Sayfa 845/1000 ÝlkÝlk ... 345745795835843844845846847855895945 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 6,753 - 6,760 arasý.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Duhul
    Mar 2017
    Ýkamet
    Akinonya Adasý Kuzey Þato
    Gönderi
    3,922
     Alýntý Originally Posted by Fabrice Yazýyý Oku
    Lübnan çok uç bir örnek. Son 1-2 yüzyýlýn en aðýr ekonomik krizlerinden bir tanesi. Bankadaki USD mevduatlarýna el koyduklarý gibi EB'larý da ödemiyoruz dediler. Bir noktada uzlaþma olur ama ana paralardan çok ciddi deðer kaybý olacaðý kesin.

Arjantin'de de eðer hafýzam beni yanýltmýyorsa ana paranýn %30'u civarýný geri ödediler. Yani kuponu falan geçtim ana para da elden gidebiliyor. Benzer bir durum yaþanmaz umarým.

Diyoruz ki kuponu TL öder en kötü ama piyasa döviz kuru ile resmi döviz kuru gibi iki farklý deðer ortaya çýkarsa kayýp yine büyük olur. Ýnþallah ülkemiz o noktalara gelmez.

arjantinde
    paraný yatýrdýðýn para cinsinden hemen alýp gitmek isteyenler %30 nu aldýlar bir sene sonra ilk alým
    iki sene sonra imf ile görüþmeler baþlayýnca bonolar çok prim yapti ile o sýra çýkan çýktý

ama beþ altý sene kalýp davalýk olan fonlar %7-8 getirileri üzerine %20 daha fazla para aldýlar
    akbaba fonlar arjantini mikti geçtiler.

pezo olarak ödemem demedi dolar olarak ödemeleri erteliyorum dedi ödemiyeceðim demedi rusya gibi.

bir yatýrým bankasý tepesindeki deneyimli kiþi yalancýsýyým.

nette araþtýrýn insanlar paralarýný alamadý diye bir tabir yok arjantin için.
    sadece büyük fonlarýn VADESÝNDE ödenmeyen bonolarý nasýl tahsil ettiðini bulursunuz.
    ÝÞ ÝÞ YAPMAZ. ADAM ÝÞ YAPAR. ms2026 Akinolu Kentuf.

Duhul
    Mar 2017
    Ýkamet
    Gönderi
    3,922
    Eurobond da dönen parayý ne yapacaðýn önemli.
    Dönen paralar ile gine bono alýyorsan bir þey diyemem.

Ama dönen kupon ödemesini uzun vadeli bir eurobond gelirinden geliyor
    eflasyona karþý erimeyecek daha korunmasý þeylere veya doviz bazlý çok düþmüþ hisse senetlerine yatýrýlacak ise
    çok iyi yerden bono baðlama þansýn var ise yüksek olasýlýk çok iyi yerden de hisse senedi alma þansýn vardýr.
    Onun için çokta sýkýntý deðil %1 -%2 lik farklar.

3.  Alýntý Originally Posted by kentuf Yazýyý Oku
    Eurobond da dönen parayý ne yapacaðýn önemli.
    Dönen paralar ile gine bono alýyorsan bir þey diyemem.

Ama dönen kupon ödemesini uzun vadeli bir eurobond gelirinden geliyor
    eflasyona karþý erimeyecek daha korunmasý þeylere veya doviz bazlý çok düþmüþ hisse senetlerine yatýrýlacak ise
    çok iyi yerden bono baðlama þansýn var ise yüksek olasýlýk çok iyi yerden de hisse senedi alma þansýn vardýr.
    Onun için çokta sýkýntý deðil %1 -%2 lik farklar.
    Þu dönem özelinde eðer fed gerçekten faiz silahýný çekerse dolarýn deðerini artýrýrsa hem hissede hem emtiada getiri sorun olacak. Benim kafamý karýþtýran mesele bu.

Sizin bahsettiðiniz konu ise benim için nakit akýþý ile ilgili, önümüzdeki yýllarda dönüþü olacak eurobondlarým olacak. Þu dönemde yavaþlama ve faiz artýþý olursa bahsettiðiniz hisse fýrsatlarýný yakalama imkanýmýz olacak.

Ama her þey þu anda olabildiðine belirsiz.
    Tarihin en bol kara kuðulu dönemindeyiz (covid, ukrayna iþgali). Umarým biraz soluklanacak imkanýmýz olur.

Tapatalk kullanarak iPhone aracýlýðýyla gönderildi

4. Gelir Vergisi Kanununun 86/1-c maddesine göre; bir takvim yýlý içinde elde edilen ve toplamý 2021 yýlý için 53.000 TL’yi aþan, kesintiye tabi olan menkul sermaye iratlarýnýn beyan edilmesi gerekmektedir.

arkadaþlar biraz sonra beyanname vereceðim cok kez yazildi cizildi ama evimizi kiraya verirsek atýyorum 1 sene içinde ev kirasýndan 25 bin tl kazandýk eurobond faiz gelirlerinden 30 bin tl kazandýk toplamý 55 bin tl etti , 53 bin tl yi gecti beyan vermek gerekir ama kira geliri ile eurobond gelirlerinin toplanýp beyan edileceði gib govun neresinde yazýyor ben bulamadým bu hususta eminmiyiz acaba sadece eurobond faiz gelirlerininmi 53 bini aþmasý gerekiyor yoksa ev kira kazancýmýzýda toplamamýz lazým mý nerede yazýyor bu kanun bilen gören varmý acep ? sözcüde yazan nedim türkmen yazilarýnda bile bununla ilgili örnek yok yok almanyada yaþiyan türk vatandaþi aldý sattý tarzý örnekler vermiþ , ev kira gelirinin bond faizi ile toplanacagý kanun maddesi görüp bulan varmý acaba gib govda göremedim ben

5. EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Alýntý Originally Posted by bankerbilotradebono Yazýyý Oku
    Gelir Vergisi Kanununun 86/1-c maddesine göre; bir takvim yılı içinde elde edilen ve toplamı 2021 yılı için 53.000 TL’yi aÅŸan, kesintiye tabi olan menkul sermaye iratlarının beyan edilmesi gerekmektedir.

arkadaşlar biraz sonra beyanname vereceğim cok kez yazildi cizildi ama evimizi kiraya verirsek atıyorum 1 sene içinde ev kirasından 25 bin tl kazandık eurobond faiz gelirlerinden 30 bin tl kazandık toplamı 55 bin tl etti , 53 bin tl yi gecti beyan vermek gerekir ama kira geliri ile eurobond gelirlerinin toplanıp beyan edileceği gib govun neresinde yazıyor ben bulamadım bu hususta eminmiyiz acaba sadece eurobond faiz gelirlerininmi 53 bini aşması gerekiyor yoksa ev kira kazancımızıda toplamamız lazım mı nerede yazıyor bu kanun bilen gören varmı acep ?
    https://www.finansgundem.com/yazarla...yazisi/1634470

Günün sonuda tek geçerli kaynak vergi dairesinin kendisi

Duhul
    Mar 2017
    Ýkamet
    Gönderi
    3,922
     Alýntý Originally Posted by Westwind Yazýyý Oku
    Þu dönem özelinde eðer fed gerçekten faiz silahýný çekerse dolarýn deðerini artýrýrsa hem hissede hem emtiada getiri sorun olacak. Benim kafamý karýþtýran mesele bu.

Sizin bahsettiðiniz konu ise benim için nakit akýþý ile ilgili, önümüzdeki yýllarda dönüþü olacak eurobondlarým olacak. Þu dönemde yavaþlama ve faiz artýþý olursa bahsettiðiniz hisse fýrsatlarýný yakalama imkanýmýz olacak.

Ama her þey þu anda olabildiðine belirsiz.
    Tarihin en bol kara kuðulu dönemindeyiz (covid, ukrayna iþgali). Umarým biraz soluklanacak imkanýmýz olur.

abd ve almanya aaa plus bonolarda var
    getirleri 0.70 civarýnda vergiyi düþ 0.50 iyi para diyorsanýz

diyeceðim oki risk = para

7.  Alýntý Originally Posted by bankerbilotradebono Yazýyý Oku
    Gelir Vergisi Kanununun 86/1-c maddesine göre; bir takvim yýlý içinde elde edilen ve toplamý 2021 yýlý için 53.000 TL’yi aþan, kesintiye tabi olan menkul sermaye iratlarýnýn beyan edilmesi gerekmektedir.

arkadaþlar biraz sonra beyanname vereceðim cok kez yazildi cizildi ama evimizi kiraya verirsek atýyorum 1 sene içinde ev kirasýndan 25 bin tl kazandýk eurobond faiz gelirlerinden 30 bin tl kazandýk toplamý 55 bin tl etti , 53 bin tl yi gecti beyan vermek gerekir ama kira geliri ile eurobond gelirlerinin toplanýp beyan edileceði gib govun neresinde yazýyor ben bulamadým bu hususta eminmiyiz acaba sadece eurobond faiz gelirlerininmi 53 bini aþmasý gerekiyor yoksa ev kira kazancýmýzýda toplamamýz lazým mý nerede yazýyor bu kanun bilen gören varmý acep ? sözcüde yazan nedim türkmen yazilarýnda bile bununla ilgili örnek yok yok almanyada yaþiyan türk vatandaþi aldý sattý tarzý örnekler vermiþ , ev kira gelirinin bond faizi ile toplanacagý kanun maddesi görüp bulan varmý acaba gib govda göremedim ben
    Önce mesken kira gelir toplamýndan 7,000 tl lik istisnayý düþersiniz.

Eðer bu muafiyet düþülmüþ mesken kira geliriniz dahil tüm gayrimenkul , menkul sermaye iratlarýnýzýn toplamý 53,000 ini geçerse eurobond faiz geliriniz kaç olursa olsun bildirmeniz gerekir.

Eurobond vergi mevzuatý ile ilgili daha önce gene bu forumda yazýlarým olmuþtu. Onlardan da yararlanabilirsiniz.

8. Wikipedia'da Arjantin için þöyle yazýyor;

Although around 93% of bondholders accepted reduced repayments (typically being repaid only 30% of the face value of bonds), a minority owning around 7% of the debt (US$4 billion), mostly hedge funds and vulture funds, continued to argue in court that they were due repayment in full, and held out for full repayment, eventually winning their case.

Temerrüte düþünce insanlar ellerindeki bondlarý akbaba (vulture) fonlarýna satýyor zaten. Yoksa sizin benim gidip devletten bu parayý alabilmemiz mümkün deðil. Burada bahsi geçen %7'lik vulture funds 100% parayý geri almýþtýr ama sýradan yatýrýmcýlarýn zararý büyük oldu muhtemelen.

Sayfa 845/1000 ÝlkÝlk ... 345745795835843844845846847855895945 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •