Sayfa 595/1000 İlkİlk ... 95495545585593594595596597605645695 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,753 - 4,760 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Çok tesekkurler Sn. Epicurist.
    Harika anlatmışsınız.
    Keşke kanunlar da böyle açık ve örnekli olsa.
    Para kazanmak bir dert vergisini vermek 5 defa daha dert.
    En iyisi altin alip bahçeye gömmek...köpekler bulmazsa rahat ederiz !!!

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

2. errou bond almaya karar verdik US900123BB58 %7.25oran veriyor 80 bin dolarlık alabiliyorum vergiye girmıyor, bu sene 53bin zaten girmıyor seneye 58 bin olsa limitör. dolarda 10 tl olsa gene girmiyor. hesabıma göre ki 10 lira olurmu bilmam en az 3 sene girmem vergiye diye düşündüm.

hangi bankadan almalı? fark eder mi? saklama garantisi fiyat makas orani alım satim kolaylıgı vs açısından

3. bir sorumda dolar şüan 8.5dan 7.5 a geldiginde eurobond alirsam yarın satacak olsak 10 lirada vergisi çok çok yuksek çıkacak? dolar artış zirvesindeyken eurobond almak dahamı mantıklı hani birden 9 olsa o gun almak mi?

mesela kupon ödemesine 10 15 gun kalmiş eurobond alıyoruz kirli fiyatiyla 10 gun içind ekuponu öduyor kendı paramız vergiye giriyor? bence 5-6 ayı olan eurobondları almak mantıklı

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,032
    Nakden İade

Nakden iade taleplerinin Gelir İdaresi Başkanlığı internet vergi dairesi üzerinden elektronik ortamda yapılması gerekir.

Tevkif yoluyla kesilen vergilere ilişkin nakden iade edilecek tutarın 10.000 TL’yi geçmemesi halinde iade talebi, belge ve bilgiler dilekçeye eklenmesi koşuluyla inceleme raporu ve teminat aranmaksızın yerine getirilir.

Nakden yapılacak iade taleplerinin 10.000 TL’yi aşması halinde, 10.000 TL’yi aşan tutarın 100.000 TL’ye kadar olan kısmı mükellefle süresinde tam tasdik sözleşmesi düzenlemiş YMM tarafından düzenlenecek tam tasdik raporu uyarınca veya vergi inceleme raporuna göre iade edilir. Teminat gösterilmesi halinde inceleme sonucu beklenmeksizin iade yapılır. Mükellefe iadesi gereken tutarın yeminli mali müşavir tasdik raporuna göre iade edilen tutardan daha az olduğunun veya iade edilmesi gereken bir tutar bulunmadığının belirlenmesi halinde ortaya çıkan vergi ziyaı, gecikme faizi ve buna bağlı cezalardan mükellef ile birlikte yeminli mali müşavir de müştereken ve müteselsilen sorumlu olacaktır.

İade talebinin 100.000 TL’yi aşan kısmının iadesi her halükarda vergi inceleme raporu sonucuna göre yerine getirilir.

Bu uygulama gecen sene gelmis..
    Kardesim 12K iadenin sadece 10K sini almaya razi oldu beyannameyi mali musavir araciligi ile vermedigi icin.

Bu sene gidip mali musavire opulecek mecburen cikacak iadenin tamamini rahatca nakten talep edebilip alabilmek icin.

Iade cikmasini bekleyenlere onemle duyurulur.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,032
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    120.000TL temettü hesabınıza yatmıştı, ama aslında brüt temettü 141.176 TL idi (120.000/0.85). Temettüyü dağıtan kurum 21.176 TL stopaj kesip adınıza maliyeye ödedi.

Başka hesaba katılması gereken geliriniz yoksa temettü gelirinin yarısı istisna olduğu için ve istisna kısım beyan sınırı hesabında kullanılmadığı için brüt temettünün yarısını yani 70.588TL'yi(141.176/2) beyan sınırı ile kıyasladınız. 70.588 TL > 49K olduğuna göre beyanname vereceksiniz. Verginiz 14.529 TL çıkar. Ama sizin adınıza stopaj ödenmişti, sizin temettünüzden kesildiğine göre maliyeye ödeyeceğiniz vergiden mahsup edebilirsiniz.

14.529 - 21.176 = - 6.647 TL alacaklı çıktınız iade talep edebilir ya da gelecek yıllardaki çıkacak vergilere mahsup edilmesini isteyebilirsiniz.
    Bana da iade cikti sn epicurist.
    Iade talep dilekcesini nakten degil, mahsuben vermeyi dusunuyorum 10K ya razi olmamak ve bir de keyfi uygulamarla su korona ortaminda burokratik zulum gormemek icin.

Siz ne dersiniz?

Syg,

6. Geçen sene aldığım temettülerde; vergi muafiyeti olan şirket temettüsü (%0 stpj), %15 stpj'a tabi şirket temettüsünü aştığından dolayı bana vergi çıkıyor.

Aslında memnunum..

Hem , geçen sene temettü stpjı kesilmemişti (1 yıl o parayı kullandım), hem de ; az bile olsa birşeyler vermek lazım!

Stpj iade prosedürü ile uğraşmamak cabası.
    Son düzenleme : british; 07-03-2021 saat: 10:13.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,032
     Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Geçen sene aldığım temettülerde; vergi muafiyeti olan şirket temettüsü (%0 stpj), %15 stpj'a tabi şirket temettüsünü aştığından dolayı bana vergi çıkıyor.

Aslında memnunum..

Hem , geçen sene temettü stpjı kesilmemişti (1 yıl o parayı kullandım), hem de ; az bile olsa birşeyler vermek lazım!

Stpj iade prosedürü ile uğraşmamak cabası.
    Bir zamanlar bende de biraz ISGSY vardi.
    Stopajsiz temettu oderdi.
    Mahsup edilecek fazla bir sey olmadigindan o seneler beyannamede vergi cikardi.
    Beyan siniri altinda kalaar icin avantajli bir kagit esasinda.
    Syg,

8.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bana da iade cikti sn epicurist.
    Iade talep dilekcesini nakten degil, mahsuben vermeyi dusunuyorum 10K ya razi olmamak ve bir de keyfi uygulamarla su korona ortaminda burokratik zulum gormemek icin.

Siz ne dersiniz?

Syg,
    Mantıklı. Bizim müşavir de nakit istenirse dikkat çeker gibisinden bir şeyler söylemişti.
    Saygılar.

Sayfa 595/1000 İlkİlk ... 95495545585593594595596597605645695 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •