Sayfa 185/1000 İlkİlk ... 85135175183184185186187195235285685 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,473 - 1,480 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Sayin epicurist ve diger arkadaşlar bilginiz var ise destek rica ederim,
    Örnek 2 farkli bond aldiniz,
    Bir tanesini 4 ay sonra sattiniz,
    Tl ye çevirince 10 bin tl zarar var,
    Digerindende vergi ye girdiniz,
    İlk sattiginizdaki zararı mahsup edebiliyormuyuz,
    Simdiden teşekkürler

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by cumba kuka Yazıyı Oku
    Sayin epicurist ve diger arkadaşlar bilginiz var ise destek rica ederim,
    Örnek 2 farkli bond aldiniz,
    Bir tanesini 4 ay sonra sattiniz,
    Tl ye çevirince 10 bin tl zarar var,
    Digerindende vergi ye girdiniz,
    İlk sattiginizdaki zararı mahsup edebiliyormuyuz,
    Simdiden teşekkürler

Evet mahsup edebilirsiniz ancak zararlar bir sonraki yıla devretmez.
    Saygılar.

3. Yani bu sene ettigim zarari 2020 yılında verecegim beyanda gosterebilirim sadece, odenecek vergi tutarindan dusulur degilmi?

4.  Alıntı Originally Posted by cumba kuka Yazıyı Oku
    Yani bu sene ettigim zarari 2020 yılında verecegim beyanda gosterebilirim sadece, odenecek vergi tutarindan dusulur degilmi?

Vergi tutarından düşülmek şeklinde düşünmeyin, karları ve zararları toplarsınız bu vergiye tabi bedeli oluşturur.

Ancak önemli bir husus var; alım-satım doğan zararı, alım-satımdan doğan kardan düşebilirsiniz, faizden değil. İlk verdiğiniz örneği düşünürsek vergiye girdiğiniz kısım Eurobond faizi ise bir mahsuplaşma söz konusu değil.
    Mahsuplaşma için 2 işlemin de (kar, zarar) alım-satımdan kaynaklanması gerekir.

Eurobond faiz kazançları ve itfa gelirleri menkul sermaye iradı olarak,

Eurobond alım-satım kazançları değer artış kazancı olarak vergilendirilir.

İkisini birbirine karıştırmamak gerekir.
    Saygılar.

5.  Alıntı Originally Posted by cumba kuka Yazıyı Oku
    Yani bu sene ettigim zarari 2020 yılında verecegim beyanda gosterebilirim sadece, odenecek vergi tutarindan dusulur degilmi?

Ekleyeceğim bir husus daha var. Beyan sınırı sadece faiz ve itfa gelirleri için geçerli. Alım-satım kazancı için beyan sınırı yok. Tutar ne olursa olsun beyan ediliyor.
    Saygılar.

6. Menkul sermaye iradi için beyan limitinin artırım oranınin bağlı olduğu ya da ilişkili olduğu bir veri var mıdır? Geçmişe dönük beyan limitlerine bakınca

2011 gelirleri için 23bin ₺
    2015 gelirleri için 29bin ₺
    2018 gelirleri için 34bin ₺

Limitler konulmuş. Eğer bir iliskisellik uygulandiysa ÜFE ye endeksli olabilir demiştim ama gördüm ki buradaki artışlar enflasyon oranlarının oldukça altinda. Varacagim nokta şudur ki biz özellikle yüklü bir uzun vadeli bir eurobond alırsak bu menkul sermaye irad vergisini paşa paşa bir gün ödeyeceğiz..
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

7.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Menkul sermaye iradi için beyan limitinin artırım oranınin bağlı olduğu ya da ilişkili olduğu bir veri var mıdır? Geçmişe dönük beyan limitlerine bakınca

2011 gelirleri için 23bin ₺
    2015 gelirleri için 29bin ₺
    2018 gelirleri için 34bin ₺

Limitler konulmuş. Eğer bir iliskisellik uygulandiysa ÜFE ye endeksli olabilir demiştim ama gördüm ki buradaki artışlar enflasyon oranlarının oldukça altinda. Varacagim nokta şudur ki biz özellikle yüklü bir uzun vadeli bir eurobond alırsak bu menkul sermaye irad vergisini paşa paşa bir gün ödeyeceğiz..
    Beyan sınırı olarak vergi diliminin ikinci kademesi alınıyor. Vergi dilimlerinin belirlenmesinde ekimden-ekime 12 aylık ortalamalara göre enflasyon oranı (yurt içi ÜFE) kullanılıyor. Bu değere yeniden değerleme oranı da deniyor. Ancak tespit ettiğiniz üzere rakamlar bunun altında kalıyor. Sanıyorum ÜFE'yi uygularken yuvarlama, kademe gibi uygulamalarla aşağı çekiyorlar. Sadece rakamlara bakınca ÜFE'yi hiç uygulamıyorlarmış gibi görünse de genelde Aralık sonunda açıklanan yeniden değerleme oranı belli olmadan 1,5 ay önce aşağıdaki linkte bulunan yazıda vergi dilimlerinin doğru olarak tahmin edildiğini görebiliyoruz.

https://www.vergidegundem.com/tr_TR/blog?blogid=4788326

Sonuç olarak; evet çaktırmadan aşağı çekiyorlar.

Dünyada vergide adalette bakılan kavramlardan biri vergi dilimindeki son kademedeki gelir diliminin, kişi başına gayrı milli hasılaya oranı. 2017 için Türkiye'de bu oran 1.8 kat. Aynı yıl için Abd'de bu oran 7 kat. (uygun karşılaştırma olsun diye en yüksek vergi dilimini değil %35'lik dilimi baz alırsak). Benzer uygulama Türkiyede olsa en son vergi dilimi 380.000TL olmalıydı.

Türkiye'nin vergi mottosu: "Vergi veren herkesten yüksek vergi al"
    Saygılar.

8.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Beyan sınırı olarak vergi diliminin ikinci kademesi alınıyor. Vergi dilimlerinin belirlenmesinde ekimden-ekime 12 aylık ortalamalara göre enflasyon oranı (yurt içi ÜFE) kullanılıyor. Bu değere yeniden değerleme oranı da deniyor. Ancak tespit ettiğiniz üzere rakamlar bunun altında kalıyor. Sanıyorum ÜFE'yi uygularken yuvarlama, kademe gibi uygulamalarla aşağı çekiyorlar. Sadece rakamlara bakınca ÜFE'yi hiç uygulamıyorlarmış gibi görünse de genelde Aralık sonunda açıklanan yeniden değerleme oranı belli olmadan 1,5 ay önce aşağıdaki linkte bulunan yazıda vergi dilimlerinin doğru olarak tahmin edildiğini görebiliyoruz.

https://www.vergidegundem.com/tr_TR/blog?blogid=4788326

Sonuç olarak; evet çaktırmadan aşağı çekiyorlar.

Dünyada vergide adalette bakılan kavramlardan biri vergi dilimindeki son kademedeki gelir diliminin, kişi başına gayrı milli hasılaya oranı. 2017 için Türkiye'de bu oran 1.8 kat. Aynı yıl için Abd'de bu oran 7 kat. (uygun karşılaştırma olsun diye en yüksek vergi dilimini değil %35'lik dilimi baz alırsak). Benzer uygulama Türkiyede olsa en son vergi dilimi 380.000TL olmalıydı.

Türkiye'nin vergi mottosu: "Vergi veren herkesten yüksek vergi al"
    Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Sayfa 185/1000 İlkİlk ... 85135175183184185186187195235285685 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •