Sayfa 85/1000 İlkİlk ... 3575838485868795135185585 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 673 - 680 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. benim de ilk amacım aynen sizin yaptığınız. sn dudu bildiğim kadarıyla temettü vs gelirlerinden dolayı zaten beyan üstünde oluyor.

sorusuz olmaz:) soru:

önümüzdeki yıl için beyan alt limit ne zaman açıklanır?
    Son düzenleme : shorts; 07-11-2018 saat: 22:58.

2.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    benim de ilk amacım aynen sizin yaptığınız. sn dudu bildiğim kadarıyla temettü vs gelirlerinden dolayı zaten beyan üstünde oluyor.

sorusuz olmaz soru:

önümüzdeki yıl için beyan alt limit ne zaman açıklanır?
    42.000 TL olmasını bekliyorum. Resmi açıklama Aralık ayının son haftası.

3. teşekkürler..

4.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    teşekkürler..
    Rica ederim.

Saygılar.

5.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    ben de onu dedim ama yanlış anladınız sanırım.
    Yok yanlış anlamadım. Ben size katılıyorum demek istemiştim..

6. XS0847042024 kodlu iş bankası eurobond'unu alıp almama konusundaki fikirlerimi söylemek isterim. Öncelikle itfa tarihi 24/10/2022 olan bu eurobond'u kimler almayı düşünmeli sorusunu cevaplayım. Eğer elinizde hali hazırda uygun bir kurdan aldığınız dolarınız varsa (tercihen 5 tl altında maliyetli olması mantıklı), önümüzdeki 4 sene boyunca bu paraya ihtiyacınız olmayacaksa bulabilirseniz direk 200k $'ını bu kağıda yatırın derim.

Riskleri neler derseniz, en büyük sorun subordinated bir eurobond olması. Yani ihraçcı şirket temerrüde düşerse bu durumda borçlu listesinin en sonuna subordinated eurobond'cuları yazıyorlar. İş bankası böyle bir duruma düşer mi sorusuna nasıl bir cevap verdiğinize göre alıp almamaya karar verebilirsiniz.

Vergi kısmına gelirsek, bu eurobond'u kaçtan alacağınıza göre (tabi bulursanız), karlılığınız değişecektir. Kabaca bir hesap yapalım.
    Bu kağıdın şu an kirli fiyatı 88 olsun. 200k $ nominallik almaya kalktığımızda bankaya vereceğimiz miktar 176000$. Bu kağıt 6 ayda bir 6000$ ödeyecek. Senede 12000 eder. Dört yıl boyunca senede 12000 dolar alacağız. İtfa tarihi geldiğinde ise paramızı 200000$ olarak geri alacağız.

Normalde eurobond'un günümüzdeki karşılık bileşik faiz getirisini bulmak için mantığı basit ama kendisi biraz karışık bir hesaplama yönetmi var. Ama doğru yöntemi bir kenara bırakıp kaba bir hesap yapmak istiyorum. Değerler çok değişmeyecektir çünkü itfa tarihine 4 sene kalmış.

Her sene elimize 12000$ geçecek. Bunun vergisini azami vergi diliminden hesaplarsak (35%) elimize senede 7800$ geçer. İlk başta koyduğumuz para ise 176000$'dı. 200000$ olarak geri aldığımızda burdaki kârımız da 24000$ olacak. Öncelikle bu 24000$'ıda vergiden arındıralım (itfa tarihinde bu farkın da vergisi var ne yazık ki). 24000$ en üst vergi diliminden (35%) hesaplandığında elimize 15600$ geçer. Burada çok kaba tabirle şunu diyebiliriz. 15600$ ek gelir bize dört sene sonunda topluca verilmeseydi de her sene eşit parçalar halinde verilseydi sene başına (15600/4) hesabından 3900$ düşerdi.

Yani senelik getirisi net 7800+3900= 11700$ eder. Burada vergi dilimi hesaplamasında kullandığım yöntem ve bileşik getiriyi günümüze çekmek için yaptığım hesaplama kusurlu da olsa yakın sonuçlar verecek. Kabaca mantıklı bir yatırım olup olmadığını anlamak için bu yöntemler seçildi.

Şimdi o zaman biz 176000$ yatırdık ve her sene net 11700$ aldık diyelim. Getiri oranı kabaca 11700/176000*100=6.64% eder. Bu getirinin net olduğunu unutmayın. Mevduat karşılığını düşünürsek şu anki %20 stopajı da işin içine katarsak bu getiriyi senelik elde edebilmek için bankadan almamız gereken yıllık faiz 6.64/0.8= 8.3%'tür. Eğer önümüzdeki 4 sene boyunca bankalardan bu miktarda dolar faizini alabileceğinizi düşünüyorsanız bu kağıdı almayın.

8.3% faiz bile bence çok iyi bir oran. Mevduat faizi ile bu faiz arasındaki fark neyin fiyatıdır derseniz, aldığınız bankanın riski ve paranızı istediğiniz zaman nakite çevirememeniz (likiditesi biraz düşük bir ürün). Eğer bu dört sene içinde paraya acil ihtiyacınız olursa ya da işlerin kötüye gittiğini görüp kağıdı satmak isterseniz başınız ağrıyabilir. Kağıda alıcı bulamama riski olabilir ya da aldığınız fiyattan ucuza satmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu kağıt bir ay önce 75'lerde geziniyordu. Ben 82'yken aldım. Bulabilirseniz hesabınızı kabaca yapın gerçek reel faizin keyfine bakın.

7. faiz başlığına yazdım. buradan da teşekkür edeyim sn gk1986. itibar veremiyormuşum size. çok vermişim.

ama şu itfada vergilendirme konusu hala bir soru işareti kendi adıma. burgan şube müdürü de topu vergi uzmanına attı. net bir cevap alamadım.

8. çocuk adına eurobond alımı mümkünmüş galiba ama bu hafta daha netleştireceğim. muğlak birkaç nokta var hala. belki bir başka banka ile görüşme de yapacağım. garanti, deniz ya da odea seçeneklerim. şu vergilendirme, çocuk hesabı, banka gümlerse ne oluyor mevzuları hala net değil aldığım cevaplarda. tatmin etmedi diyeyim daha doğrusu.

Sayfa 85/1000 İlkİlk ... 3575838485868795135185585 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •