Sayfa 498/1000 İlkİlk ... 398448488496497498499500508548598998 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 3,977 - 3,984 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Benim bildiklerim AL40, AW05 ve AT75 var.
     Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    2006 dan önce ihraç edilen Eurobond lar hangileri acaba

Öncekiler alım satım muafiyeti vardı da o yüzden sordum

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    2006 dan önce ihraç edilen Eurobond lar hangileri acaba

Öncekiler alım satım muafiyeti vardı da o yüzden sordum

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
     Alıntı Originally Posted by thugz2gether Yazıyı Oku
    Benim bildiklerim AL40, AW05 ve AT75 var.
    Muafiyet derken, 2006 öncesi olanlarda sadece o yıl alım satım kazancı ve diğer beyana tabi gelirlerin toplamı 40.000TL'yi geçmemiş ise vergi çıkmıyor diye anlıyorum.

2006 sonrası ise alım satım kazancı hiç beyana tabi başka gelir olmasa dahi 1TL dahi çıksa muafiyetsiz olarak beyan edilmek zorunda.

2006 öncesindeki bir diğer avantaj da alım satım kazançlarının enflasyon mahsup edildikten sonra beyan edilmesi.

Ancak 2006 sonrası eurobondlarda sadece enflasyonun %10'u aştığı yıllar için enflasyon mahsup edilebiliyor. Diğer yılların tümü beyan ediliyor.

Kafamda tekrar bir tekrarladım kendim ve herkes için.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

3.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Muafiyet derken, 2006 öncesi olanlarda sadece o yıl alım satım kazancı ve diğer beyana tabi gelirlerin toplamı 40.000TL'yi geçmemiş ise vergi çıkmıyor diye anlıyorum.
    Burada istisna var.
    Beyan sınırında : 40.001 TL gelir elde ettiyseniz, 40.001 TL'nin vergisini veriyorsunuz.
    İstisnada : 40.001 TL gelir elde ettiyseniz, 1 TL'nin vergisini veriyorsunuz.
    Sadece değer artış kazançları(alım satım kazancı) için geçerli istisna, diğer beyana tabi gelirler için değil.
    Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Burada istisna var.
    Beyan sınırında : 40.001 TL gelir elde ettiyseniz, 40.001 TL'nin vergisini veriyorsunuz.
    İstisnada : 40.001 TL gelir elde ettiyseniz, 1 TL'nin vergisini veriyorsunuz.
    Sadece değer artış kazançları(alım satım kazancı) için geçerli istisna, diğer beyana tabi gelirler için değil.
    Bu detaya hakim değilim.

2006 öncesindeki eurobondlarda alım satım kazançlarında böyle bir istisna olduğunu bilmiyordum.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

5.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Bu detaya hakim değilim.

2006 öncesindeki eurobondlarda alım satım kazançlarında böyle bir istisna olduğunu bilmiyordum.

Diğer alım satım kazançları derken 2006 sonrasını kastetmiyor, aksi taktirde minimum birim 2006 öncesinden alıp, diğerlerini 2006 sonrası alıp istisnadan faydalanma imkanı olurdu. Vergi sistemimiz yamalı bohça olduğu için böyle karmaşalar olabiliyor.
    Son düzenleme : Epicurist; 20-09-2020 saat: 19:30.
    Saygılar.

6. Bende aynısını biliyorum .

Ama kazanç farkında güncel kur farkları da alınıyor benim bildiğim
     Alıntı Originally Posted by thugz2gether Yazıyı Oku
    Benim bildiklerim AL40, AW05 ve AT75 var.

7.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku

Diğer alım satım kazançları derken 2006 sonrasını kastetmiyor, aksi taktirde minimum birim 2006 öncesinden alıp, diğerlerini 2006 sonrası alıp istisnadan faydalanma imkanı olurdu. Vergi sistemimiz yamalı bohça olduğu için böyle karmaşalar olabiliyor.
    Kast edilen 2006 yılı öncesi yapılan alımlar ise o da ayrı bir detay, o kadar uzun süre elinde tutan için bu detay da önemli olabilir.
    Ancak diyelim ki bu sene AW05 aldık. İtfadan önce sattığımızda herhangi bir istisna olmamalı sanırım. 1TL olsa ve başka beyana tabi gelir olmasa da 40.000TL geçerli değil tümü beyan edilecek gibi gözüküyor.

8.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Ancak diyelim ki bu sene AW05 aldık. İtfadan önce sattığımızda herhangi bir istisna olmamalı sanırım. 1TL olsa ve başka beyana tabi gelir olmasa da 40.000TL geçerli değil tümü beyan edilecek gibi gözüküyor.

Tanımlarken 2006'dan önce ihraç edilen diyor. Bu durumda önemli olan sizin alış tarihiniz değil, yani bu yıl da alsanız istisna geçerli. Aksi bir durum olsa belirtilmesi gerekirdi. Hatta bu kısımda yazılmaması gerekirdi çünkü bu kısmın tanımı alım-satım kazancı. Alım ya da satım tarihine kısıtlama konması mümkün olmaz diye düşünüyorum.
    Mantık açısından bakarsak da şöyle düşünülebilir; eğer bu tahvil 2006'da değişen vergi kanunundan etkilenirse ikinci elde bu tahvili alacak kişi açısından avantajı kaybolmuş olarak görülecektir. Bu da alış fiyatını etkileyeceği için ihraç sırasında almış bir yatırımcı açısından tahvilinin değer kaybı anlamına gelir.

Saygılar.
    Saygılar.

Sayfa 498/1000 İlkİlk ... 398448488496497498499500508548598998 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •