Sayfa 686/1000 İlkİlk ... 186586636676684685686687688696736786 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 5,481 - 5,488 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. cevap icin tesekkurler...yurtdisi kazanci olarak gorulecegi icin vergilendirmesi nasil olacak diye merak etmistim...sonrasinda hollanda icin gelir vergisini arastirdigimda gordum zaten kullandiklari sistemi...

bu arada eurobond geliri elde edip nerede yasanir diye sormamistim, o yonde fikir beyan edenler icin uzuldum...

2.  Alıntı Originally Posted by arhisa Yazıyı Oku
    Arkadaşlar merhaba
    Ben temettü yatırımı için senelerdir hisse senedi biriktiren bir yatırımcı olarak eurobondun sabit ve devamlı getirisini portföyüme eklemek istiyorum
    Ancak okumam ve araştırmama rağmen nereden nasıl başlayacağımı bir türlü algılayamadım.
    Bana abdala anlatır gibi net ve bilgilendirici bir anlatım ile yola çıkışımı sağlayabilir misiniz?
    Alımlarımı İş Bankasindan yapacağım
    Dolar hesabımı açtım ve başlangıç bütçemi ayarladım. Var olan eurobond vadeleri ve yüzde getirilerini de inceledim ama hangisini neye göre almalıyım? Hissede kriterler belli, ama eurobondda belli mi? Belli ise nelerdir?
    İşte soru bu...
    Şimdiden teşekkür ederim

M2007J3SG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Merhaba Hocam,

Hissede kriterler belli demişsiniz kriterleri bizimle payaşırsanız seviniriz.

Sorunuza gelince eurobond sabit getirili bir kıymettir. Vadesine kadar yatırdığınız ülke parasına bağlı olarak yılda bir ya da iki kez kupon öder. Vade uzadıkça getiriler artar. Vadeye kadar bekleyecekseniz uzun vade aldığınızda getiriniz artmakla birlikte alternatif maliyetiniz ya da vadeye kadar meydana gelebilecek sistematik ya da sistematik olmayan riskleri taşırsınız.

Alım-satım konuları hisse gibi kolay olmayıp tezgah üstü piyasada işlem görmektedir. Bu nedenle fiyatlamalarda al-sat farkı geniştir. Diğer yandan vergi konuları da burada oldukça fazla konuşulduğu için tekrar girmeyeceğim. Ancak dikkat etmekte fayda var.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

3.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Düzenli gelir düşünenler için yazayım:
    Eurobondlar altı ayda bir ödeme yapıyor ama daha sık para lazım diyorsanız karışım yapabilirsiniz, benim portföyümde geçen haftaki eklememle birlikte 2023-2041 arası vadelerde 8 çeşit eurobond oldu, yılda 16 kupon ödemesi alıyorum, her ay birşeyler yatıyor.
    kupon verimim (100*(yıllık aldığım faiz / yatırdığım anapara)) yüzde 7.17 şu anda.
    bu stratejinin bir faydasi da olasi itfa geliri vergisinden kacinma olarak karsimiza cikabilir...farkli yillarda vadesi dolacak eurobondlar sayesinde itfa gelirinin dogruacagi (nominal degerinin altinda alinan eurobondlar icin) vergi riski de minimize edilebilir...

4.  Alıntı Originally Posted by arhisa Yazıyı Oku
    Arkadaşlar merhaba
    Ben temettü yatırımı için senelerdir hisse senedi biriktiren bir yatırımcı olarak eurobondun sabit ve devamlı getirisini portföyüme eklemek istiyorum
    Ancak okumam ve araştırmama rağmen nereden nasıl başlayacağımı bir türlü algılayamadım.
    Bana abdala anlatır gibi net ve bilgilendirici bir anlatım ile yola çıkışımı sağlayabilir misiniz?
    Alımlarımı İş Bankasindan yapacağım
    Dolar hesabımı açtım ve başlangıç bütçemi ayarladım. Var olan eurobond vadeleri ve yüzde getirilerini de inceledim ama hangisini neye göre almalıyım? Hissede kriterler belli, ama eurobondda belli mi? Belli ise nelerdir?
    İşte soru bu...
    Şimdiden teşekkür ederim

M2007J3SG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Çok fazla dikkat edilecek konu yok, vade ve vergi aklıma geliyor sadece:
    Beyanname sınırını geçmeyecek kadar kupon geliri elde edecek miktarda alırsanız vergi ödemezsiniz.
    Anaparaya ihtiyacım yok uzun vadeli yatırım olsun diyorsanız en uzun vadedeki (2040+) olanları tercih ederseniz en yüksek getiriyi almış olursunuz.
    Alacağınız eurobondun fiyatı 100'ün çok altında olmasın, yoksa itfada anaparadan da kazanç olur onunla da o yılki beyanname sınırını geçebilrsiniz. Portföyünüzün büyüklüğüne göre hesaplayın.

Kısacası vade anlayışınıza göre getiri alacaksınız, vadeye karar vermeniz lazım, bir de vergi konusuna hakim olun onun inceliklerine dikkat edilebilir vergi ödememek ya da daha az ödemek için.
    Altı ayda bir değil de daha sık faiz alayım derseniz de tek eurobonda değil birkaç taneye yatırırsınız.
    Bunların dışında en yüksek getiri için zamanlama yapmak önemlidir, dolar ucuzken toplanıp eurobond ucuzken alınmalıdır, bunlar genelde tersi yönde hareket ettiğinden aynı zamana denk gelmezler.

5. Bu arada denemek için eurobond fonu almıştım birkaç ay önce, ziraat, yapı kredi ve işbankası eurobond fonlarından eşit ağırlıkta olacak şekilde. O da iyi getiri sağladı, muhtemelen doğrudan eurobond almaya göre düşüktür bakmadım ama vergiyle uğraşmayayım ve istediğimde rahat alıp satabileceğim likit bir enstrüman olsun diyenler bunu da düşünebilir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    Yurt dışında yaşayan Türklerin, Türkiye'deki banka hesap bilgileri 30 Eylül itibarıyla yaşadıkları ülke idarelerine bildirilmeye başlandı.
    https://www.indyturk.com/node/421601...B1%C4%9F%C4%B1
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

7. Yurt dışı hisselerden yıllık %3 kadar temettü alıyorum. Ancak bir terslik olur da hisseler düşerse ne olur diye düşünüyorum. Sizce hisseleri satmalı mıyım? Alternatif olarak devlet bankalarında dolara %2-%3 alabileceğim neler vardır?

8.  Alıntı Originally Posted by sathyz Yazıyı Oku
    Yurt dışı hisselerden yıllık %3 kadar temettü alıyorum. Ancak bir terslik olur da hisseler düşerse ne olur diye düşünüyorum. Sizce hisseleri satmalı mıyım? Alternatif olarak devlet bankalarında dolara %2-%3 alabileceğim neler vardır?
    2022-2023 vadeli dolar cinsi devlet tahvilleri var. ikinci ellerinde %1,70-2-60 civarlarında (yanlış hatırlamıyorsam) kupon faiz getirileri bu aralar. %10 stopaja tabi. ziraat'te var mesela. ama bazen satışta olmadığı olabiliyor.

Sayfa 686/1000 İlkİlk ... 186586636676684685686687688696736786 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •