Sayfa 616/1000 İlkİlk ... 116516566606614615616617618626666716 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,921 - 4,928 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    https://www.gib.gov.tr/sites/default...radirehber.pdf

Buranın 16.sayfasında yazdığına göre stopaj dahil 49.000TL yi aşmayan kira bedelleri için beyanname verilmiyor.

Ancak konut kira geliriniz de var diyelim ve 24.000TL. Bu durumda 49bin tl yi geçip geçmediğinizi hesaplamak için konut kira gelirinden istisna tutarını düşüp işyeri kirası ile topluyorsunuz: 24.000-6.600=17.400TL+ 35bin tl bürüt işyeri kirası=52bin400TL.

49.000 tl yi aştığı için işyeri ve konut birlikte beyan edilir. Eğer bu toplam 49.000 tl'nin altında kalsaydı sadece konut kirasını beyan edecektiniz.
    net olarak şunu hesaplayabilirmısınız yıllık 50 bin tl dukkan kirasi ve 80 bin tl eurobond getirisi toplam 130 bin tl 130 bine 30 bin tl gelir vergisi var. ama 50 bini dukkan ve stopajli? genemi 30 verecegim? asil sorum bu stopaj ne işe yarıyor alacaklı olmuyormuyum

2. 31temmuz2020-31aralık2020 arasında uygulanan %10 stopaj size dükkan kirasından da vergi çıkmasına sebep olabilir.

Beyanda tahsilat esastır. Tahsil edilen bütün kiraları beyannameye yazar, %20 ve %10 stopajı hesaplar beyannameye yazarsınız.

Beyannamede otomatik mahsuplaşma yapılacaktır diye düşünüyorum.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3. Arkadaşlar,

Eurobond gelirlerinin beyanı icin form doldururken "mükellefe iradi saglayanin adi soyadi" kismina "T.C. Hazine" yazacagiz , dogru mu?
    "Mükellefe iradı saglayanin TC veya kimlik no" kısmina da "11111111111" yazilacak, doğru mu.
    Bu şekilde doldurup gönderen var mı.
    Acil bilgi lütfen.
     Alıntı Originally Posted by kerem_goksoy Yazıyı Oku
    Vergi iletişim merkezini ben de aramıştım ve şaşırtıcı ama "TC Hazine ve Maliye Bakanlığı"nın vergi numarası olarak ne yazmalıyız bilmiyorlar. 11111111111 (11 tane) olarak girdim ben sorun çıkmadı. Kendi TC numaranızı yazmayın.

İhraç tarihi kısmına da kupon tarihini yazdım. Sizin sorun belki bundan kaynaklanıyordur. Aslında Eurobondların ihraç tarihi ilk piyasaya sürüldüğü tarih olması gerekir ama muhasebecim 2020 gelirlerini belirtiyoruz daha eski bir tarih yazarsak yanlış anlaşılır dedi.

Sonuç olarak idarenin kaybı olmadıkça sorun olmayacaktır diye temenni ediyorum...
    SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

4. Ben aynen dediğiniz gibi yaptım.umarım doğrudur.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by aykut32 Yazıyı Oku
    net olarak şunu hesaplayabilirmısınız yıllık 50 bin tl dukkan kirasi ve 80 bin tl eurobond getirisi toplam 130 bin tl 130 bine 30 bin tl gelir vergisi var. ama 50 bini dukkan ve stopajli? genemi 30 verecegim? asil sorum bu stopaj ne işe yarıyor alacaklı olmuyormuyum
    Kulağınızın arkasına yatın bence

6.  Alıntı Originally Posted by aykut32 Yazıyı Oku
    her iki gelirinizin toplamı beyan limitinin üzerinde olduğu için beyan etmeniz ve çıkan vergiyi ödemeniz gerekiyor...indirilebilcek giderlerinizi düşebilirsiniz, o çıkacak vergi tutarını değiştirebilir...

çıkacak olan vergi toplamında sizin adınıza ödenmiş olan stopaj mahsuplaşma kalemi olarak gözükmelidir...

7. Temiz-Kirli fiyat farkıni bulmak icin banka kayitlarina baktim;
    "Alış" ve "Cari" olarak 2 çeşit temiz ve kirli fiyat gözüküyor.

Yani;
    Alıs temiz fiyati
    Alis kirli fiyatı

Cari temiz fiyatı
    Cari kirli fiyatı

Hangisini esas alacağız bilen var mıdır.

8. Alış olacak herhalde , cari ile ne isimiz var...!!

Sayfa 616/1000 İlkİlk ... 116516566606614615616617618626666716 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •