Sayfa 696/1000 İlkİlk ... 196596646686694695696697698706746796 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 5,561 - 5,568 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. ivazsız intikal yaparsan vergiye girer ama insanın eşine çocuğuna "borç" vermesinin önünde bir engel yok diye biliyorum

2.  Alıntı Originally Posted by ativan Yazıyı Oku
    Arkadaşlar vergi konusunda anlamadığım bir nokta var

Ben devlet memuruyum her memur gibi de sene sonunda yüzde 27 vergi dilimine giriyorum

Diyelim ki benim eurobond kazancım bu sene 60 bin olsa ;

Ben gelir vergisi olarak 53 bin için yüzde 15
    Kalan 7 bin için yüzde 20 mi vergi vereceğim

Yoksa maaş gelirimle zaten yüzde 27 ye girdiğim için:
    Tüm eurobond 60 bin gelirin hepsinden yüzde 27 mi vergi vereceğim ??
    Kira geliri, serbest meslek kazancı, hisse temettü gibi sebeplerle gelir beyannamesi vermiyorsanız, bu sene için 53000TLye kadar Eurobond gelirinden vergi vermezsiniz. Yıllık kupon getirisi istisna sınırını geçiyorsa gelir beyannamesi doldurursunuz. Maaşınız hiçbir durumda bu hesaplamalara dahil edilmez.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,116
    Cds 452.69
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,116
    Ben kime ne gonderiyorsam her ihtimale karsi, mesela geri alamama ihtimaline karsi aciklama kismina "ihtiyactan borc" yazarim.

Paranin geri odenmesinde de aciklama kismina "borc geri odemesi" yazdiririm..

Ivazsiz intikal takibatindan kurtulmanin tek yolu borc vermektir..

Borc alinan bir gun geri odenir ama..

Fazla da yapilirsa maliye sen bu borcdan ne fayiz aliyorsun??

Borc vermeyi is olarak mi yapiyorsun? diye sorabiliyor...

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5. Bir ara insanlar kredi kartlarını bilmeden, dolandırıcı olduklarını sonradan öğreneceği insanlara veriyordu.

Dolandırıcı diyordu ki, sana aylık %5 faiz. Sen sadece kredi kartını ve şifreni bana veriyorsun. Ben sana her ay kredi kartının limitinin %5'i kadar ödeme yapacağım.

Ne iş yapıyorsun dediğinizde, işte ucuza süt ürünlerini toptan alıyorum, elektrik malzemelerini toptan ucuz fiyata alıp satıyorum gibi laflar söyleniyor, araştırdığınızda hakikaten bu ürünlerin ticareti olan merkezlerde dükkan tuttukları, konuya uygun şirket açılışları olduğu görülüyordu.

Tabi herkes temkinli yaklaşıyor önce 3-5bin TL limitli kartını veriyor, bakıyor düzenli ödeme geliyor limitleri 100-200-300bin TL'lere kadar çıkarıyordu. Eşini dostunu arkadaşını akrabasını sisteme dahil ederek onların da kazanacağını sanan kurbanlar, bak bana paralar 6 aydır yatıyor sağlam sistem diyerek ikna ediyordu.

Sistem 2 sene içinde patlıyor, tüm kredi kartı borcu kart sahibine bırakılıyor, dolandırıcı ortadan kayboluyordu.

O kişiler kredi kartı limitleri kadar bankalara borçlu kaldılar, o da yetmedi mahkemede bize %5 para veriyordu diyerek bu alınan paranın vergilerinin ödenmemesi üzerine maliye tarafından çağrıldılar, yetmez gibi tefecilik davalarıyla karşı karşıya kaldılar.

Kıssadan hisse, faiz alarak borç veriyorsanız tefecilikle suçlanabileceğiniz gibi aldığınız faizlerin de vergisini vermediğinizden ceza yemeniz söz konusu olabilir.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by kerem_goksoy Yazıyı Oku
    Kira geliri, serbest meslek kazancı, hisse temettü gibi sebeplerle gelir beyannamesi vermiyorsanız, bu sene için 53000TLye kadar Eurobond gelirinden vergi vermezsiniz. Yıllık kupon getirisi istisna sınırını geçiyorsa gelir beyannamesi doldurursunuz. Maaşınız hiçbir durumda bu hesaplamalara dahil edilmez.
    o halde sınırı geçtiğim zaman yine yüzde 15 ten vermeye baslarım benim örneğimde ilk 53 bin icin yüzde 15 geri kalan 7 bin icin yüzde 20 veririm gibi anladım

teşekkürler size ve bir önceki cevap veren arkadasa

7. seneye yeniden değerleme oranında rekor bekleniyor
    %35 olacağı tahmin ediliyor

bu durumda 53binlik vergi dilimi de 71500 olacak

2022 de 71500 tl ye kadar vergiden muaf olabiliriz eurobondda

https://www.paraanaliz.com/2021/gene...suyor-g-13006/

8. Arkadaşlar,
    Böyle yapın demiyorum ama , hesaba transfer yerine, parayı bankadan çekip, eşinize verseniz. O da bankaya kendi adına yatırsa ve kendi adına eurobond alsa ne olur?
    Sonuçta, nereden getirdin diye kimsenin sorduğu yok, diye biliyorum.

Sayfa 696/1000 İlkİlk ... 196596646686694695696697698706746796 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •