Sayfa 697/1000 İlkİlk ... 197597647687695696697698699707747797 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 5,569 - 5,576 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by nakila Yazıyı Oku
    Arkadaşlar,
    Böyle yapın demiyorum ama , hesaba transfer yerine, parayı bankadan çekip, eşinize verseniz. O da bankaya kendi adına yatırsa ve kendi adına eurobond alsa ne olur?
    Sonuçta, nereden getirdin diye kimsenin sorduğu yok, diye biliyorum.
    Eurobond bozulup dövize geçildiği anda gelir vergisi çıkar.

Normalde bir de kişiden kişiye geçtiği için yine vergi çıkar ama onu bir şekilde atlatsanız bile ilk hareketten doğan vergi sisteme işleceneği için bugün olmasa da yarın öbürgün kişinin karşısına çıkar.

Vergi işleri sıkıntılı işler. Bu tarz işlere başlarken miktarı, vadeyi iyi ölçüp biçmek lazım.

Bunlar bana ters deniyorsa fiziki altın gibi şahane bir enstrüman var ama saklaması (ve bozdurması) sıkıntı. Gerçi Eurobond bozarken de 2% gibi bir makas var. Fiziki altında bu miktar ne olur bilmiyorum ama bundan az olmaz herhalde.

ytd

2.  Alıntı Originally Posted by nakila Yazıyı Oku
    Arkadaşlar,
    Böyle yapın demiyorum ama , hesaba transfer yerine, parayı bankadan çekip, eşinize verseniz. O da bankaya kendi adına yatırsa ve kendi adına eurobond alsa ne olur?
    Sonuçta, nereden getirdin diye kimsenin sorduğu yok, diye biliyorum.
    Bunlar yerine direkt eşiniz eurobond a ortak olsa
    Bu eurobondlar normal hesap gibi iki kişilik yapılamıyor mu

Böylece vergiden kurtulunur

3. 2041 vadelinin fiyati 84.5 civarlarina gelmis. Bu fiyatlar cok cazip gibi duruyor. ne dersiniz? 10 yillik dibi 75 lerde.... diplere cok yakin gibi...

4.  Alıntı Originally Posted by ativan Yazıyı Oku
    Arkadaşlar vergi konusunda anlamadığım bir nokta var

Ben devlet memuruyum her memur gibi de sene sonunda yüzde 27 vergi dilimine giriyorum

Diyelim ki benim eurobond kazancım bu sene 60 bin olsa ;

Ben gelir vergisi olarak 53 bin için yüzde 15
    Kalan 7 bin için yüzde 20 mi vergi vereceğim

Yoksa maaş gelirimle zaten yüzde 27 ye girdiğim için:
    Tüm eurobond 60 bin gelirin hepsinden yüzde 27 mi vergi vereceğim ??
    Maaş vergisi ayrı eurobond ayrıdır.

5.  Alıntı Originally Posted by turkuaz Yazıyı Oku
    Herkese selamlar.Bu aralar Eurobond alirken yillik getiri beklentinizi merak ettim. Ornegin 2029-2030-2034 vadeli eurobondlara bakiyorum yillik getiriler %6.5-%7 araliginda. Elbette su getiri iyidir-kotudur seklinde evrensel kabul gormus bir kuraldan bahsedilemez ancak siz bu tarih araliginda hangi getiri seviyesinden itibaren alici olurdunuz? Bu arada gecen sene AW05 kodu ile biten 2025 tarihli eurobond %6.5 getiriden yakalamistim.Halen gecen seneki kadar boyle guzel bir oran goremedim.Beklemedeyim ancak neyi bekledigimi de bilmeyerek bekliyorum
    Benim için kıstas % 5 dir. Bana göre süper bir oran % 5in üstü ise bonus gibidir. benim risk anlayışım bu şekilde.

6.  Alıntı Originally Posted by Gupilya Yazıyı Oku
    2041 vadelinin fiyati 84.5 civarlarina gelmis. Bu fiyatlar cok cazip gibi duruyor. ne dersiniz? 10 yillik dibi 75 lerde.... diplere cok yakin gibi...
    ben de pusuda bekliyorum 2038-2040-2041 için.. bunları kendi içinde kıyaslarken, geçende yahu "bir şey" daha vardı hesap kitap yaparken deyip bu başlığın en başına dönüp tekrar okudum..

"duration"

tamam 2041 in getirisi 2038 e göre daha yüksek. artı 3 sene daha fazla o getiriden faydalanmak gibi bir avantajı da var ama.. getirinin ne kadar önce dengeye vardığının da önemli olduğunu düşünür oldum. üstüne itfada oluşacak vergi farkı da cabası ama bahsettiğm bundan ayrı bir konu.

bu başlığı ilk okumaya başladığım zamanlarda aşırı kompleks gelen mevzu hala çok net gelmese de duration meselesini göz ardı etmemek lazım gibi bir kanıya sahip oldum.
    Son düzenleme : shorts; 21-10-2021 saat: 00:47.

7. duration meselesi beni yine de aşan bir konu ama mantığını kabaca kavrayan biri olduğumu düşünerek..

vadesini beklemek niyetindeysem..

2041 in getirisi bir tık daha yüksek ama ben kağıdın ekmeğini ne zaman yiyeceğim?.. ağırlıklı olarak vadede. çünkü 85 dolara aldığım kağıt vadesinde 100 dolar olarak geri dönecek (getirisi bu sebeple de yüksek). ağırlıklı karı orada elde edeceğim. (itfada değer kazancından oluşacak olan vergi ayrı bir soru işareti!!)

2038 de ise vade sonunda ekstra bir ekmek yok şu andaki fiyatına göre. onun yerine ekmeğini minik dilimlerle de olsa yarından itibaren yıllara bölüştürülmüş olarak yemeye başlayacağım.

bu sebeplerle.. önümüzdeki ~20 yıl boyunca elde edeceğim gelir ~20 yıl sonunda elde edeceğimden daha önemli diye düşünen biri isem, bu seçenekler arasında tercihim 2038 den yana olmalı diye düşünüyorum.

yanılıyorsam üstadlardan yorum beklerim.
    Son düzenleme : shorts; 21-10-2021 saat: 01:00.

8. Benim de favorim 2038 getiri/vade durumları ve kendi yaşımı hesaba katınca. 50 küsür yaşıma kadar maaş bağlamış oluyorum kendime. Vade dolunca da emekli ikramiyesi geliyor

ytd

Sayfa 697/1000 İlkİlk ... 197597647687695696697698699707747797 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •