Sayfa 967/1000 İlkİlk ... 467867917957965966967968969977 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 7,729 - 7,736 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    XS2346915890 zorlu getiri 18,81
    XS2339789732 limak getiri 11,24

"secured" tipli diyor bunlara bülten..

bizim aldıklarımız hazine eb lar "sr unsecured".. "secured" ile "sr unsecured" arası fark nedir bunu merak ettim.
    Bu 2 tahvil ozelinde sadece tabloya gore yorum yaparsam:

Zorlu sadece bir kredi derecelendirme kurulusuna gitmis ve bana kredi notu ver demis. Fitch Zorluya bakmis ve B- notunu vermis. LImak ise 2 kredi derecelendirme kurulusuna gotmis ve Fitch'den B+, Moody's den B3 notunu almis. Her ikisi de gevurlarin tabiriyle "junk bond" durumunda. Oldukca spekulatif tahviller bunlar. Fitch Zorluyu daha riskli goruyor.

LIMAK halka acik degil. Bu sebeple data bulamadim ama Zorlu Enerji en son finansalalrina gore 6.2x Net Borc/FAVOK oranina sahip. 3 ve uzeri benim icin genelde risklidir. Enerji sektorunde hadi 4-5 olsun. Itfa tarihi de 2026. Limak a gore oldukca yakin vade.

Bu sebeplerle zorlunun daha dusuk fiyattan alici buldugunu duusnuyorum. Baska sebepler de mumkun. Benim ki sadece kabaca 15 dklik bir analiz.

2.  Alıntı Originally Posted by ratso Yazıyı Oku
    Yani Sr Secured en risksiz, sonra Sr Unsecured, en son da Subordinated gelir.
     Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    https://images.app.goo.gl/oM5j1iXhRbEuMk797

Risk seviyesi alta gittikçe artıyor .

Tabi kazanç oranıda artıyor .
     Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Bu 2 tahvil ozelinde sadece tabloya gore yorum yaparsam:

Zorlu sadece bir kredi derecelendirme kurulusuna gitmis ve bana kredi notu ver demis. Fitch Zorluya bakmis ve B- notunu vermis. LImak ise 2 kredi derecelendirme kurulusuna gotmis ve Fitch'den B+, Moody's den B3 notunu almis. Her ikisi de gevurlarin tabiriyle "junk bond" durumunda. Oldukca spekulatif tahviller bunlar. Fitch Zorluyu daha riskli goruyor.

LIMAK halka acik degil. Bu sebeple data bulamadim ama Zorlu Enerji en son finansalalrina gore 6.2x Net Borc/FAVOK oranina sahip. 3 ve uzeri benim icin genelde risklidir. Enerji sektorunde hadi 4-5 olsun. Itfa tarihi de 2026. Limak a gore oldukca yakin vade.

Bu sebeplerle zorlunun daha dusuk fiyattan alici buldugunu duusnuyorum. Baska sebepler de mumkun. Benim ki sadece kabaca 15 dklik bir analiz.
    benim takıldığım mevzu da bu zaten. anladığım ve mantığın söylediği.. secured en az risklisi, sr unsecured'dan düşük riskli hesapta ama..

tabloda turkcell le zorlu yu karşılaştırınca ikisinin de sadece fitch notları var ve evet fark var ama öyle hayvan gibi fark da yok. ama notu düşük olanın borçlanma tipi "secured" olanın, "unsecured" olana göre getirisi çook daha yüksek..

ona kafa basmıyor, ondandır gece gece "yasemin'le beyin jimnastiği" yapmam. alacağımdan falan değil. öğrenmek için.

siz de deli misiniz nesiniz katkıda bulunuyorsunuz gece gece. sağolun valla ne diyeyim

hele sn asugaguga aşmış. daha sık görmek isteriz kendisini aramızda.

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Arjantin'e goturuyorlar iste...

Iki defa moratorium ilan etti yakin tarihte..

Oturdu alacaklilarla anlasti..

Bir kismini odedi..

Geri kalanini erteledi...

Odememek baska odeyememek baska...

Bunu bi defa kenara koyalim.

Bu ikisi farkli konular...

Bizimkiler de dolar bitti TL odeyelim derler odemiyoruz demezler bence...

Veya geriye donuk vergi salarlar, ki yaptilar da, siz benden cok para kazandiniz bir kismini geri verin diyerek..

Herkes de seve seve verir...

Cunku bilir ki bu hayvan olurse, bundan faydalanamazlar, onemli olan hayvani oldurmeyecek kadar ondan faydalanmak, hem yiyecekler hem de hayatta kalmasi icin ellerinden geleni yapacaklar...

Diyelim ki TL ye cevirip odediler, hangi kurdan?? Veya siz o degersiz TL ile gidip dolar almaya calissaniz, muhtemelen dolari karaborsadan almak zorunda kalacaksiniz, hangi kurdan cevireceksiniz??

Yuksek ihtimal paranin yarisi gider dolar bazinda..

Syg,
    imf desteği ve sıkılaşma ile herşey yoluna girer. Bununda bedeli küçülme, işsizlik ve tasarruf demek.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4. Arjantin konusu ısıtılıp ısıtılıp gündeme geliyor.Nen uzun yıllar Arjantinde bulundum.Hem fe krizin göbeğinde ,imf den 2 kez 50×57 mia aldılar.Eurobond ödemediler,ana paranın bir kısmını sildiler,kupon yok.işsizlik tavan yaptı.konut fiyat çöktü,yat limanında binlerce yat kaderine terkedildi.tam sermaye kontrolu geldi.
    15 yıl geçti hala krizden çıkamadılar.
    Kimse Arjantin için google da yazılan ile yaş***** mukayese etmesin.yazdıklarımdan etkilenip moral bozmayın,,.yatırım tavsiyesi vermiyorum,Arjantini anlatıyorum.

5. arjantin konusunda unutulan bir nokta var. jeopolitik konum. bu açıdan arjantinle ayrışıyoruz arkadaşlar. hatta lübnanla bile ayrışıyoruz. bu noktayı gözden kaçırıyorsunuz. türkiye iflas ettirilmez merak etmeyin.

6. Vadeye kalan suresi azalan sekilde guncel durum:

7. Bond ve döviz yoksa paranızı nasıl değerlendiriyorsunuz (değerini korumaya calisiyorsunuz) merak ettim dudu bey...
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    1994 krizinden beri eurobond piyasasini takip ederim.
    Bir kere eurobond almadim.
    Dovizi de sevemedim.
    Cds oranlarimizi takip etmem gerektigini dusunuyorum cunku ulke patlarsa oradan patlayacak.
    Patladigi zaman da bu sadece elinde eurobond olanlara zarar vermeyecek, tum sistemi, tum yatirim araclarini etkileyecek, hatta bulasicilik etkisi ile tum dunyayi.
    Ayrica bu baslikta yazan herkesin elinde eurobond oldugunu da sanmiyorum olmasi gerektigini de.

Syg,
    SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

8.  Alıntı Originally Posted by WYATT EARP Yazıyı Oku
    Bond ve döviz yoksa paranızı nasıl değerlendiriyorsunuz (değerini korumaya calisiyorsunuz) merak ettim dudu bey...

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Adam söylemiş işte güzelce patlarsa her şey patlayacak benim yatırımlarımda sizin yatırımlarınızda çöp olacak demiş borsa da çöp olacak evler de çöp olacak yani elinde eurobond olmasına gerek yok olan sıkmasın diyor ha eurobond ha hisse ha döviz ya da emlak vs hepsi batacak diyo

Sayfa 967/1000 İlkİlk ... 467867917957965966967968969977 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •