Sayfa 804/1000 İlkİlk ... 304704754794802803804805806814854904 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 6,425 - 6,432 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Uzun vadede risk arttığı için getiri de artıyor.

Son cümledeki beyan etmem gerekmiyor kısmından emin değilim.

Özellikle anapara kur kazançlarında beyan için herhangi bir muafiyet yok. %10 üzeri enflasyon oluşursa mahsup ediliyor doğru ama bu beyanname verilerek mahsup ediliyor olmalı. Ona dikkat edin.

Ve büyük bir ihtimal ile beyannameye bu rakam matrah olarak girdiğinde enflasyon mahsup edilse dahi *diğer* gelirlerinizle toplanacağı için kademeli olarak toplam vergi oranınızı arttırabilir. Yani eğer başka geliriniz varsa daha yüksek oranda vergi ödemeniz söz konusu olabilir.

Bu süreci teyit edebilecek başka forumdaşlar varsa da netleşmesi açısından faydalı olabilir.
    Elektronik beyan sistemi enflasyon düzeltmesini sizin için yapmaz.

Siz enflasyon düzeltmesi yaptıktan sonra eurobond satış kazancı hesaplamalariniz + bakiye veriyorsa o bakiyeyi 1 kuruş bile olsa, değer artış kazancı olarak beyan edersiniz.

Tavsiyem, özellikle eurobond geliri elde edenler için, ister beyan çıksın ister çıkmasın, hesaplamalarınızı Excel de yapıp bunu da ileride vergi dairesinden bir yazı geldiğinde sunmak üzere kaydetmenizdir.

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Eurobond işlemleri şubeden yapılırsa biliyorsunuz ki T+2 ile gerçekleşiyor. (internet T+0)

T+2 ile gerçekleşecek eurobond işlemlerinde alım satım makasının belirli bir katını teminat alıp fiyatı fiksleyip parayı T+0 ileri saatlerde ya da T+1 de alarak işlemi gerçekleştirecek banka henüz bulamadım . (garanti ve burgan sistemin izin vermediğini söyledi). Bu 2 bankada T+0 da ve fiyat sabitleme anında tüm parayı nakit olarak hesapta görmek istediğini söylüyor. Ayrıca diğer eurobond ya da vadeli döviz mevduatlarının bu işlemde teminat olarak kullanılmasına izin vermiyor.

Diğer bankalarda durum nedir?

Yani tıpkı açığa satışta olduğu gibi banka belirli bir teminat alacak, örneğin (alım satım makası) x4 gibi , ben alış emrini gireceğim.
    Banka zaten T+2 de parayı hesaptan çekiyor ben de T+0 öğleden sonra ya da en geç T+1 de parayı bankaya yatıracağım.

Yatıramazsam banka benim alımımı satışa çevirecek ve aradaki farkı benim teminat verdiğim hesaptan düşecek.

Bunu yapan banka var mı?
    ben garantiden birkaç kez şubeden işlem yaptım. Paranın %30 unu bloke etti kalanı ile beraber t+2 de aldı tutarın tamamını. Hatta bir seferinde param alım yaptığım anda alım tutarından eksikti takas günü öncesinde tamamladım.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

3.  Alıntı Originally Posted by kentuf Yazıyı Oku
    Sn Tantrum hoşgeldiniz selamlar.
    Çok faydalı olacağınızı düşünüyorum iyiki burdasınız şahsım adına.

Bu forumun tüm başlıklarında vakti zamanında bulunmuş biri olarak
    bu konu başlığında konu dışı başka mevzulara girmez isek
    buna örnek
    banka mevduatı -faiz topiği ve şuanda ev almak ne kadar mantıklı topicleri bu yüzden
    amaçları dışına çıktılar ve popülariteleri gitti.

çok faydalı olacağını düşünüyorum.

Bende bu piyasayı izleyerek
    Türkiye ye giriyorlar çıkıyorlar mantığını çıkarmaya çalışan uzuna vadeli bir yatırımcıyım.
    Elimde ağırlıklı 2036 --96 civarı maliyetli eurobondlar var.
    Sn. Kentuf uyarısında son derece haklı.

Vergi mevzuatı bir derya. Deştikce yeni şeyler çıkar. Ben burada sadece eurobond vergi mevzuatını ayrıntılı anlatmaya kalksam sayfalar dolusu yazı yazmam gerekir. Bu da doğru olmaz. Çünkü burası sonuçta vergi forumu değil.

O yüzden bundan sonraki sorularınızda, eğer daha önce yazdığım, anlatmadığım bir konudan soru gelirse cevaplamaya karar verdim.

Anlayışınız için şimdiden teşekkür ederim.

4.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Elektronik beyan sistemi enflasyon düzeltmesini sizin için yapmaz.

Siz enflasyon düzeltmesi yaptıktan sonra eurobond satış kazancı hesaplamalariniz + bakiye veriyorsa o bakiyeyi 1 kuruş bile olsa, değer artış kazancı olarak beyan edersiniz.

Tavsiyem, özellikle eurobond geliri elde edenler için, ister beyan çıksın ister çıkmasın, hesaplamalarınızı Excel de yapıp bunu da ileride vergi dairesinden bir yazı geldiğinde sunmak üzere kaydetmenizdir.
    Değerli bilgler için teşekkürler.
    Tam emin olamadığım bir konuydu.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

5.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    ben garantiden birkaç kez şubeden işlem yaptım. Paranın %30 unu bloke etti kalanı ile beraber t+2 de aldı tutarın tamamını. Hatta bir seferinde param alım yaptığım anda alım tutarından eksikti takas günü öncesinde tamamladım.
    Bende de öyle oldu, ancak müşteri temsilcisi bloke öncesi sistemin tüm nakti görmesi gerektiği yoksa hata verdiğini söylüyor.

Özellikle hızlı fiyat hareketlerinde EFT süresi TL'den $'a dönme gibi gecikmeleri kompanse etmek için iyi olurdu ufak bir teminat
    yatırıp T+0 da fiyatı sabitleyip , T+1 de ödeme yapmak ve T+2 de işlemi gerçekleştirebilmek.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

6. Sayın Tantrum, değerli katkılarınız için çok teşekkür ederim size.

Bu durumda yukarıda verdiğim örnekte enflasyon derğerlemesi sonucunda eurobond satış kazancı çıkmadığı için (eğer beyana tabii diğer gelirlerimde 2022 yılı için 70.000 TL altında kalıyorsa) herhangi bir beyanname vermem gerekmiyor. Doğru mu anlamışım acaba?

7.  Alıntı Originally Posted by Emredkb Yazıyı Oku
    Sayın Tantrum, değerli katkılarınız için çok teşekkür ederim size.

Bu durumda yukarıda verdiğim örnekte enflasyon derğerlemesi sonucunda eurobond satış kazancı çıkmadığı için (eğer beyana tabii diğer gelirlerimde 2022 yılı için 70.000 TL altında kalıyorsa) herhangi bir beyanname vermem gerekmiyor. Doğru mu anlamışım acaba?
    Ücret geliri hariç, 2022 senesinde elde ettiğiniz
    Tüm menkul + gayrimenkul sermaye iratlarınızın toplamı 70,000 in altında kalırsa, 2022 yılında elde ettiğiniz kupon faiz gelirlerinizi beyan etmeniz gerekmez..
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

8. Vergi konusunda bir tavsiyem daha olacak,

Eğer sürekli alım satım yapıyorsanız, kupon faizlerinizin yanında başka gelirleriniz de varsa, gelirleriniz ciddi anlamda yüksekse ve siz vergi mevzuatından hiç anlamıyorum, yanlış beyan verip ya da vermeyip başıma bela almak istemiyorum diyorsanız, o seneki tüm eğitim sağlık ve sigorta giderlerinizin (bes hariç) faturalarını / belgelerini biriktirip, seneye mart ayının başında bu işi meslek edinmiş profesyonel birinden (smmm) yardım almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Sayfa 804/1000 İlkİlk ... 304704754794802803804805806814854904 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •