Sayfa 690/1000 İlkİlk ... 190590640680688689690691692700740790 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 5,513 - 5,520 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    bugün vergi konusunu biraz araştırdım, özellikle abd bağlamında.. mevzuat karışık ama anladığım kadarıyla olay şöyle abd hisse işlemlerinde:

* abd alım satım kazancına (capital gains tax) SIFIR vergi uyguluyor non-resident alien diye tabir edilen tamamen yabancı, oturma izni olmayan kişiler için.. bu durum bir çok Türk vatandaşını kapsıyor..yani abd de vergi yok ama bu vergiyi Türkiye'de ödeyeceksin, artık ortalama %30-35 civarı, dilime bağlı olarak..

* temettü gelirleri %30 vergi kesintisine tabi.. abd bu vergiyi kesiyor.. ama TR ile aralarındaki bir anlaşma gereği sözkonusu Türk vatandaşı ise bu oran en fazla %20 oluyor.. bu durumda temettünün %20'si abd de kesiliyor, ama tamamını Türkiye'de beyan edip artık vergi dilimine göre %30-35 neyse vergi tahakkuk ediyor. bu vergiden abd'de ödediğin kısmı düşüyorsun..

olayları pratikte yaşayanlar olayları bu şekilde tercümemin doğru olup olmadığını söylerse sevinirim..yakın zamanda bu işlere girmeyi planlıyorum..

kişisel olarak düşüncem: yurtdşında kazanılan bu paralar hiç bir şekilde vergilendirilmemeli.. ben risk alıyorum kazanıyorum sonra bunu ülkeye getiriyorum.. yani ülkeye dolar getiriyorum.. bu iyi bir şey.. daha sonra mutlaka bir harcamam olacak (araba emlak veya başka bir şey için kdv vb), bir yatırımım olacak, oradan zaten vergi ödeyeceğim.. bence bu şekilde yaklaşılmalı.. ama tabi keyifleri bilir bu şekilde yaklaşmazlarsa getirmemek için insanlar uğraşacaktır..
    valla ben de bir aralar niyetlenip sonrasında vergi mevzuatı karmaşasından ve buradaki aracıların (bence) fahiş komisyonlarından korkup/bezip soğumuştum yurtdışı temettü yatırımından. vergilendirme konusunda güncel bilgisi tecrübesi olan arkadaşların paylaşımı güzel olur bence de.

2. Daha önce çok defa yazdım başıkta ama yine yazayım

Yurtdışı Borsa Vergilendirme Mevzuatı Mini Rehber:

1- UK merkezli olup UK borsasında listelenen şirketlerin temettülerinden alının stopaj 0%. Sadece TC'e gelir vergisi ödeniyor.
    2- ABD'de şirketlerin verdiği temettülerden kaynakta 20% stopaj kesiliyor. Bu miktarı TCde alınan gelir vergisinden düşmek teoride mümkün ama pratikte
    işler değişiyor çünkü gerekli belgeleri almak için ABD'ye uçmak gerekiyor.
    3- Alım-satımda yurtdışında alınan bir vergi yok. (Ülkeden ülkeye değişebilir belki ABD'de ve UK'de yok diye biliyorum) Sadece TC'de beyan etmeniz gereken gelir vergisi var.
    4- İrlanda merkezli VUSA (GBP bazlı) ve VUSD (USD bazlı) ETF'ler S&pP500'ü takip ediyorlar. ABD'deki muadillerine göre 5% daha az temettü stopajı alıyorlar ve miras durumu oluştuğunda daha avantajlılar vergi açısından.
    5- YD'dan aşınan temettüler için beyan sınırı 2600tl gibi bir miktar. Tam hatırlamıyorum bu sene yeniden güncellenecektir ama çoğunuzu ilgilendirmez sanıyorum

Benim bildiklerim bunlar, başka bir şey varsa ekleyin.

ytd

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Gusel strateji.
    Begendim.
    Yas kactir acaba mahzuru yoksa tabii?
    Syg,
    55 Dudu bey

4. Anladigim kadariyla yurtdisinda yasayanlarin Turkiye'de elde ettikleri eurobond gelirleri (kupon odemeleri) miktar ne okursa olsun beyan edilmiyor. Dar mukellef olarak gectigi icin. Bu konuyla ilgili bilgisi, tecrubesi olan bir arkadas teyit edebilir mi? Selamlar, saygilar.

5. Gurbetçilerin Türkiye’deki banka hesap bilgileri 30 Eylül itibarıyla yaşadıkları ülke idarelerine bildirilmeye başlandı. Gurbetçilerin işsizlik maaşını hatta vatandaşlığı kaybetme riski var.
    Cumhuriyet
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,069
     Alıntı Originally Posted by tyson Yazıyı Oku
    Anladigim kadariyla yurtdisinda yasayanlarin Turkiye'de elde ettikleri eurobond gelirleri (kupon odemeleri) miktar ne okursa olsun beyan edilmiyor. Dar mukellef olarak gectigi icin. Bu konuyla ilgili bilgisi, tecrubesi olan bir arkadas teyit edebilir mi? Selamlar, saygilar.
    Benim tecrubem yok ama bu boyle hep.
    Onlar nerede vergi mukellefi iseler orada beyan edecekler.
    Burada varsa kesilen stopaj orada bunu mahsup ederler.
    Eurobond kupon fayisinden stopaj yok ama temettu gelirinden var.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

7. Sn dudu, tesekkurler cevabiniz icin. Selamlar.

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Benim tecrubem yok ama bu boyle hep.
    Onlar nerede vergi mukellefi iseler orada beyan edecekler.
    Burada varsa kesilen stopaj orada bunu mahsup ederler.
    Eurobond kupon fayisinden stopaj yok ama temettu gelirinden var.
    Syg,

8. Emlağa yatırım yapmak isteyenler için fundrise.com var. Borsa değil. yaklaşık 10 yıldır biliyorum. ABD dışı yatırımcı kabul etmiyor ancak yıllık 300 dolara ABD'de şirket kurup girebilirsiniz. Herkes ortak olarak kira getirisi yaratan emlak üretiyor. Ayrıca toplanan para ile yap satlar yapılıyor. 1000 Dolarlık yatırımdan başlıyor. Yatırımınızı 1 milyon dolar üstü yapmak isterseniz seçenekler daha da bol. Özetle borsa değil. Crowdfunding.

Sayfa 690/1000 İlkİlk ... 190590640680688689690691692700740790 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •