Sayfa 212/1000 İlkİlk ... 112162202210211212213214222262312712 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,689 - 1,696 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Bayrak Yazıyı Oku
    Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa memnun olurum

124$ vererek 6 aylık %4 faizle 100 $ nominal değerli eurobond aldığımda yıllık 100 * 0,04 *2 = 8$ faiz kazandığımda ana param ilk yıl 108 $ olmaktadır. İkinci yıl 116$ nihayet 3. yıl sonunda aldığım kupon faizlerle birlikte ilk baştan verdiğim 124$ a ulaşmaktayız Vergi kazançtan alındığına göre ben vergimi 3. yıldan sonramı vermeye başlayacağım 3 yıl ana parama ulaşmak için beklemiş oluyorum
    İtfaya kaç kupon kaldığına bağlı, diyelim 8 kupon olsun fazladan verdiğiniz 24$ 8'e bölünür 3$ çıkar. Her kupondan 3 dolar düşüp öyle vergisini verirsiniz. Sizin örnekte ilk yıl beyannamede 8$'ın değil (8-6=2) 2$'ın vergisini verirsiniz. İtfaya kadar beklerseniz fazladan verdiğiniz 24 $'ın tamamını vergiden düşmüş olursunuz.
    Saygılar.

2.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    İtfaya kaç kupon kaldığına bağlı, diyelim 8 kupon olsun fazladan verdiğiniz 24$ 8'e bölünür 3$ çıkar. Her kupondan 3 dolar düşüp öyle vergisini verirsiniz. Sizin örnekte ilk yıl beyannamede 8$'ın değil (8-6=2) 2$'ın vergisini verirsiniz. İtfaya kadar beklerseniz fazladan verdiğiniz 24 $'ın tamamını vergiden düşmüş olursunuz.
    Sn Epicurist bu sizin görüşünüzmüdür. Yoksa yönetmelik bu şekildemidir. 3 yılın sonunda ana paraya ulaşacağımızdan ve vergide kazançtan alınacağına göre 4. yılda kazandıklarımızdan vergi vermemiz mantık açısından daha doğru geliyor. Yani aslında 3 yıl paramızı bedavaya kullandırıyoruz 4. yıldan itibaren ana para üzerine kazanç yazılacağından kazanılan kazanç üzerinden vergi verilmesi gerekmezmi

SELAM / Saygılar

3. Ben kendi görüşümü yazmamaya çalışıyorum. Yazdığım zaman bence diye eklemeye gayret ediyorum.
    Paranızı bedava kullandırmıyorsunuz, 100 ile çıkan bir ürüne 124 vererek daha düşük faize razı oluyorsunuz. Şöyle düşünün sizin 100.000 dolarınız var bu ürünü ihraçta alsaydınız 100.000 nominal alacaktınız, şimdi ise (100/124) 80.645 nominal aldınız. 80.645 nominal aldınız ama aldığınız anda bir zarar yazmıyorsunuz çünkü 80.645 nominalin piyasa değeri hala 100.000 dolar, yani bir hafta sonra aynı fiyata satıp 100.000 dolarınızı geri alabilirsiniz. Demek ki başta bir zarar söz konusu değil. Peki zararı ne zaman yazıyorsunuz, itfada yazıyorsunuz, itfada size 80.645 dolar ana para ödeniyor başta 100.000 dolar yatırmanıza rağmen. Bu zararınızı karşılıyor maliye kuponlardan düşürterek. Şimdi sizin senaryoya gelelim. Diyelim ki itfasına 10 yıl olan bir eurobond aldınız ilk 4 yılda vergi vermediniz. Sizin başta anlattığınız olayın aynısına maliye açısından bakalım. Parasını 10. yılda daha düşük alacak(zarar edecek) olan bir mükellef var ama ilk 4 yılda bu bedeli bana vereceği vergiden düşüyor. Bu durumda mükellef (4 yılda eşit taksitle ödenecek verginin ortalama vadesi 2 yıl olacağı için) 10. yılda edeceği zararı (vergilerden düşerek) benden 2. yılda tahsil ediyor yani ben bu mükellefi 8 yıl boyunca bedavaya fonlamış oluyorum. Hanginiz haklı? Bence maliye.

Bu yazdıklarımı bir mali müşaviri doğrulatmak en doğrusu, benim yazdıklarım bu forumda görüş alışverişinde bulunarak, araştırarak vardığımız nokta.
    Son düzenleme : Epicurist; 08-10-2019 saat: 21:05.
    Saygılar.

4. Sermaye kazancı ile kupon kazancını ara dönemde birleştiremezsiniz. Vergi kanunu diyor ki "sermaye kazancı sadece satışta veya itfada hesaplanır". Ara dönemlerde beyan sınırını aşarsanız kuponların vergisini ödersiniz. Satarken veya itfada da alım-satım kazancının... O noktada zarar varsa, kazançlara mahsup edersiniz. "Ben itfada 100 alacağım şu kadar zararım olacak o yüzden ara dönemde bu mahsubu yapayım" diyemezsiniz. O durumda vergi dairesi de "ne biliyorsun belki gelecek yıl tahvil $130 olacak ve sen de iyi para yaptım deyip satacaksın ve bana daha da fazla vergi ödeyerek çıkacaksın?" diyebilir.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

5. EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Sermaye kazancı ile kupon kazancını ara dönemde birleştiremezsiniz. Vergi kanunu diyor ki "sermaye kazancı sadece satışta veya itfada hesaplanır". Ara dönemlerde beyan sınırını aşarsanız kuponların vergisini ödersiniz. Satarken veya itfada da alım-satım kazancının... O noktada zarar varsa, kazançlara mahsup edersiniz. "Ben itfada 100 alacağım şu kadar zararım olacak o yüzden ara dönemde bu mahsubu yapayım" diyemezsiniz. O durumda vergi dairesi de "ne biliyorsun belki gelecek yıl tahvil $130 olacak ve sen de iyi para yaptım deyip satacaksın ve bana daha da fazla vergi ödeyerek çıkacaksın?" diyebilir.
    Peki sermaye kazancı vergiye tabi mi muafiyet var mı yıllık 40 bin gibi

Uzun vade yatırım tek eşlidir. Trader ise her Çiçek'ten bal alan arı gibidir

6. Sn JonDowes sizi aramızda görmek güzel. Twitter fenomeni olduktan sonra buraya bakmıyorsunuz diye meydanı boş bulduk sanırım. Eğer yazdığınız üzere bir yıl sonra 130'a satarsanız, Maliye daha önce itfada zarar edeceğim diyerek düştüğünüz bedelleri alım-satım kazancını hesaplarken alım fiyatından düșüyor. Yani o düştüğünüz bedelleri size yedirmiyor. 257 nolu genel tebliğde örneği var. Primli kuponlu bono bölümünde. 2.4.1.7'de. 258 nolu genel tebliğin 5.2 bölümünde de eurobond'ların vergilendirilmesinin devlet tahvili gibi olacağını belirtiyor.
    İtfa gelir ve zararı da değer artış kazancı(eski adıyla sermaye kazancı) olarak değerlendirilmez, menkul sermaye iradı olarak değerlendirilir. Yani faiz ile aynı, bu sebeple faizden düşülebiliyor.
    Sizi bulmuşken keşke bir telegram grubu kursanız da katılsak diyorum. Sizin tarzınız değil sanırım ama yine de söylemiş olayım.
    Sermaye kazancı ile kupon kazancını ara dönemde birleştiremezsiniz. Vergi kanunu diyor ki "sermaye kazancı sadece satışta veya itfada hesaplanır". Ara dönemlerde beyan sınırını aşarsanız kuponların vergisini ödersiniz. Satarken veya itfada da alım-satım kazancının... O noktada zarar varsa, kazançlara mahsup edersiniz. "Ben itfada 100 alacağım şu kadar zararım olacak o yüzden ara dönemde bu mahsubu yapayım" diyemezsiniz. O durumda vergi dairesi de "ne biliyorsun belki gelecek yıl tahvil $130 olacak ve sen de iyi para yaptım deyip satacaksın ve bana daha da fazla vergi ödeyerek çıkacaksın?" diyebilir.
    Saygılar.
    Son düzenleme : Epicurist; 08-10-2019 saat: 23:00.
    Saygılar.

7. Benzer bir uygulama abd'de de var, bizim de sistemi onlardan aldığımızı sanıyorum. Amortization of Bond Premium bölümü.

https://www.investopedia.com/article...8/bond-tax.asp
    Saygılar.
    Saygılar.

8.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Ben kendi görüşümü yazmamaya çalışıyorum. Yazdığım zaman bence diye eklemeye gayret ediyorum.
    Paranızı bedava kullandırmıyorsunuz, 100 ile çıkan bir ürüne 124 vererek daha düşük faize razı oluyorsunuz. Şöyle düşünün sizin 100.000 dolarınız var bu ürünü ihraçta alsaydınız 100.000 nominal alacaktınız, şimdi ise (100/124) 80.645 nominal aldınız. 80.645 nominal aldınız ama aldığınız anda bir zarar yazmıyorsunuz çünkü 80.645 nominalin piyasa değeri hala 100.000 dolar, yani bir hafta sonra aynı fiyata satıp 100.000 dolarınızı geri alabilirsiniz. Demek ki başta bir zarar söz konusu değil. Peki zararı ne zaman yazıyorsunuz, itfada yazıyorsunuz, itfada size 80.645 dolar ana para ödeniyor başta 100.000 dolar yatırmanıza rağmen. Bu zararınızı karşılıyor maliye kuponlardan düşürterek. Şimdi sizin senaryoya gelelim. Diyelim ki itfasına 10 yıl olan bir eurobond aldınız ilk 4 yılda vergi vermediniz. Sizin başta anlattığınız olayın aynısına maliye açısından bakalım. Parasını 10. yılda daha düşük alacak(zarar edecek) olan bir mükellef var ama ilk 4 yılda bu bedeli bana vereceği vergiden düşüyor. Bu durumda mükellef (4 yılda eşit taksitle ödenecek verginin ortalama vadesi 2 yıl olacağı için) 10. yılda edeceği zararı (vergilerden düşerek) benden 2. yılda tahsil ediyor yani ben bu mükellefi 8 yıl boyunca bedavaya fonlamış oluyorum. Hanginiz haklı? Bence maliye.

Bu yazdıklarımı bir mali müşaviri doğrulatmak en doğrusu, benim yazdıklarım bu forumda görüş alışverişinde bulunarak, araştırarak vardığımız nokta.
    Sn Epicurist bilgiler için çok teşekkürler bir sorum daha var

Müşterek hesaplardan eurobond aldığımızda mesela kendinizin ve eşinizin üstünde olan bir hesapta kupon faiz kazancının yarısını eşim diğer yarısını ben mi vereceğim yada değerlendirme müşterek hesap olsa da tek bir hesap gibi mi değerlendiriliyor

Sayfa 212/1000 İlkİlk ... 112162202210211212213214222262312712 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •