,000 dolar kupon faizi %4 olan (dolar cinsi ) bir eurobond aldım.
    1-ben şimdi 6 ayda bir 200 dolar mı alacağım ?
    2-5 yıl bu getiriyi aldıktan sonra misal vade sonu 20,000 dolarımı alcağım dimi ?

bazı arkadaşlarla konuşuyoruz o iş öyle değil kirli fiyatı var temiz fiyatı var banka seni kazıklar diyorlar .
    20,000 dolarımın vade sonunda değerinin düşebileceğini söylüyorlar ne dir bu işin en kaba hesabı ilkokul matematiğinden...

vergi tarafı vs .beni ilgilendirmiyor büyük ihtimal o sınırdan muaf kalırım .
    teşekürler
    Örneğin 19/2/2026 vadeli bir bonoyu %4 kupon ödemesi 100 fiyattan 20,000 dolar nominal bir yatırım yaptığınızda 6 ayda bir 400 dolar alırsınız.
    Eğer bu bononun fiyatı farklı ise yani 100 değilse hesap değişir. Bugünden kupon ödemesine 6 aydan az ve fazla kalırsa da hesap değişir. Bu nedenle bunları vaka bazında değerlendiririz. Şimdilik unutun.

19/2/2026 tarihinde de 20.000 Dolar iade alırsınız. Hiç bir kesinti olmaz. 20,000 dolarımın vade sonunda değeri nominal olarak düşmez. Dolar enflasyonu konusuna girersek hikaye farklı yere gider...
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Örneğin 19/2/2026 vadeli bir bonoyu %4 kupon ödemesi 100 fiyattan 20,000 dolar nominal bir yatırım yaptığınızda 6 ayda bir 400 dolar alırsınız.
    Eğer bu bononun fiyatı farklı ise yani 100 değilse hesap değişir. Bugünden kupon ödemesine 6 aydan az ve fazla kalırsa da hesap değişir. Bu nedenle bunları vaka bazında değerlendiririz. Şimdilik unutun.

19/2/2026 tarihinde de 20.000 Dolar iade alırsınız. Hiç bir kesinti olmaz. 20,000 dolarımın vade sonunda değeri nominal olarak düşmez. Dolar enflasyonu konusuna girersek hikaye farklı yere gider...
    tşkler diproyal ..bu kupon ödeme süresine kalan süreyi anladım tan 6 ayı tutturamayız misal 2 ay kalmışsa iki aylık alırız.
    onu anladım .pek fiyat 100 değilse o açıklanan oran (% 4 ,%% vs ) tam olarak yansımaz mı ?

birde şu var herhalde vade tarihinden evvel elimizden çıkarmak istersek tahvil mantığı mı işleyecek .

7.  Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    tşkler diproyal ..bu kupon ödeme süresine kalan süreyi anladım tan 6 ayı tutturamayız misal 2 ay kalmışsa iki aylık alırız.
    onu anladım .pek fiyat 100 değilse o açıklanan oran (% 4 ,%% vs ) tam olarak yansımaz mı ?
    2 ay kalmışsa iki aylık alırsınız o konuda mutabıkız. Fiyat 100 değilse 20.000 dolarlık almak için 20.000 dolardan fazla bir para ödersiniz. 2

Güncel bir örnekten gidersek daha net olur. 14/04/2026 vadeli devlet bonosunun şu anki fiyatı 102. Sizin 20.000 dolarlık almanız durumundan elinize 20.000 / 102 kadar pay geçer. 19600 diyelim.

19600 pay ile %4.25 kupon ödemesinden de her altı ayda bir 416,5 dolar alırsınız. 14/04/2026 tarihinde de elinize 19600 dolar geçer. Hatırlarsanız 20 bin dolar yatırmıştınız. Bunun temel nedeni ise 100 olan fiyatın üstüne primli alım yapmış olmanızdır.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

8. eurobond alım işlemleri için akbank'ı kullananlara bir uyarıda bulunmak isterim: bazı (özellikle yakın vadeli) tahvillerde getiri negatif olmasına rağmen bankanın gösterdiği satış getirisi pozitif görünüyor. ekstra dikkat etmesini öneriyorum kullanan herkesin.

https://prnt.sc/1013rmt
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Sayfa 581/1000 İlkİlk ... 81481531571579580581582583591631681 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •