Sayfa 86/1000 İlkİlk ... 3676848586878896136186586 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 681 - 688 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,087
     Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    çocuk adına eurobond alımı mümkünmüş galiba ama bu hafta daha netleştireceğim. muğlak birkaç nokta var hala. belki bir başka banka ile görüşme de yapacağım. garanti, deniz ya da odea seçeneklerim. şu vergilendirme, çocuk hesabı, banka gümlerse ne oluyor mevzuları hala net değil aldığım cevaplarda. tatmin etmedi diyeyim daha doğrusu.
    8. AİLE BİREYLERİ İLE KÜÇÜKLERİN, KISITLILARIN VE
    MÜMEYYİZ OLMAYANLARIN DURUMU
    Menkul sermaye iradı elde eden aile bireylerinin (eş ve çocuk) beyanname
    verip vermeyeceği, aile bireylerinin her birinin, kendi nam ve hesaplarına
    elde ettikleri gelirleri önceki bölümlerde yapılan açıklamalar çerçevesinde
    değerlendirmeleri ile belirlenecektir.
    Beyan edilmesi gereken gelirler için aile bireylerinin kendi adlarına ayrı
    ayrı beyanname vermeleri gerekmektedir. Verilecek olan beyanname,
    geliri elde eden aile bireyi adına düzenlenerek imzalanacaktır.
    Beyanname vermek zorunda olan kişinin küçük veya kısıtlı olması ya da
    mümeyyiz olmaması hallerinde beyanname, yine geliri elde eden adına
    düzenlenmekle birlikte, bu kişiler adına veli, vasi veya bu kişileri temsile
    yetkili kayyum tarafından imzalanacak ve hangi sıfatla imzalandığı
    beyannamede belirtilecektir.

http://www.gib.gov.tr/sites/default/...kulsermaye.pdf

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2. sn dudu

buradan.. çocuk için açılan yatırım hesabından alınan eurobondun geliri beyan limiti altında kaldığında velisi tarafından beyanına gerek yoktur sonucu çıkıyor mu?

3. İş bankasının vergi rehberinde beyan edilenin itfa + faiz geliri olduğunu yazıyor(yıldız koydum).

4.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    faiz başlığına yazdım. buradan da teşekkür edeyim sn gk1986. itibar veremiyormuşum size. çok vermişim.

ama şu itfada vergilendirme konusu hala bir soru işareti kendi adıma. burgan şube müdürü de topu vergi uzmanına attı. net bir cevap alamadım.
    Ben teşekkür ederim sayın shorts,

İtfa vergisini çok düşünmemiştim ilk aldığım eurobond 20 küsür sene vadeli olduğundan. Ama 4 seneliği alınca araştırdığım kadarıyla ve benim yazılanlardan anladığım alım satımda olduğu gibi kur farkı uygulanmıyor. Ama nominal değer ile alış değeriniz arasındaki farkı sanki son bir faizmiş, son bir gelirmiş gibi düşünüp vergisini vermeniz gerekiyor. Sonuçta paranız geçen zamanda yeni bir gelir elde etti ve vergilendirmenin olması akla yakın olanı.

5. Baş sayfalarda tartışılmıştı ..

130.000 birim fiyattan alınan(temiz fiyat) eurobondun; 100.000 olarak itfa ettirilmesinde sermaye kaybının vergiden düşülüp düşülemeyeceği mevzuu..

Hiçbir kaynakta cevabı bulunamamıştı !
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

6. açıkçası bu konuya tümüyle hakim vergi uzmanı danışmanı vs bulmanın da pek kolay olmadığı intibası oluştu bende.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,087
     Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    sn dudu

buradan.. çocuk için açılan yatırım hesabından alınan eurobondun geliri beyan limiti altında kaldığında velisi tarafından beyanına gerek yoktur sonucu çıkıyor mu?
    Cikiyor.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    sn dudu

Yani iki yaşındaki oğlumu da alacağım eurobonda ortak yapabiliyor muyum?

Mesela yıllık eurobond geliri 19bin USD olan biri yani 101bin TL, büyük kısmı %35lik vergi diliminden hesaplanırken,

Aynı eurobond Eş ve çocuk ortak edilerek alınırsa kişi başı gelir 33600TL civarı olup SIFIR vergiyle işin içinden çıkılabiliyor mu?

Bu benim için önemli bir haber!

Sayfa 86/1000 İlkİlk ... 3676848586878896136186586 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •