Sayfa 557/1000 İlkİlk ... 57457507547555556557558559567607657 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,449 - 4,456 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. teşekkürler sn jondowes, sn kirk7..
    subordinated lardan uzak durmak için bir sebep daha.. en azından benim için. saygılar.

2. bir senaryo sorusu sormak istiyorum;

2015'de 2025 vadeli 95'ten eurobond aldim, 4000 nominal seklinde
    2020'de ayni eurobond'dan 110'dan aldim, 6000 nominal seklinde

vadesi geldiginde, 2015'te aldigim eurobond icin itfa farki tutarindan 200 birim kar cikacak, bunun icin vergi odemem gerekecek mi yoksa agirlikli ortalamaya bakilacak ve 104 oldugu icin alis maliyeti herhangi bir beyan ve vergi yukumlulugu dogmayacak mi ?

p.s.sadelik icin, faiz gelirinin beyan limiti altinda kaldigi ve maliyet degerlemesine gerek olmadigini varsayiyorum

3.  Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku
    bir senaryo sorusu sormak istiyorum;

2015'de 2025 vadeli 95'ten eurobond aldim, 4000 nominal seklinde
    2020'de ayni eurobond'dan 110'dan aldim, 6000 nominal seklinde

vadesi geldiginde, 2015'te aldigim eurobond icin itfa farki tutarindan 200 birim kar cikacak, bunun icin vergi odemem gerekecek mi yoksa agirlikli ortalamaya bakilacak ve 104 oldugu icin alis maliyeti herhangi bir beyan ve vergi yukumlulugu dogmayacak mi ?

p.s.sadelik icin, faiz gelirinin beyan limiti altinda kaldigi ve maliyet degerlemesine gerek olmadigini varsayiyorum
    Kaba bir yorum yapayım.

Eğer 110 fiyatta oluşan zarar (10$) yıllar içinde kupon faizi gelirinden düşülebiliyorsa, maliye başka bir yerde bu 10$'ın düşülebilmesini mümkün kılmayabilir.
    O nedenle 95'ten alınan için 5$ kar çıkacak ve vergisi istisnaya tabi olmaksızın beyan edilecek ve ödenecek.

110$ olanınkide oluşan zarar ise kupon faizlerinden mahsup edildiği için toplam hesaba bir etkisi olmayacak.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4. Mehmet Bingölden yine güzel bir yazı :

https://www.finansgundem.com/yazarlar/yillik-gelir-vergisinde-2021-beyan-hadleri-ve-istisnalari-yazisi/1541234

Bir kaç konu var, kendisini bombardımana tuttum, bakalım cevap verecek mi?

Merhaba Mehmet bey,
    Yazılarınızı büyük bir ilgiyle okuyorum. Mükelleflerin pratikte ihtiyacı olan her bilgiyi yazılarınızda bulmak mümkün. Elinize sağlık.

Sorularım :
    1-) Beyan sınırının aşılıp aşılmadığının tespitinde gayrimenkul değer artış kazancının da hesaba katılmasını ilk defa görüyorum. Beyan sınırına değindiğiniz 01 Mart 2016 tarihli yazınızda değer artış kazancını yazmamışsınız. Bu yeni bir uygulama mıdır? Eğer gayrimenkul değer artış kazancı beyan sınırı hasabı içinde olacak ise menkul kıymetlerden elde edilen değer artış kazançları (mesela eurobond alım-satım kazancı) niye hesabın içinde yok ? GİB'nin "beyanname vermeli miyim" sayfasında https://hazirbeyan.gib.gov.tr/assets...meliMiyim.html mesken kira gelirinin istisna tutarı düşüldükten sonra beyan sınırı hesabında kullanıldığı görülüyor, bunu doğrular mısınız, değer artış kazancında da aynı şekilde(istisna düşülmüş halde) mi olacak uygulama?
    2-) Yurt dışı gelirlerini sayarken "YP menkul kıymet satış kazancı" da beyan sınırının aşılıp aşılmadığının tespitinde kullanılacak gelirler arasında yazmışsınız. Bu gelir değer artış kazancı değil mi, eğer öyleyse beyan sınırına tabi olmadan tutar ne olursa olsun vergisinin ödenmesi gerekmez mi?
    16 Eylül 2020 tarihli yazınızda yabancı hisse senedi satış kazançları hesabında tutar ne olursa olsun beyan edilir yazmışsınız burada farklı bir uygulama mı var. Earnst&Young ile Yapı Kredi vergi rehberlerinde yabancı hisse, tahvil, yatırım fonlarının satışı ile elde edilen gelirlerin beyan sınırına bakılmadan beyana tabi olduğu yazıyor. Değerlendirmeleri yanlış mıdır?

Fikirlerimi/itirazlarımı sizinle paylaşmak istiyorum:
    1-) Menkul kıymet değer artış kazançlarındaki endeksleme yöntemi döviz artışını tam olarak karşılamadığı için anaparanın da vergilendirmesine sebep olmaktadır. Kira vergisindeki gerçek/götürü uygulamasına benzer bir uygulama burada yapılabilir diye düşünüyorum. Yani matrahın dolar cinsinden mi, TL cinsinden mi hesaplanması mükellefin tercihine bırakılmalı ancak tercihten sonra 5 yıllık süre içinde bu kararı değiştirme imkanı olmamalı.
    2-)Projeden alınan gayrimenkullerde peşin ödeme yapıldığında müteahhit teslimi geciktirirse ki, sık rastlanılan bir durum, iktisap tarihi olarak tapu alınması ya da fiilen kullanılmaya başlanmasının alınması, mesken 5 yıldan önce satılırsa anaparanın vergilendirilmesi durumuna sebep oluyor. Konut alım sözleşmelerinin noterde yapılması zorunlu tutularak, konut bedelinin de kamu bankasında bir hesaba yatırılarak tarih tespiti yapılabilir. 5 yıllık sürenin başlangıcı bu tarih olabilir. Böylece değer artış kazancı gerçek kazançtan alınacağı gibi tapuda gerçek değerinin gösterilmesi teşvik edilmiş olur.
    3-)Gayrimenkul amortisman bedelleri aynı şirketler için yapıldığı gibi her yıl yeniden değerlemeye tabi tutulmalıdır. Yine amortisman için 50 yılın çok uzun bir süre olduğunu düşünüyorum. Yanlış hatırlamıyorsam ABD'de 27 yıl.
    4) Yeniden değerleme oranı enflasyonu tam olarak yansıtmazken, yeniden değerlemenin uygulamasında %5'lik kesirleri atma gibi yöntemler hem kafa karışıklığına hem de güven kaybına sebep oluyor.
    Saygılar
    Saygılar.

5.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Kaba bir yorum yapayım.

Eğer 110 fiyatta oluşan zarar (10$) yıllar içinde kupon faizi gelirinden düşülebiliyorsa, maliye başka bir yerde bu 10$'ın düşülebilmesini mümkün kılmayabilir.
    O nedenle 95'ten alınan için 5$ kar çıkacak ve vergisi istisnaya tabi olmaksızın beyan edilecek ve ödenecek.

110$ olanınkide oluşan zarar ise kupon faizlerinden mahsup edildiği için toplam hesaba bir etkisi olmayacak.
    teşekkürler cevabınız için rxpu...peki 110 usd'likten oluşan zarar kupon faizlerinden mahsup edilemediği durumda (beyan limitinin altında kalması sebebiyle) 5 usd'likten oluşan kardan mahsup edilebilir sanki ?

6. Burada yazilanlardan anladigim kadariyla vergilendirme mevzusu cok karisik.
    Hele ki bir kisi bir cok yerden gelir elde etmisse, ornegin degisik tarhlerde degisik fiyatlardan birer ikiser eurobond almissa, kira geliri varsa, ev arsa alim satimi yapmişsa vs böyle bir kisinin verecegi vergiyi hesaplamak cok güç olur.
    Mevzuat cok karisik kimsenin net bir hesap yapabilecegini sanmiyorum.
    Vergi beyan zamani gelince iskembeden sallayacagiz .
    Maliyenin de bu kadar ince ve dogru hesap yapacagini tahmin etmiyorum....
    Umarim ufak tefek yanlislardan oturu maliye vatandasin sirtina binmez.. ...

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

7.  Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku
    teşekkürler cevabınız için rxpu...peki 110 usd'likten oluşan zarar kupon faizlerinden mahsup edilemediği durumda (beyan limitinin altında kalması sebebiyle) 5 usd'likten oluşan kardan mahsup edilebilir sanki ?
    Böyle bir şey ancak maliyenin özel bir tebliği ile mümkün olabilir. Öyle bir tebliğe şimdiye kadar raslamadım.

Bir ara KDV için bir tebliğ yayınlanmıştı. KDV alacağı olan firmalar belirli koşulları sağladıklarında bu alacaklarını diğer vergi borçlarından düşebiliyorlardı (Kurumlar vergisi, SGK ödemeleri v.b gibi). Ama bürokrasisi çok fazla bir uygulamaydı hatırladığım kadarıyla.

Eurobond için ise buna benzer tebliğler yok denecek kadar az. Olursa da maliyenin avantajına , mükellefin dezavantajına uygulamalar çoğunlukta oluyor maalesef.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

8.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Böyle bir şey ancak maliyenin özel bir tebliği ile mümkün olabilir. Öyle bir tebliğe şimdiye kadar raslamadım.

Bir ara KDV için bir tebliğ yayınlanmıştı. KDV alacağı olan firmalar belirli koşulları sağladıklarında bu alacaklarını diğer vergi borçlarından düşebiliyorlardı (Kurumlar vergisi, SGK ödemeleri v.b gibi). Ama bürokrasisi çok fazla bir uygulamaydı hatırladığım kadarıyla.

Eurobond için ise buna benzer tebliğler yok denecek kadar az. Olursa da maliyenin avantajına , mükellefin dezavantajına uygulamalar çoğunlukta oluyor maalesef.
    kendi mesleki tecrübemden de yola çıkarak, maliye'ye ne kadar çok özelge çıkarsa o kadar fazla mükellef sorumluluğu artar o zaman günü gelince adil olduğunu düşündüğümüz bir uygulama ile yayınlanan açık kanun ve yönergelere bağlı bir beyanda buluncaz...akabinde inceleme, ceza vs. olursa hakkımızda hayırlısı (tam bir ortadoğu bakış açısı ama ne yazık ki kabullenmek durumundayız)

Sayfa 557/1000 İlkİlk ... 57457507547555556557558559567607657 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •