Sayfa 93/1000 İlkİlk ... 43839192939495103143193593 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 737 - 744 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    teşekkürler sn epicurist.
    Rica ederim.
    Saygılar

SM-N950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Saygılar.

2.  Alıntı Originally Posted by 40YILLIKSANAYICI Yazıyı Oku
    ...
    *Ayrıca Doğru anladıysam kadarıyla 18 yaş altı çocuklar da eş ile birlikte yatırım hesabına ortak edilebilir, bu hesaptan ortak eurobond alınarak kişi başı vergi hesabı ile düşük vergi diliminden faydalanılabilir veya mablağ düşük ise beynname vermekten kurtulunabilir.
    yalnız orada intikal vergisi söz konusu olacaktır sanırım. onu bir araştırmak sormak lazım.

3. Arkadaslar nacizane bir sorum olacak,

TEFAS'tan 1 yillik eurobond fon getirilerine bakinca, fonun getirisinin dolar ve euronun altinda kaldigini goruyorum, %10-15 arasi daha dusuk getiri mevcut, bunun sebebi nedir ? Vergilendirme ile alakali midir ?

Tesekkurler,

4.  Alıntı Originally Posted by hayyildiz Yazıyı Oku
    Arkadaslar nacizane bir sorum olacak,

TEFAS'tan 1 yillik eurobond fon getirilerine bakinca, fonun getirisinin dolar ve euronun altinda kaldigini goruyorum, %10-15 arasi daha dusuk getiri mevcut, bunun sebebi nedir ? Vergilendirme ile alakali midir ?

Tesekkurler,
    Ben de bunu merak ediyorum, çözemedim, bilen varsa umarım yazar.
    Tahminimce fon fiyatını her gün ilan ediyorlar, eurobond fiyatları da Türkiye CDS'ye (ve kurlara göre) artıp azalıyor, bu nedenle kısa vadede zarar veya düşük getiri görünebilir ama uzun vadede kur getirisini geçmesi lazım, %7-8 faiz nereye gider başka?

5.  Alıntı Originally Posted by hayyildiz Yazıyı Oku

Tesekkurler,
    Merhaba,

3 sebebi var:

1-) Fonun getirisi TL ile hesaplığından dövizin değer artışından da vergilendiriliyorsunuz. Diyelim Dolar TL'ye göre %20 değer kazanmışsa getiriniz, diğer faktörler sabit kaldığında, fonun getirisi doların değer kazancından %2 daha düşük olacaktır.

2-) Fonun değerlemesi piyasadaki fiyatına göre yapılıyor. Fonun içindeki tüm fonların değer olarak 100'den 95 'e düştüğünü düşünürsek fon, diğer faktörler sabit kaldığında, %5 düşecektir.

3-) Komisyonlar; bir MT'nin düşük komisyonlu (%0,5) olduğunu ve getirisinin iyi olacağını söylediği için Eurobond fonu almıştım. Getirisinin düşük kaldığında KAP'tan izahnamesini indirdim baktım yönetim komisyonu gerçekten %0,5 ama toplam komisyonu %3,65. Tefas'da kıyaslama yönetim komisyonlarına göre yapılıyor. Toplam komisyonlara göre yapılması gerekir. Sn. British'in paylaşımlarının altında bulunan yazıya bir örnek olduğu düşünüyorum.

Peki bu durumda fonlardan uzak durmak mı gerekir? Bence hayır. FED faiz artırırken yukarıdaki ilk iki madde genelde olumsuz etkilenebiliyor. FED faiz indirirken ise tam tersi. FED ne zaman ben faiz indireceğim ya da daha iyisi bono almaya başlayacağım der veya diyeceğini tahmin ettiniz, o zaman fona girme zamanıdır. Fonun vergi avantajı komisyondan yediğiniz kazığı karşılayacaktır.
    Sonuç olarak ABD iş döngüsünü (business cycle) takip etmek gerekir.

Saygılar.
    Son düzenleme : Epicurist; 26-11-2018 saat: 10:56.
    Saygılar.

6.  Alıntı Originally Posted by hayyildiz Yazıyı Oku

Tesekkurler,
    Eurobond fonlarının fiyatıni kabaca "eurobond paketi fiyat ortalaması" x "eurobond para birimi ortalaması / tl" olarak düşünebiliriz. Geçtiğimiz yıl boyunca TL eurobond ihracı yapılan tüm paralara karşı değer kaybetti ama Türk eurobondlari da ciddi değer kaybı yaşadı. Dolayısıyla eurobond fiyatlarının ve eurobond fonlarının dovize göre değer kaybı yaşaması normal hatta doğal. Bu nedenle getirileri yükseldi zaten

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

7. merhaba

bütün birikimimi bonda yatırmış birisi olarak uzun araştırmalardan sonra şunları söyleyebilirim

- yeterli paranız varsa (1M usd ve üzeri) fon değil bond alın
    - strateji bond merdiveni yapmak olsun, yani parayı tek bir bonda değil, birden fazla bonda yatırın.
    -özel sektör eurobondlarında alt limit min 200000 nominal olup kabaca 200000 usd gibi düşünün.bazı devlet bondlarında da (örneğin son çıkan euro cinsi bond ) alt limit 100000 euro. eurobonda yatıracağınız toplam miktar 1m usd ise,1000000/200000 = 5 yani 5 adet farklı vadelerde biten bond alın
    - örnek: 2022-2024-2026-2028-2030 . merdivenin kaç basamaklı olacağı(kaç adet eurobond alınacak), basamaklar arasındaki mesafe (örnekte 2 yıl) ve merdivenin malzemesi (özel sektör mü devlet mi yoksa TL cinsinden DİBS mi [bence uzak durun DİBS ten]) tamamen size ve paranızın miktarına bağlıdır.
    - bu şekilde hem faiz riskinden, hem default riskinden hem de fiyat değişikliklerinden korunmuş olursunuz. Ayrıca yılın her ayında veya her 2-3 ayda bir kupon ödemesi elde edersiniz. USD cinsi Eurobondlar genelde yılda 2 kez kupon ödemesi yapar, dolayısıyla her ay veya her iki ayda bir maaş alır gibi kupon ödemesi almak oldukça güzel. stratejinize göre bondlar itfa oldukça (benim örnekte her 2 yılda bir) yeniden paranızı nakit olarak geri alıp güncel faizlerden yeniden eurobond alarak rahat bir hayat sürebilirsiniz.
    - eğer bir şekilde dar mükellef olabilirseniz vergiden de muafsınız.

Eurobond fonu vs eurobond

fonun avantajları :

- Eurobondun kendisini almak için genelde daha çok birikim gerekir, genelde min yatırım tutarı olduğundan 1M usd ve altı rakamlar eurobond piyasasına doğrudan girmek için yeterli değildir çünkü örneğin 400000 usd ye 2 adet 200000 usd lik eurobond alabilirsiniz ama riski yeterince dağıtamamış olursunuz.Ancak Eurobond fonuna giriş için alt limit yoktur
    - eurobond gelir vergisine tabidir, fonda sadece stopaj vardır
    - hangi eurobondu alacağınıza karar vermek ekonomi ve piyasa bilgisi gerektirir, büyüme , gelecekteki enflasyon ve faiz oranları konusunda piyasayı takip etmeli ve bilgi sahibi olmalısınız. ayrıca değerlendirme kuruluşlarının-genelde moodys ve fitch-kredi notlarından da anlıyor olmalısınız. fonlarda bu işlemler ile profesyonel fon yöneticisi sizin yerinize ilgilenir.

fonun dezavantajları :

-bond yatırımcısı belirli bir süre beklediğinde (itfa tarihi) anaparadan kayıp yaşamayacağını bilir, fonda ise böyle bir süre yoktur. fon fiyatı piyasa koşullarına göre belirlenir, anaparayı kayıpsız geri almak garanti değildir.
    - fonda kupon ödemesi yoktur
    -fonda yönetim ücreti vardır %1 ila %4 arasında.
    -TR de fonlar devletin veya kamu bankalarının çıkardığı saçma sapan bondlara zorunlu yatırım yapar, örnek olarak geçtiğimiz aylarda ziraat bankası tarafından ihraç edilen 1 yıllık %2 faizli euro cinsi eurobond. euro mevduat faizi % 3 iken kim bu özel sektör eurobondunu hem de bu faizle alır ki ? tabi ki emeklilik fonları ve TR deki diğer fonlar, sopa zoruyla.
    Son düzenleme : lanxcelot; 02-12-2018 saat: 15:49.

8. Merhaba arkadaslar

biri bana sade sekilde guzel anlata bilirmi eurobondu? elbet biri anlatti bir seyler ama detail olarak isterdim. neden banka gidende bundan sohbet etmiyorlar? biri hic bilgisi olmazsa alirsa ne olur?
    burada boyle yazmis satis fiyati 3.4 bu yani ne?!!6.JPG

Sayfa 93/1000 İlkİlk ... 43839192939495103143193593 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •