Sayfa 589/1000 İlkİlk ... 89489539579587588589590591599639689 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,705 - 4,712 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Alıntı Originally Posted by lanxcelot Yazıyı Oku
    ben de bu konuda üşenmeyip danıştım şu anda danışmanlık yapan eski bir vergi müfettişine. bu bilgileri de ondan edindim .
    şahsen ben müfettiş olsam küçük yatırımcıyla uğraşmam büyük şirketlerde daha büyük vergi ziyanı bulursun.

2.  Alıntı Originally Posted by lanxcelot Yazıyı Oku
    ben de bu konuda üşenmeyip danıştım şu anda danışmanlık yapan eski bir vergi müfettişine. bu bilgileri de ondan edindim .
    Peki o zaman konuyu uzatmayım. Sadece varlık barışı genel tebliğinin yurtiçi varlıkları konu eden 3. bölümünün 3. maddesini aşağıya yazıyorum. Herkes kendi kararını versin.

(3) Anılan madde kapsamında, taşınmazlar dışındaki bildirime konu varlıkların, gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince banka veya aracı kurumlardaki hesaplara yatırılması gerekmektedir. Bu minvalde, bildirime konu kıymetlerin banka veya aracı kurumlara yatırılarak varlıklarının ispatlanması ve banka ve aracı kurumlarca düzenlenmesi zorunlu belgelerle tevsiki şarttır.
    Saygılar.

3.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Peki o zaman konuyu uzatmayım. Sadece varlık barışı genel tebliğinin yurtiçi varlıkları konu eden 3. bölümünün 3. maddesini aşağıya yazıyorum. Herkes kendi kararını versin.

(3) Anılan madde kapsamında, taşınmazlar dışındaki bildirime konu varlıkların, gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince banka veya aracı kurumlardaki hesaplara yatırılması gerekmektedir. Bu minvalde, bildirime konu kıymetlerin banka veya aracı kurumlara yatırılarak varlıklarının ispatlanması ve banka ve aracı kurumlarca düzenlenmesi zorunlu belgelerle tevsiki şarttır.
    üstat size PM yolladım. bu son yolladığınız metin 7256 sayılı kanuna ait.7186 sayılı kanunda böyle bir metin yoktu, %1 vergi vardı. yeni kanunda vergi yok, ama sizin belirttiğiniz metin eklenmiş.

4.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Beklene rehber geldi...

https://www.gib.gov.tr/sites/default...radirehber.pdf

Hayirli olsun...

Syg,
    Rehberi okudum, anlamadığım yerler var ama çok detaya girmeyeceğim.
    Çıkardığım sonuca göre kira geliri için beyannameyi mecbur dolduruyoruz zaten.

Ancak beyanı doldururken gelir kalemler (eurobond kupon + kira + temettü geliri olarak düşünelim) 49k 'dan az ise bu gelrleri beyannamede yazmıyoruz diye anlıyorum.

Doğru mudur ?

5.  Alıntı Originally Posted by Argus Yazıyı Oku

Ancak beyanı doldururken gelir kalemler (eurobond kupon + kira + temettü geliri olarak düşünelim) 49k 'dan az ise bu gelrleri beyannamede yazmıyoruz diye anlıyorum.

Doğru mudur ?
    eurobond kupon + kira + temettü bu üc gelirin toplamı 49'dan düşükse..kira geliri ve temettü gelirini yine beyan edersin...3'ünün toplamı 49'dan büyükse hepsinin vergisi beyan etmen gerekir

6.  Alıntı Originally Posted by Argus Yazıyı Oku

Doğru mudur ?
    Mesken kirası istisnası (6.600TL) düşüldükten bakiye pozitif ise beyan sınırına bakmaksızın beyan edilir.

Brüt işyeri kira geliri için beyan sınırına bakılır 49K'dan tek başına düşükse ise beyan edilmez.

Brüt temettünün istisna olan yarısı düşüldükten sonra 49K ile kıyaslanır tek başına düşükse beyan edilmez.

Eurobondda (2006 sonrası) istisna yok. Tek başına 49K'dan düşükse beyan edilmez.

Sonuç olarak, istisna olan miktar hiç bir şekilde beyan edilmez. İstisna hariç kısım beyan kıyasında kullanılır.

Beyan sınırı ise istisnadan farklıdır üstüne geçilirse beyanname verilir ama istisnadaki matrahtan indirimi kapsamaz.
    Saygılar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,982
    Bu rehber her yil 1 Mart'da cikar.
    Okunmasina sevindim.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8. sayın epicurist

süper özet bilgi, ben de kendim için böyle bir not oluşturmuştum zamanında...rehberler, yazılar vs. daha kapsayıcı olabiliyor fakat bazen de kafa karıştırıyor...elinize sağlık...

hazır beyan'da şu kısım biraz enteresan geldi, o bilgiler nasıl bulunacak;

mükellefe iradı sağlayanın adı, soyadı, ünvanı (sanırım TC Hazine yazmalıyız devletin çıkardığı eurobond sahibiysek)

mükellefe iradı sağlayanın TC veya vergi kimlik no

Sayfa 589/1000 İlkİlk ... 89489539579587588589590591599639689 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •