Sayfa 792/1000 İlkİlk ... 292692742782790791792793794802842892 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 6,329 - 6,336 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Peki bir yıl içinde 60.000 TL temettü ve Eurobond kupon getirisi elde ettim. İtfa nedeniyle de sadece 1.000 TL gelir oluştu. Bu 1.000 TL yüzünden kalan 60.000i de beyan etmeye gerek olur mu? Yoksa sadece 1.000 TL mi beyan edilir?

2.  Alıntı Originally Posted by kerem_goksoy Yazıyı Oku
    Ben dahil bu konuyu yanlış bilen arkadaşlara beyanname şoku Fiyatı 100'un altında aldığınız ve itfası gelen her eurobond için illaki beyanname verilecek... Geçmiş olsun ne diyelim...
    Beyler daha önce bu başlıkta defalarca yazıldı öyle değil. Doğrusunu yazıyorum:

1) Eurobondlar için yıllık kupon geliriniz 70 bin TL üstündeyse beyanname verip vergi vereceksiniz, altındaysa vergi yok.

2) İtfa yılında yıllık kupon geliri + itfa anapara geliri (eurobond 95ten aldıysanız 5 doların TL karşılığı) 70 bin TL üstündeyse beyanname verip vergi vereceksiniz, altındaysa vergi yok. İtfa anapara geliriyle 70 bini geçecekseniz bundan kaçınmak için eurobond alırken fiyatı 100 dolar üstündekileri tercih edin. Eurobondun aldığınız zamanla itfadaki kur farkı gelir sayılmaz.

3) İtfadan önce sattıysanız kur farkıyla alım satım kazancı hesaplanacak kaç lira olursa olsun vergi için beyan edilecek.

Kaynak isteyen için (aşağı kaydırıp eurobond kısmını bulun):
    https://www.isbank.com.tr/contentman...lendirmesi.pdf

3.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    öyle ya da böyle bir saçmalık olmuş başta o belli. zaten biz de şüphelenmiştik. too good to be true durumu vardı. ama sonuçta..

bu 5,80 doğruysa :-) yine de gayet iyi bir oran bence. ben kafamı duvarlara vuruyorum. çünkü 2 ay kadar önce piyasa sapıtmadan önce garantinin çıkardığına girdim (03/2023). başta %4+ lerden bahsedilirken talepte %2,70 lere kadar düştü verimi. basiretim bağlandı vazgeçmedim şimdi %2 çıkış cezası olduğundan kalakaldım orada.

bugün itibarıyle 12/2023 vadeli hazine EB getirisi %4,80-5,00 arası yerlerde geziyor. hsbc fonun neti 5,80x0,8=4,60 larda..

beyan derdi olmayacaklar için EB nin kendisini almak daha mantıklı. temiz fiyatı iskontolu olmadığı için vade sonunda vergi de çıkmaz. ama beyan sınırı üstündekiler ya da ek alımla geçebilecekler için %20 vergi olsa 5x0,8=4 civarlarına gelir neti. bu durumda vade sonuna kadar çıkmam diyenler düşünülebilir bu fonu.

tabi ki ytd. herkes kendi hesabını yapmalı, olası tekrar/başka yanlış bilgilendirme ihtimaline karşı bankadan detaylı bilgi almalı.
    Bu işlerde doğru zamanlamayı tutturmak zor. Bende biz dış politika yok artık dediğim anda eurobond almıştım. Sonra yok artık dediğim şeyler oldu. O nedenle fiyata takılmadan makul gördüğünüz noktada girip dönüp geriye bakmayacaksınız. Ha şu anda geriye dönüp baktığımda dth göre ciddi seviyede fark var.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4. Cds 545
    --Kişisel görüşlerim olup, yatırım danışmanlığı tavsiyesi değildir

5. Arkadaşlar küsme yok, forumu takip ediyorum. Yazdıklarınızdan faydalanıyorum. Sadece katkıda bulunmama kararı aldım.
    Saygılar.

6. Eurobond gelirleri vade sonuna kadar beklenip satılmazsa, vade sonunda elde eden kur farkı gelirleri vergiden muaftır.

Kupon faiz gelirleri ise (stopaj 0 olmasına rağmen)stopaja tabii iratlardan sayılır.

Eğer stopaja tabii bir geliriniz varsa (işyeri kirası, araç kirası, kar payı ödemesi, eurobond geliri...) ve sizin o sene elde ettiğiniz menkul + gayrimenkul iratlar toplamınız gelir vergisi 2. dilimini geçiyorsa stopaja tabii gelirlerinizi dolayısıyla eurobond kupon faiz gelirlerinizi beyan etmeniz gerekir.

Gelir vergisi dilimleri %15, 20, 27, 35 ve 40 diye gider. Ikinci vergi dilimi %20 dir.

2022 yılı için %20 vergi dilimi sınırı 70,000 liradır.

Dolayısıyla, eğer sizin ücret geliri hariç, diğer tüm menkul+gayrimenkul iratlarınızın toplamı 70,000 i geçer ise, 2023 mart ayında 2022 elde ettiğiniz eurobond faiz gelirleriniz 1 kuruş bile olsa beyan etmeniz gerekir.

Eurobond alırken eğer iskontolu almışsanız (nominal 100,00 iken 99,000 kirli fiyattan almak gibi) Vade sonunda size odenen 100,000 + kupon faiz geliri için sizin o seneki faiz geliriniz 1,000(iskonto) + kupon faiz geliri olacaktır.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,044
     Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Eurobond gelirleri vade sonuna kadar beklenip satılmazsa, vade sonunda elde eden kur farkı gelirleri vergiden muaftır.

Kupon faiz gelirleri ise (stopaj 0 olmasına rağmen)stopaja tabii iratlardan sayılır.

Eğer stopaja tabii bir geliriniz varsa (işyeri kirası, araç kirası, kar payı ödemesi, eurobond geliri...) ve sizin o sene elde ettiğiniz menkul + gayrimenkul iratlar toplamınız gelir vergisi 2. dilimini geçiyorsa stopaja tabii gelirlerinizi dolayısıyla eurobond kupon faiz gelirlerinizi beyan etmeniz gerekir.

Gelir vergisi dilimleri %15, 20, 27, 35 ve 40 diye gider. Ikinci vergi dilimi %20 dir.

2022 yılı için %20 vergi dilimi sınırı 70,000 liradır.

Dolayısıyla, eğer sizin ücret geliri hariç, diğer tüm menkul+gayrimenkul iratlarınızın toplamı 70,000 i geçer ise, 2023 mart ayında 2022 elde ettiğiniz eurobond faiz gelirleriniz 1 kuruş bile olsa beyan etmeniz gerekir.

Eurobond alırken eğer iskontolu almışsanız (nominal 100,00 iken 99,000 kirli fiyattan almak gibi) Vade sonunda size odenen 100,000 + kupon faiz geliri için sizin o seneki faiz geliriniz 1,000(iskonto) + kupon faiz geliri olacaktır.
    Merhaba sn. tantrum,

Basliga hos geldiniz...

Katkiniz icin cok tsk ederim kendi adima..

Bu yazinizi bir yere kayit edecegim..

Kisa oz ve aciklayici olmus...

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Merhaba sn. tantrum,

Basliga hos geldiniz...

Katkiniz icin cok tsk ederim kendi adima..

Bu yazinizi bir yere kayit edecegim..

Kisa oz ve aciklayici olmus...

Syg,
    Nezaketiniz için ben teşekkür ederim. Saygılarımla.

Sayfa 792/1000 İlkİlk ... 292692742782790791792793794802842892 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •