Sayfa 88/1000 İlkİlk ... 3878868788899098138188588 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 697 - 704 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    ..
    odea: mümkün değil gibi.. araştırıp dönecekler.
    odea da mümkün cevabı verdi.

2.  Alıntı Originally Posted by Bayrak Yazıyı Oku
    Eurobondların vergilendirilmesi ile ilgili aşağıdaki yazıyı buldum ancak ne anlatılıyor tam anlayamadım anlayan bir arkadaş rakamlarla örnek vererek anlatabilirse memnun olurum

ikincil piyasalardan temin edilen eurobond kazançlarının vergilendirilmesi ile ilgili bu konuda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından verilen 05/04/2006 tarih ve B.07.1.GİB.4.34.19.02/VUK-1/279-11327 sayılı özelge de borsada işlem görmeyen eurobondların, kur farkları da dahil olmak üzere, hesap dönemleri sonunda alış bedeline bilanço gününden sonrasına ait ilk kupon ödemesinin bilançonun ait olduğu hesap dönemine ilişkin kıst tutarının ilave edilmesi suretiyle, diğer hesap dönemleri sonunda da yine alış bedeline ilgili döneme ait kıst tutarın eklenmesi sonucu bulunan tutarların hesaplanarak değerleme işleminin gerçekleşeceği belirtilmiştir.
    Söz konusu özelgenin devamında ise ilgili eurobondun ikincil piyasadan temin edilmesi durumunda ise, aynı Kanununun 283 üncü maddesinde yer alan “Gelecek bir hesap dönemine ait olarak peşin ödenen giderler ile cari hesap dönemine ait olup da henüz tahsil edilmemiş olan hasılat, mukayyet değerleri üzerinden aktifleştirilmek suretiyle değerlenir.†hükmü gereğince hesaplanan kupon faizlerinin gelir yazılacağı ve dönem sonlarında yapılacak değerlemede ilk kupon ödemesi için yapılacak faiz gelir tahakkukundan, işlemiş kupon faizi ile ödenen prim tutarından ilk kupona isabet eden kısmın düşülmesi gerektiği belirtilmiştir.
    Yukarıda yer alan ifadelerden eurobondun ikincil piyasadan alınması durumunda ilk kupona ilişkin olarak alış tarihine kadar biriken faizin değerlemede ilk kupon ödemesi için yapılacak faiz gelir tahakkukundan düşülebileceği, diğer bir ifadeyle gider yazılabileceği anlaşılmaktadır.
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Fazladan ödediğiniz 25.000$ 'ı çıkartana kadar vergi ödemeyeceksiniz diye bir şey yok. Sizin örnekten gidersek diyelim itfaya 10 kupon var, 25.000/10 = 2.500. Her kupondan 2.500 ü düşer öyle vergisini verirsiniz. Yani 4.000-2.500=1.500 her bir kupon için vergiye konu rakam olur. Yıllık 1500x2=3.000$ üzerinden hesaplanır. Erkan Beyin diğer yazdıkları da uygulamak gerekir.

Saygılar.

SM-N950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Sayın Epicurist

vergi müfettişleri ile görüştüm vergi ana paranın üstüne kazanılacak miktardan alınır diyorlar özelgedede bu durum tarif ediliyor Yani sen önceden peşin para vererek nominal olarak aldığın eurobonddan elde ettiğin kupon faizleriyle ana paraya ulaştıktan sonra kazanılan ile kazanç limitini geçiyorsan vergi veriyorsun Siz yukarıda söylediğinizi bilerekmi söylüyorsunuz yoksa temenni veya mantıkenmi böyle olur diyorsunuz Kısaca hocam bu konuda gerçekten vergi yasalarını ve yönetmeliklerini bilen bir uzmanmısınız uzaman iseniz özelgede anlatılanı kısaca rakamlara dökerek anlatmanızı rica ederim

SELAM

3.  Alıntı Originally Posted by Bayrak Yazıyı Oku
    Sayın Epicurist

vergi müfettişleri ile görüştüm vergi ana paranın üstüne kazanılacak miktardan alınır diyorlar özelgedede bu durum tarif ediliyor Yani sen önceden peşin para vererek nominal olarak aldığın eurobonddan elde ettiğin kupon faizleriyle ana paraya ulaştıktan sonra kazanılan ile kazanç limitini geçiyorsan vergi veriyorsun Siz yukarıda söylediğinizi bilerekmi söylüyorsunuz yoksa temenni veya mantıkenmi böyle olur diyorsunuz Kısaca hocam bu konuda gerçekten vergi yasalarını ve yönetmeliklerini bilen bir uzmanmısınız uzaman iseniz özelgede anlatılanı kısaca rakamlara dökerek anlatmanızı rica ederim

SELAM
    Sn. Bayrak

Vergi uzmanı değilim, araştırmalarımdan öğrendiklerimi yazıyorum.

Yukarıdaki özelgeyi ilk yazdığınızda aradım bulamadım, iptal edilmiş olması muhtemel. Sadece bir makale bu özelgeye atıf yapıyordu. Makaleden anladığım kadarıyla özelge Eurobondun değerlemesi ile ilgili, vergilendirme ile değil. Yani Eurobond satın almış bir şirketin bunu bilançoda nasıl göstereceğini anlatıyor.

Mesele şu; bireysel Türk yatırımcıların Eurobond alması istenmiyor. Bu finansal aracın asıl amacı yurtdışından para çekmek yani Türkiyedeki döviz havuzunu büyütmek, Türkiye'de olan bir para ile Eurobond alırsanız havuz büyümüyor. Bu sebeple çok bilgi ve örnek yok.

Sorduğunuz vergi müfettişleri doğru söylüyor vergi anaparanın üstüne kazanılan miktardan alınır. Diyelim nominali 100.000 dolar olan bir Eurobond'u %20 iskontolu yani 80.000 dolara aldınız. Bu durumda anaparanız 80.000 dolardır. İtfa gününde aldığınız 100.000 doların 20.000 doları anaparanızın parçası değildir, kazancınızdır, bu sebeple vergilendirilmesi gerekir.

İtfa gelirinin vergilendirilmesi ile en net örneği Mehmet Bingöl'ün aşağıdaki makalesinde bulmak mümkün:

http://www.finansgundem.com/yazarlar...yazisi/1001321

Öncelikle 3. paragrafta şöyle diyor: "Eurobond faiz gelirleri (kupon tahsilatı veya iskontolu ihraçta vade sonundaki gelir) Gelir Vergisi Kanunu açısından â��Menkul Sermaye İradıdırâ�.

İskontolu ihraç denilen tahvil "zero coupon bond" denilen tahvildir yani siz baştan iskontolu olarak alıyorsunuz hiç kupon(faiz) ödemiyor vade geldiğinde toplu para veriyor. Bu bonoda kazanç başlangıçtaki fiyatın düşük olmasından kaynaklanıyor. Eğer itfa gelirinden vergi alınmıyorsa bu bonodan hiç vergi alınmaması lazım doğal olarak. Oysa altı çizgili yerde yazıldığı üzere bu miktar "Menkul Sermaye İradı" olarak kabul ediliyor. Yine Mehmet Bingölün yazısının devamında konu ile ilgili örnek de var. İtfa gelirinden nasıl vergi alınacağını gösteriyor.

Saygılar.
    Son düzenleme : Epicurist; 22-11-2018 saat: 11:23.
    Saygılar.

4. Diğer bir vergi uzmanının bir makalesinde de aynı konuyu görmek mümkün :

http://www.fortuneturkey.com/yazarla...ndirilmesi-101

4 ve 5inci paragrafları okuyun lütfen. Özellikle 5. paragrafta itfa gelirinin "Menkul Sermaye İradı" olarak kabul edileceği açıkça yazıyor.

Saygılar.

5.  Alıntı Originally Posted by Bayrak Yazıyı Oku
    Sayın Epicurist

SELAM
    Sizin bahsettiğiniz fiyatın nominalden yüksek olması durumunda ne yapılacağı 257 nolu tebliğde 2.4.1.7. kısmında yazıyor. Ancak bununla ilgili bir örnek yok.
    Sizin söylediğiniz olmaz çünkü Maliye sizin Eurobondu itfaya kadar tutup tutamayacağınızı bilemez. Yani zararınızı çıkardıktan sonra satarsanız ne olacak. Alım-satım kazancı gibi hesaplasın o zaman diyebilirsiniz ama alım-satım kazancı değer artışı vergisine giriyor yani tamamıyla farklı bir vergi.

Saygılar

Saygılar.

6.  Alıntı Originally Posted by Bayrak Yazıyı Oku
    Yani sen önceden peşin para vererek nominal olarak aldığın eurobonddan elde ettiğin kupon faizleriyle ana paraya ulaştıktan sonra kazanılan ile kazanç limitini geçiyorsan vergi veriyorsun
    Bununla ilgili bir kaynak varmıdır ?
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

7.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Sizin bahsettiğiniz fiyatın nominalden yüksek olması durumunda ne yapılacağı 257 nolu tebliğde 2.4.1.7. kısmında yazıyor. Ancak bununla ilgili bir örnek yok.
    Sizin söylediğiniz olmaz çünkü Maliye sizin Eurobondu itfaya kadar tutup tutamayacağınızı bilemez. Yani zararınızı çıkardıktan sonra satarsanız ne olacak. Alım-satım kazancı gibi hesaplasın o zaman diyebilirsiniz ama alım-satım kazancı değer artışı vergisine giriyor yani tamamıyla farklı bir vergi.

Saygılar

Eğer piyasa şartlarında aldığım birim fiyatın üstünde kazanırsam alım satım kazancı olacak alım satım kazanç vergisini vereceğim zararda zaten bir şey yok ana parama ulaştıktan sonra kazanç gelir vergisi dilimlerine göre olmalıdır. Bu görüş ismini vermeyeceğim ama bir vergi müfettişi ile mutabık kaldığımız konu Ayrıca eurobondu aldığınız banka eurobonddan kazançlımısınız zarardamısınız şekliyle zaten takip ediyor alış maliyetini sürekli güncelliyor mesela siz 1,25$/adetten aldığınız eurobond için mesela %4 faiz aldığınızda maliyet birim fiyatınız 1,25-0,04 =1,21$/adet oluyor diğer kupon ödemesinde 1,21-0,04=1,17$/adet oluyor bu şekilde 1$/adete ulaştığınızda ana paranıza ulaşıyorsunuz devam ederseniz ana para üstüne kazanç elde edersiniz arada satarsan maliyet seviyen ne ise onun üstü kar olur alım satım kazancı vergisi verirsin

8.  Alıntı Originally Posted by Bayrak Yazıyı Oku
    Eğer piyasa şartlarında aldığım birim fiyatın üstünde kazanırsam alım satım kazancı olacak alım satım kazanç vergisini vereceğim zararda zaten bir şey yok ana parama ulaştıktan sonra kazanç gelir vergisi dilimlerine göre olmalıdır. Bu görüş ismini vermeyeceğim ama bir vergi müfettişi ile mutabık kaldığımız konu Ayrıca eurobondu aldığınız banka eurobonddan kazançlımısınız zarardamısınız şekliyle zaten takip ediyor alış maliyetini sürekli güncelliyor mesela siz 1,25$/adetten aldığınız eurobond için mesela %4 faiz aldığınızda maliyet birim fiyatınız 1,25-0,04 =1,21$/adet oluyor diğer kupon ödemesinde 1,21-0,04=1,17$/adet oluyor bu şekilde 1$/adete ulaştığınızda ana paranıza ulaşıyorsunuz devam ederseniz ana para üstüne kazanç elde edersiniz arada satarsan maliyet seviyen ne ise onun üstü kar olur alım satım kazancı vergisi verirsin
    Yani;

örneğin, 100bin nom.lik için 125bin ödemiş isek ,
    25bin lik maliyetimiz çıkana kadar (yaklaşık 3 yıl)
    3 yıl boyunca her yıl aldığımız yıllık 8.bin usd lik kupon gelirini beyan etmiyecez mi ?
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Sayfa 88/1000 İlkİlk ... 3878868788899098138188588 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •