Sayfa 558/1000 İlkİlk ... 58458508548556557558559560568608658 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,457 - 4,464 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku
    kendi mesleki tecrübemden de yola çıkarak, maliye'ye ne kadar çok özelge çıkarsa o kadar fazla mükellef sorumluluğu artar o zaman günü gelince adil olduğunu düşündüğümüz bir uygulama ile yayınlanan açık kanun ve yönergelere bağlı bir beyanda buluncaz...akabinde inceleme, ceza vs. olursa hakkımızda hayırlısı (tam bir ortadoğu bakış açısı ama ne yazık ki kabullenmek durumundayız)
    O nedenle şahsi görüşüme göre eurobondlarda özellikle yurt içi yatırımcılarda olabildiğince az al-sat yapıp, olabildiğince düşük fiyattan yakalayarak uzun dönemli getiriler elde etmeye çalışmak daha sade bir vergi sonucu doğuruyor.

Kupon faizi gelirinde ise ana para değer artışı vergiye tabi olmadığından belirli bir miktara kadar makul düzeylerde vergi ödeyerek kurtulunabilir. (yıllık 300.000TL brüt gelir için %30 vergi sınırına yaklaşılıyor. Buradan sonrası çok dik bir yokuş)

O nedenle kabaca yıllık net 200.000TL kupon faizi geliri üzerine çıkacak yatırımcılar için ciddi anlamda bir yük oluşmaya başlayacaktır. Bu noktadan sonra eurobond belkide kurumsal ve dar mükellef yatırımcılar için daha anlamlı olabilir.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    O nedenle şahsi görüşüme göre eurobondlarda özellikle yurt içi yatırımcılarda olabildiğince az al-sat yapıp, olabildiğince düşük fiyattan yakalayarak uzun dönemli getiriler elde etmeye çalışmak daha sade bir vergi sonucu doğuruyor.

Kupon faizi gelirinde ise ana para değer artışı vergiye tabi olmadığından belirli bir miktara kadar makul düzeylerde vergi ödeyerek kurtulunabilir. (yıllık 300.000TL brüt gelir için %30 vergi sınırına yaklaşılıyor. Buradan sonrası çok dik bir yokuş)

O nedenle kabaca yıllık net 200.000TL kupon faizi geliri üzerine çıkacak yatırımcılar için ciddi anlamda bir yük oluşmaya başlayacaktır. Bu noktadan sonra eurobond belkide kurumsal ve dar mükellef yatırımcılar için daha anlamlı olabilir.
    çok uzak değil benim de kendi stratejim; ben nominal değerin az üzerindeki seviyelerden alıp itfaya kadar bekleme taraftarıyım, vadeyi çok uzun yerine eurobond için kısa, ülkemiz için uzun sayılabilecek süreleri tercih ediyorum...

bahsettiğiniz tutarın üzerinde gelir elde edecek tam mükellefler için doğru bir tercih olmayacaktır eurobond...

3.  Alıntı Originally Posted by WYATT EARP Yazıyı Oku
    Burada yazilanlardan anladigim kadariyla vergilendirme mevzusu cok karisik.
    Hele ki bir kisi bir cok yerden gelir elde etmisse, ornegin degisik tarhlerde degisik fiyatlardan birer ikiser eurobond almissa, kira geliri varsa, ev arsa alim satimi yapmişsa vs böyle bir kisinin verecegi vergiyi hesaplamak cok güç olur.
    Mevzuat cok karisik kimsenin net bir hesap yapabilecegini sanmiyorum.
    Vergi beyan zamani gelince iskembeden sallayacagiz .
    Maliyenin de bu kadar ince ve dogru hesap yapacagini tahmin etmiyorum....
    Umarim ufak tefek yanlislardan oturu maliye vatandasin sirtina binmez.. ...

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Yazdıklarınıza katılıyorum..

Ben de dahil bir kısmımız buradaki üstatlar ve açık kaynaklardan öğrendiklerimizle beyanlarımızı vereceğiz ve meçhule doğru yelken açacaz..

Belki de bir gün bir vergi memuru kapıyı çalacak veee daha önce hiç görmediğimiz özelgeleri önümüze koyup; "bu nasıl hesap bre melunn" deyip, cezayı kesecek..

Ez cümle; hamama giren terler..

4.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku

herkesin bütçesi hedefi farklıdır ama bence karı koca iki hesapla istisna sınırına(52*2 = 106bin) yakın kupon geliri en mantıklısı gibi geliyor. daha fazlası varsa farklı yatırımlar değerlendirilebilir.

5.  Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku
    çok uzak değil benim de kendi stratejim; ben nominal değerin az üzerindeki seviyelerden alıp itfaya kadar bekleme taraftarıyım, vadeyi çok uzun yerine eurobond için kısa, ülkemiz için uzun sayılabilecek süreleri tercih ediyorum...

bahsettiğiniz tutarın üzerinde gelir elde edecek tam mükellefler için doğru bir tercih olmayacaktır eurobond...
    Sık sık 100 ün altına gelenler için dediğiniz doğru ama o fırsat uzun yıllar gelmeyebilirde fırsat oluştumu en uzuna gök dikesi geliyor insanın

2035-2040-2045 tarihli alanlar yok mu aramızda ?

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku

Bu dediğinizi alan adam küçük yatırımcı olmuyor artık, aylık 16-17 bin lira eurobond geliri olan adam , ki muhtemelen başka geliri de vardır, ülkedeki en üst gelir grubundadır, özel bankacılık müşterisidir, bu işle profesyonel uğraşmalı, ya da gidip profesyonel destek almalı, yurtdışından falan işlem yapıp "vergiden kaçınma" işlerine kafa yormalıdır. Muhtemelen yapıyordur da zaten.

7. Bu arada, eurobond sattığınızda oluşan kazanç ne olursa olsun beyan etmek gerekiyor. Ancak bu 2006 sonrası ihraç edilen eurobondlar için geçerli, daha önce ihraç edilmiş eurobondlardan alsat kazancınız yıllık kupon geliriyle toplanıyor ve istisna tutarını geçerse beyan ediyorsunuz. Yani küçük portföylüler beyan etmek zorunda kalmadan bu eurobondları al sat yapabilir.

Ben al sat yapmayı planlamıyordum ama fiyatlar iyice yükseldi, portföyümdeki eurobondlardan biri bu şartı sağlıyor, belki ileride daha ucuza almak üzere kısmen satacağım.

8.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Bu arada, eurobond sattığınızda oluşan kazanç ne olursa olsun beyan etmek gerekiyor. Ancak bu 2006 sonrası ihraç edilen eurobondlar için geçerli, daha önce ihraç edilmiş eurobondlardan alsat kazancınız yıllık kupon geliriyle toplanıyor ve istisna tutarını geçerse beyan ediyorsunuz. Yani küçük portföylüler beyan etmek zorunda kalmadan bu eurobondları al sat yapabilir.

Ben al sat yapmayı planlamıyordum ama fiyatlar iyice yükseldi, portföyümdeki eurobondlardan biri bu şartı sağlıyor, belki ileride daha ucuza almak üzere kısmen satacağım.
    Güzel bir detay. AW05 için uygulanabilir bir strateji.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Sayfa 558/1000 İlkİlk ... 58458508548556557558559560568608658 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •