Sayfa 713/1000 İlkİlk ... 213613663703711712713714715723763813 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 5,697 - 5,704 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Mcfadden Yazıyı Oku
    Öncelikle belirtmek isterim ki alacağınız evin kirasını beyan etmeniz gerekeceği için eurobond kupon gelirlerini de tutardan bağımsı olarak vereceğiniz beyannameye eklemeniz gerekecek. Bu durum beklediğiniz getiriyi azaltacaktır.

Ben eurobond işlemlerimde HSBC ile çalışıyorum, fiyatları Vakıfbank'ın biraz üzerinde ama bu zamana kadar bulamadığım eurobond olmadı. Müşteri temsilcisi ile çalıştığım için olsa gerek.
    Yurtdışı devlet eurobondlarını da alabiliyor muyuz?
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by Mcfadden Yazıyı Oku
    Öncelikle belirtmek isterim ki alacağınız evin kirasını beyan etmeniz gerekeceği için eurobond kupon gelirlerini de tutardan bağımsı olarak vereceğiniz beyannameye eklemeniz gerekecek. Bu durum beklediğiniz getiriyi azaltacaktır.
    evli ise eurobondlar eşte, ev kendi üzerine ya da tam tersi yapılabilir.

arkadaşın sorusuna gelirse mantıklı bir iş.
    toplu para ile ev almak yerine konut kredisi kullanıp toplu para ile de eurobond almak.

kupon gelirleri + kira ile taksitlerin önemli bir kısmını ödersiniz.

3. Kaçırdığım bir nokta var sanırım. Kira geliri 12000 diyelim eurobond kupon geliri 15000. Beyanname verme kısmı tamam ama İkisi toplamı 53000'i geçmese bile damga vergisi harici gelir vergisi de vermem mi gerekecek ?

Biraz daha açayım kira geliri için olan kısım tamam sadece 6600 TL muaf, gerisi de benim durumum için amortisman ve kredi faizini düşebileceğim için sıfırlanacak ya da çok çok azalacak.

HSBC pek sevdiğim bir banka değil doğrusu. YKB veya vakıfbank ile çalışabilirim ama.

https://www.vergidanismani.com/sorul...rsligi-a-15-00
    burada yazdığına göre eurobond gelirini toplam gelirim sınırı aşmadıkça beyan bile etmemem ve vergi ödemiyor olmam lazım.

4.  Alıntı Originally Posted by munchausenbyproxy Yazıyı Oku
    Kaçırdığım bir nokta var sanırım. Kira geliri 12000 diyelim eurobond kupon geliri 15000. Beyanname verme kısmı tamam ama İkisi toplamı 53000'i geçmese bile damga vergisi harici gelir vergisi de vermem mi gerekecek ?

Biraz daha açayım kira geliri için olan kısım tamam sadece 6600 TL muaf, gerisi de benim durumum için amortisman ve kredi faizini düşebileceğim için sıfırlanacak ya da çok çok azalacak.

HSBC pek sevdiğim bir banka değil doğrusu. YKB veya vakıfbank ile çalışabilirim ama.

https://www.vergidanismani.com/sorul...rsligi-a-15-00
    burada yazdığına göre eurobond gelirini toplam gelirim sınırı aşmadıkça beyan bile etmemem ve vergi ödemiyor olmam lazım.
    ikisi toplam 53ü geçmiyorsa eurobond için beyanname verilmez.

fakat konut için (6600 üstü ise) her türlü beyanname verilecek.

5.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku

Tamamdır teşekkür ederim. Ben de böyle biliyordum.

6.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku

Dolar boyle artarken hemen her eurbond yatirimcisi vergi vermek zorunda kalabilir

53 bin TL cok komik derecede dusuk bir mertebe

7.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Dolar boyle artarken hemen her eurbond yatirimcisi vergi vermek zorunda kalabilir

53 bin TL cok komik derecede dusuk bir mertebe
    53bin tl sınır 2021 yılında elde edilen gelirler için değil mi? 2022'de bu rakam 65 civar olur umarım.

8.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    53bin tl sınır 2021 yılında elde edilen gelirler için değil mi? 2022'de bu rakam 65 civar olur umarım.
    Yeniden değerleme oranina sadık kalıp 72 bin yapmaları gerek

Sayfa 713/1000 İlkİlk ... 213613663703711712713714715723763813 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •