Sayfa 618/1000 İlkİlk ... 118518568608616617618619620628668718 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,937 - 4,944 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by aaxxiinn Yazıyı Oku
    Fiyatı yüksek eurobond getirisi yüksek oluyor.
    2030 vadeli tahvilin getirisi %11.88 fiyatı 130 dolar ben bu tahvilden nominal değerde 50k dolarlık alsam bana yıllık 5940 dolar getiri gelecek. Ortalama olarak 47.520 lira yıllık gelirim olacağından vergiye takılmayacağım.

Tahvilin vadesi gelince yani 2030 yılında 65k dolar ödeyip aldığım tahvilden 50k dolar geri alacağım. Diyelim o zaman dolar 15 lira olacak ve ben şuanda 8*65 000$= 520 000₺ ödeyip aldığım tahvilden 15*50 000$= 750 000₺ TL para geri alabileceğim.
    Bundan sonra 750 000-520 000 = 230 000 liranın vergisini ödeyeceğim değil mi?
    Ben gidip fiyatı nominal değerden düşük bir tahvil almış olsaydım hem nominal değerle aradaki farkın hemde kur farkının vergisini ödemek zorunda olacaktım.

Doğru tespitlerde bulunmuş muyum?
    Şimdi okudum da Sayfa 34-35'te konu tartışılmış ama karışık anlayamadım. Daha basit dille anlatabilecek olan varsa sevinirim.

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Neden vermesin???

Syg,
    Hani otomatik kesiliyor ya o bakımdan dedim.

3.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Benim müşaviri ikna ettikten sonra size de yazayım. Anladığım kadarıyla yanlış biliniyor.

Özel sağlık sigortası primi yatırıyorsanız bu eğitim ve sağlık harcamaları kısmından düşülmez, hayat/şahıs sigorta primleri kısmından düşülür.

Eğitim ve sağlık harcamaları matrahın %10'undan fazla olamazken,
    sigorta primleri matrahın %15'inden (ya da yıllık brüt asgari ücret toplamından, hangisi küçükse) fazla olamaz.

Yani ideal senaryoda eğitim ve sağlık harcamalarını %10 düşüp, özel sağlık sigortası primlerini %15 düşüp, toplamda %25 indirim yapabilirsiniz.
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Ben yillardir saglik sigortasi primini indiriyorum..

Egitim ve saglik harcamalarini da gecmiste indiriyordum, cocuklarin egitim hayati bitince sadece saglik (ilac, tahlil, tetkik, doktor vizite ucreti v.s) harcamalarimi indirir oldum.

Ayrica vergi muafiyeti taninmis vakif ve derneklere yaptigim bagislari da indirmeye devam ediyorum.

Syg,
    öncelikle kıymetli bilgilendirmeleriniz için teşekkürler..

peki.. özel sağlık sigortam var. ayakta tedavilerde %20 katkı ödüyorum. bu durumda sigorta primlerimi sigorta gideri, katkı paylarını sağlık giderleri olarak bahsettiğiniz limitlerde ayrı ayrı düşebiliyor muyuz?

araç ev vs (sağlık-yaşam dışı) sigortaları düşülemiyor değil mi?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Benim müşaviri ikna ettikten sonra size de yazayım. Anladığım kadarıyla yanlış biliniyor.

Özel sağlık sigortası primi yatırıyorsanız bu eğitim ve sağlık harcamaları kısmından düşülmez, hayat/şahıs sigorta primleri kısmından düşülür.

Eğitim ve sağlık harcamaları matrahın %10'undan fazla olamazken,
    sigorta primleri matrahın %15'inden (ya da yıllık brüt asgari ücret toplamından, hangisi küçükse) fazla olamaz.

Yani ideal senaryoda eğitim ve sağlık harcamalarını %10 düşüp, özel sağlık sigortası primlerini %15 düşüp, toplamda %25 indirim yapabilirsiniz.
    +ek olarak

isteğe bağlı SGK primleri de düşülmüyormuş
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

5.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    öncelikle kıymetli bilgilendirmeleriniz için teşekkürler..

peki.. özel sağlık sigortam var. ayakta tedavilerde %20 katkı ödüyorum. bu durumda sigorta primlerimi sigorta gideri, katkı paylarını sağlık giderleri olarak bahsettiğiniz limitlerde ayrı ayrı düşebiliyor muyuz?

araç ev vs (sağlık-yaşam dışı) sigortaları düşülemiyor değil mi?
    Evet ayrı ayrı düşebilirsiniz, bence katkı payları sağlık gideridir.

Saygılar.

6.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Evet ayrı ayrı düşebilirsiniz, bence katkı payları sağlık gideridir.
    teşekkürler..

7. Hazine Bond beyanında, iradı sağlayanın vergi numarası yerine ne yazılıcak bilen varmı arkadaşlar

CPH1951 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. da57' isbank 628 kodlu' 15.1.2031 finish en guzeli bu bence şuan bileşik faizi 7.25 miş! 93bin$den alıyosun

Sayfa 618/1000 İlkİlk ... 118518568608616617618619620628668718 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •