Sayfa 60/1000 İlkİlk ... 1050585960616270110160560 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 473 - 480 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    bilgi olarak vermek istedim. 1999 senesinde Turkiye borclarina default etmis diyor bu raporda

atypical default demis. Yani param yok odeyemem degilde, gelin borclari yapilandiralim gibi bir sey

ama teknik olarak default terimi kullanilmis

1999 senesinde eurobond yoktu TR nin olsaydi anapara ve faizide odermiydi bilemiyoruz

https://www.researchpool.com/downloa..._pdf_data=true
    90'larda Eurobond vardı. Eurotahvil deniyordu o zaman ismine... 1985'de ilk defa ihraç edilmiş ve 87'den sonra hiç boş geçilen yıl olmamış.

kaynak: İhsan Ersan, Euro-pazarlar ve Türkiye, 1979, sayfa 160
    Son düzenleme : JonDowes; 29-08-2018 saat: 14:09.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

Ahmetg Guest
    Isyatirim in raporunda gordum Isbankasinin derecesi Caa1 olmus.

Resmen batmaya yakin gibi bir sey bu. Alla alla. Ecnebilermi abartiyor yoksa bizmi kor olduk?

https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/a...03002355_1.pdf

3.  Alıntı Originally Posted by yldream Yazıyı Oku
    Paylasabilir misiniz? Saygilar.

SM-G950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/s...r/default.aspx sayfasına gidin, sağ üstte ANALİZ sekmesinin üstüne gelin, Araştırma Raporları'na tıklarsanız, eurobond bülteni dahil tüm raporlara ulaşabilirsiniz.
    Saygılar.

SM-N950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by yldream Yazıyı Oku
    Bir sorum olacak.
    Yapi kredi minimum 200bin usd lik eurobond alabilecegimizi soyledi.
    Riski bolmek amacli, 2 kisi almak istiyoruz. Ben 200bin usd lik alsam, benim hesabimdan. Bunun yarisini, istedigim hesaba virman yapabilir miyim?
    Cevaplar icin simdiden tesekkurler.
    Saygilar.

İstediğiniz hesaba virman yaparsınız ancak intikal vergisine tabi olur. Doğrusu, müşterek açıp paraları hesaba ayrı ayrı yatırmak olur. Bu durumda beyan sınırı ikiniz için ayrı ayrı hesaplanacaktır. İșlemleri tek imza ile yapmak istiyorsanız hesabı münferit yetkili olacak şekilde açtırabilirsiniz.

Saygılar.

5.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Isyatirim in raporunda gordum Isbankasinin derecesi Caa1 olmus.

Resmen batmaya yakin gibi bir sey bu. Alla alla. Ecnebilermi abartiyor yoksa bizmi kor olduk?

https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/a...03002355_1.pdf
    Ben yine bu grafiği paylaşıp bu sefer bir de hesap yapayım.

Net pozisyon rakamı 2. çeyrek bilançosundan, yani dolar/TL 4,56 iken. Bugün itibarı ile bu 6,4/4,56 = 1,4 = %40 artmış durumda.
    Şimdi net poziyon rakamından -12,345 X %40 = 4,938 Milyar TL kadar borç fazlalığı oluşuyor. Grafikten görüldüğü üzere özsermaye ikinci çeyrek itibari ile 4,074. Kaba bir hesap olduğunun fakındayım çünkü 3. çeyrek gelirlerini hesaba katmadık. Bununla birlikte dolar buralarda kalsa bile 3. çeyrekte şirketin özsermayesinin eksiye düşmesi(4,074-4,938) mümkün. Zaten kredisinden dolayı TTKom'dan alacağı var, yani kredisi karşılığında ortak olduğunuz firmanın özsermayesi çok az ya da yok. Bu bir problem çünkü bankanın o kredi için verdiği para başkasından alınmıştı ve borcu baki. Tek sorun bu değildir ama katkı yapmıştır diye düşünüyorum.
    Son düzenleme : Epicurist; 29-08-2018 saat: 17:51.

6. EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Bir Turk vatandasi gider Almanyada broker hesabi acar oradan Eurobond u alir. Kimin haberi olacak kim nasil vergilendirecek?
    Tek yolu su 103 ulke haricinde islem yapabileceginiz bir ulke bulmak:-) ve mevzuati takip etmek.

http://www.oecd.org/tax/exchange-of-...ignatories.pdf

Ek ve daha ciddi bilgi icin CRS - Common Reporting Standard olarak arama yapabilirsiniz.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    İstediğiniz hesaba virman yaparsınız ancak intikal vergisine tabi olur. Doğrusu, müşterek açıp paraları hesaba ayrı ayrı yatırmak olur. Bu durumda beyan sınırı ikiniz için ayrı ayrı hesaplanacaktır. İșlemleri tek imza ile yapmak istiyorsanız hesabı münferit yetkili olacak şekilde açtırabilirsiniz.

Sayin Epicurist,
    Dediginiz gibi musterek hesap acmaya karar verdik. O konuda sikinti yok. Fikir verdiginiz icin tesekkurler.
    Fakat bu %30 civari vergiden kurtulma şansimiz var midir?
    Sonucta hesap musterek bile olsa, kisi basi 100bin dolarlik bir yatirimdan, yaklasik bugunku fiyatlarla 25 bin usd kazanc elde etmeyi planliyoruz. Buda bugun ku kurla bile 150bin tl civari bi para yapiyor. Yani beyan sinirini her turlu geciyoruz.
    Bu rakamlara yaklasik ne kadar vergi oderiz?
    Bir de bu vergiden kurtulma veya vergiyi azaltma sansimiz yok mu?
    Degerli bilgileriniz icin simdiden tesekkurler.

8.  Alıntı Originally Posted by yldream Yazıyı Oku
    Sayin Epicurist,
    Dediginiz gibi musterek hesap acmaya karar verdik. O konuda sikinti yok. Fikir verdiginiz icin tesekkurler.
    Fakat bu %30 civari vergiden kurtulma şansimiz var midir?
    Sonucta hesap musterek bile olsa, kisi basi 100bin dolarlik bir yatirimdan, yaklasik bugunku fiyatlarla 25 bin usd kazanc elde etmeyi planliyoruz. Buda bugun ku kurla bile 150bin tl civari bi para yapiyor. Yani beyan sinirini her turlu geciyoruz.
    Bu rakamlara yaklasik ne kadar vergi oderiz?
    Bir de bu vergiden kurtulma veya vergiyi azaltma sansimiz yok mu?
    Degerli bilgileriniz icin simdiden tesekkurler.

Rica ederim.
    Aşağıdaki rakamlar Halkbank Eurobonduna ait:
    4.75 11/02/2021 Sr Unsecured 69.990 21.06

100.000 $ ile 142.877 nominal adet alabiliyorsunuz. Hesap kolaylığı için 140.000 diyelim. Kupon 4,75 olduğuna yılda 6.650(140.000 X %4,75) dolar kazanırsınız 2021'e kadar. Bugünkü kurla 40.000 TL gibi bir rakam ediyor. Biliyorsunuz, beyan sınırı her yıl yenileniyor. Ben önümüzdeki yıl için, bakanlar kurulu müdahale etmezse, 40.000 TL'nin üstünde olmasının çok kuvvetli bir ihtimal olduğunu düşünüyorum. Gördüğünüz üzere rakamınızın 2021'e kadar beyan sınırının altında kalma ihtimali var. Önlem olarak 100.000 yerine 90.000 dolarlık bono almak iyi bir fikir olabilir.

2021'de kupon faizi (4,75/2)%2,375(yarısı çünkü sadece 1 kupon alıyorsunuz) X 140.000 = $3.325 ve itfa geliri 0,301(100.000-69.900) X 140.000 = $42.140 olarak toplamda 45.465 dolar elde ediyorsunuz ki, takdir edersiniz buna yapacak bir şey yok.

Vergi çıkınca bunu nasıl azaltırız diye düşünmek lazım. Buraya https://vergidosyasi.com/2017/09/23/...ak-indirimler/ bakın ben her yıl vergimde burada yazılan kalemlerden dolayı ciddi bir indirim yaptırıyorum, siz de yaptırabilirsiniz.

Aldığınız yıldaki kirli fiyat, temiz fiyat farkını ilk yılki faiz gelirinizden düşüp, net faiz geliriniz olarak beyan sınırı ile karşılaştırabilirsiniz. Beyan sınırından yüksekse, net faiz geliriniz matrahınız olur.

Son olarak eurobond gelirlerine kira,temettü ve diğer beyana tabi gelirler eklenip öyle beyan sınırı ile karşılaştırılır.

Sayfa 60/1000 İlkİlk ... 1050585960616270110160560 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •