Sayfa 96/1000 İlkİlk ... 46869495969798106146196596 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 761 - 768 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,108
    [QUOTE=lanxcelot;2921923]
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku

Dar mükellef olmak için TR de ikamet etmemek ve 6 ay dan daha fazla yurtdışında kalmak lazım. dolayısı ile ikametgahınızın burada olmaması gerekiyor. eğer ikametgahınızı yırtdışına aldırmazsanız 365 gün de olsa başka ülkede kalsanız yine de burada vergi ödeyeceksiniz.
    başka bir ülkede (oturma izniniz olmasa da) adres gösterebilirsiniz.
    bazı karayip ülkeleri sınırsız kalma hakkı veriyor. vermese dahi 2 ay orada 3 ay başka bir yerde dünyayı gezebilirsiniz. kktc bile 90 gün kalma hakkı tanıyor. keza tayland filipinler uruguay vb den de çok kolay oturma izni alabilirsiniz.

gelişmiş ülkeler oturma izni olmadan uzun süre kalınmasına müsaade etmeyebilir, öyle dahi olsa, amaç çalışmadan yaşamak ve aynı zamanda burada vergiden yırtmaksa, dünyayı gezmek ve 6 aylık süreyi orada burada, tropik ülkelerde tamamlamak, ille de şartsa burada da 5,5 ay kalmak kaydıyla dar mükellef olunabilir.

senelik 12% NET , vergisiz eurobond geliri ile bunu yapmak zor değil, tabi size yetecek kadar eurobond alma imkanınız varsa.
    Tam da benim dusundugum gibi bir hareket tarzi olmus..

Ilk yapilacak is en az 1 mio dolar biriktirmek ve bunlarla yilda toplam 75K dolar kupon faizi (TC hazinesi) geliri elde etmek.

Costa Rica 60K dolar bir Costa Rica bankasina yatirinca oturum izni veriyor.

https://www.investopedia.com/ask/ans...costa-rica.asp

Yurtdisinda bu para insana rahatlikla 1 yil yeter.

Bu arada gitmeden evvel NVI'den buradaki ikametgahi sildirecegiz ve bir takvim yilinda en az 6 ay yurtdisinda gecirecegiz.

T.C maliyesi vergi isterse de giris cikis damgalarindan dar mukellefiyetimizi kanitlayarak bu ulkede sadece stopaj ile yirtacagiz,

ayrica beyanname vermeyecegiz.

Temettu gelirlerimizden beyanname vermek zorunda olmayacagimiz icin odeyecegimiz extra %2.5 vergiden de yirtacagiz.

Tuttum bu isi ben...

Bir an once su 1 mio dolari biriktirmeye calismam lazim.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2. [QUOTE=Dudu;2922019]
     Alıntı Originally Posted by lanxcelot Yazıyı Oku

Tam da benim dusundugum gibi bir hareket tarzi olmus..

Ilk yapilacak is en az 1 mio dolar biriktirmek ve bunlarla yilda toplam 75K dolar kupon faizi (TC hazinesi) geliri elde etmek.

Costa Rica 60K dolar bir Costa Rica bankasina yatirinca oturum izni veriyor.

https://www.investopedia.com/ask/ans...costa-rica.asp

Yurtdisinda bu para insana rahatlikla 1 yil yeter.

Bu arada gitmeden evvel NVI'den buradaki ikametgahi sildirecegiz ve bir takvim yilinda en az 6 ay yurtdisinda gecirecegiz.

T.C maliyesi vergi isterse de giris cikis damgalarindan dar mukellefiyetimizi kanitlayarak bu ulkede sadece stopaj ile yirtacagiz,

ayrica beyanname vermeyecegiz.

Temettu gelirlerimizden beyanname vermek zorunda olmayacagimiz icin odeyecegimiz extra %2.5 vergiden de yirtacagiz.

Tuttum bu isi ben...

Bir an once su 1 mio dolari biriktirmeye calismam lazim.

Syg,
    Aynen öyle üstat. Ancak ben 2 kriterle senden ayrılıyorum
    1) hazine değil ,banka Eurobondu (getirisi 2 katı)
    2) 1m değil , 2m usd

Sonuç : Aylık NET 24000 usd gelir.

3. Yurtdışındaki adresini gösterir belge (kira kontratı vs) ile o ülkedeki Türk Konsolosluğuna gidilir ve adrese dayalı nufus sistemine göre 1.ci adres olarak yurtdışındaki adresiniz kayıt ettirilir .

TC , sizi artık yurtdışında oturuyor olarak görür.

(182 gün şartını atlamamak lazım)
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

4.  Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    2023 - 25-27 dönemlilere iş bankasından baktım ama
    4,83 - 3,68 - 2,12 Dönemsel Kupon Faizi(%) gösteriyor.
    siz %7 yi nasıl aldınız acaba ?
    Merhaba, yılda iki faiz ödemesi var, yani o yazdığınız orandan iki kere faiz alıyorsunuz. Bileşik faiz önemli, onun hesabı da biraz karışık, doğrudan iki ile çarpınca bulunmuyor, bondun şimdiki değeri ve vade sonu değeri de önemli, örneğin 2027 vadelinin kupon faizi düşük ama şu anki fiyatı da düşük vade dolunca anapara da artmış oluyor.

Aşağıda aldığım bonoların özelliklerini içeren ekran görüntüsünü paylaşıyorum, daha açıklayıcı olur:

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,108
    [QUOTE=lanxcelot;2922120]
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku

Aynen öyle üstat. Ancak ben 2 kriterle senden ayrılıyorum
    1) hazine değil ,banka Eurobondu (getirisi 2 katı)
    2) 1m değil , 2m usd

Sonuç : Aylık NET 24000 usd gelir.
    Kral olursun kral 24K aylik gelirle yurtdisinda.. Hele bir de Costa Rica, Panama, Tayland, Vietnam v.s gibi yerlerde gecirirsen 6 ayi oooof... biz burada usurken sen denize girersin...
    Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,108

7. vezirliğe de razıyım . 1 en fazla 2 seneye yolcuyum. suriyeli finanse etmeyeceğim artık.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,108
    http://rapor.isyatirim.com.tr/3_20181205133434179_1.pdf

Simdi bu banka bonolarindan hangisi alinir?

Syg,

Sayfa 96/1000 İlkİlk ... 46869495969798106146196596 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •