Sayfa 892/1000 İlkİlk ... 392792842882890891892893894902942992 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 7,129 - 7,136 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. İvazsız intikalde firma sahibi iseniz öpmeye gelen maliyeci çok gördüm şu ömrümde

Şimdi tranfer yapamadığıma göre 100 000 nominal 2027 eylül vadeliden zararsız nasıl çıkabilirim.Bugün itibariyle satsam 1250 dolar zarardayım.

3. Eurobondlara yeni ilgi duymaya başlayan biri olarak birkaç soru sormak istiyorum.

Şu sıralar Eurobond almak için uygun bir dönem midir? Amerikan 10 yıllıklarının artması veya başka bir sebeple alım için bir müddet daha beklemek mantıklı olur mu?

Getirisine göre maksimum 8-10 yıl vadeli düşünüyorum. Belirli bir vadeden sonra 3 aşağı 5 yukarı vade sonundaki toplam getiriler hemen hemen aynı, bu noktada sormak istediğim toplam getirisi benzer olan 2 eurobond dan alış fiyatı düşük olanı mı almak mantıklı olur yoksa kupon oranı yüksek olanı mı (Kuponların vergi dilimini aşmadığını varsayarsak)? Vadesinden önce satılmak istenirse sanki alış fiyatı düşük olanı tercih etmek gerekir diye yorumluyorum, ama ne kadar doğru bilemedim.

İskontolu alınan eurobondlarda vade sonunda aradaki iskonto farkı için vergi ödemek gerekir mi?

4.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    2022 için max 10.491 tl yazıyor kanunda. üstü %10* vergiye tabi. birinci derece yakın ise yarısı %5.. ama muğlak bir durum var anladığım/okuduğum.. bir seferlik transfer için mi bu 10.491, yıl toplamı için mi belli değil.
    sn epicurist discord kanalında bu konuya değinmiş. kanunda bununla ilgili açık hüküm olmadığını ancak bir özelgede istisnanın her bir intikalden ayrı ayrı değil toplamdan düşülüp bakiyenin matrah olarak beyan edileceğinin belirtildiğini yazmış.

* %10 minimum. kademeli artıyor diye düzelteyim.
    Son düzenleme : shorts; 14-04-2022 saat: 17:05.

5.  Alıntı Originally Posted by sonur Yazıyı Oku
    Eurobondlara yeni ilgi duymaya başlayan biri olarak birkaç soru sormak istiyorum.

Şu sıralar Eurobond almak için uygun bir dönem midir? Amerikan 10 yıllıklarının artması veya başka bir sebeple alım için bir müddet daha beklemek mantıklı olur mu?

Getirisine göre maksimum 8-10 yıl vadeli düşünüyorum. Belirli bir vadeden sonra 3 aşağı 5 yukarı vade sonundaki toplam getiriler hemen hemen aynı, bu noktada sormak istediğim toplam getirisi benzer olan 2 eurobond dan alış fiyatı düşük olanı mı almak mantıklı olur yoksa kupon oranı yüksek olanı mı (Kuponların vergi dilimini aşmadığını varsayarsak)? Vadesinden önce satılmak istenirse sanki alış fiyatı düşük olanı tercih etmek gerekir diye yorumluyorum, ama ne kadar doğru bilemedim.

İskontolu alınan eurobondlarda vade sonunda aradaki iskonto farkı için vergi ödemek gerekir mi?
    Merhaba,

Kendi görüşlerimi paylaşayım:

Öncelikle eurobond faizleri eskiye göre çok yüksek ancak ABD enflasyonunun coşması hesapları bozdu, ABD faizleri artıracak bu da doğrudan bizimkileri de artıracak, dolayısıyla beklemeyi tercih edebilirsiniz yalnız bu arada bizim CDS düşerse açıkta kalırsınız, arzu ederseniz parçalı alım yapıp riski bölün.

Vergi dilimine girmeyecek kadar alacaksanız getirisine ve itfa tarihine bakıp istediğinizi seçip alabilirsiniz.

Vergi için sınıra yakınsanız itfa yılında kupon+anapara ödemesi nedeniyle sınırı geçip o yıl vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz, bu durumdaysanız şu anki fiyatı 100 ve üzeri eurobondları seçin böylece itfada anaparadan kar etmemiş olursunuz ve sadece kupon hesaba katılır. Böyle eurobond bulamıyorsanız da fiyatı 100'e yakın olanı almaya çalışın.

İtfadan önce satacaksanız tutar ne olursa olsun beyanname verilir ve dolar bazında değil TL bazında değerlendirme yapılır dolar arttıysa TL kazanç üzerinden vergi ödersiniz. Bu cidden dezavantajlı bir durum, mümkünse itfadan önce bozmayacak şekilde plan yapın.

Çok uzun vadeli alırken ben getiriye değil kupon getirisinin yüksekliğine bakıyorum çünkü genç değilim ve itfayı görmeye ömrüm yetmeyebilir, kuponlarını yiyeyim en azından diye düşünüyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Merhaba,

Kendi görüşlerimi paylaşayım:

Öncelikle eurobond faizleri eskiye göre çok yüksek ancak ABD enflasyonunun coşması hesapları bozdu, ABD faizleri artıracak bu da doğrudan bizimkileri de artıracak, dolayısıyla beklemeyi tercih edebilirsiniz yalnız bu arada bizim CDS düşerse açıkta kalırsınız, arzu ederseniz parçalı alım yapıp riski bölün.

Vergi dilimine girmeyecek kadar alacaksanız getirisine ve itfa tarihine bakıp istediğinizi seçip alabilirsiniz.

Vergi için sınıra yakınsanız itfa yılında kupon+anapara ödemesi nedeniyle sınırı geçip o yıl vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz, bu durumdaysanız şu anki fiyatı 100 ve üzeri eurobondları seçin böylece itfada anaparadan kar etmemiş olursunuz ve sadece kupon hesaba katılır. Böyle eurobond bulamıyorsanız da fiyatı 100'e yakın olanı almaya çalışın.

İtfadan önce satacaksanız tutar ne olursa olsun beyanname verilir ve dolar bazında değil TL bazında değerlendirme yapılır dolar arttıysa TL kazanç üzerinden vergi ödersiniz. Bu cidden dezavantajlı bir durum, mümkünse itfadan önce bozmayacak şekilde plan yapın.

Çok uzun vadeli alırken ben getiriye değil kupon getirisinin yüksekliğine bakıyorum çünkü genç değilim ve itfayı görmeye ömrüm yetmeyebilir, kuponlarını yiyeyim en azından diye düşünüyorum.
    "pilavli adlı kullanıcıya tekrar itibar puanı vermeden önce biraz diğer kişilere de puan vermelisiniz."

bu kadar iyi ve net cevaplanabilirdi. özellikle son paragraf benim de dahil olduğum yaklaşımı çok iyi anlatmış.

7. Veraset intikali nasıl oluyor eurobond 1000 katları misal 3 mirasçı var o Bond 4000 Nominal veya 2000 nominal var nasıl pay ediliyor acaba

8. @pilavlı

Ayrıntılı cevap için teşekkür ederim.

Her ne kadar eurobonda bütçemin belirli bir kısmı ile girmeyi planlasam da, yarın öbür gün aksi bir durumda satma ihtimalinde en az zarar ettirecek opsiyonu arıyorum aslında. Dediğiniz gibi iskontolu alındığında aradaki fark için TL bazıbda vergi çıkacak, diğer yandan alış fiyatı çok yüksek ise vade sonu yaklaştıkça satış fiyatında düşüş olacak.İki türlü de erken satışta zarar ettirecek diye yorumluyorum.

Şu an için 2027 vadeli USM88269US88 aklıma yattı gibi, bununla ilgili bu işlerde benim gibi yenilerin göremeyeceği bir risk var mıdır acaba?

Sayfa 892/1000 İlkİlk ... 392792842882890891892893894902942992 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •