Sayfa 833/1000 İlkİlk ... 333733783823831832833834835843883933 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 6,657 - 6,664 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    şimdiye kadar beyan zorunda kalmadım (önümüzdeki sene kalacağım gibi görünüyor) ama buradan ve diğer kaynaklardan öğrendiklerime göre, 2021 yılı içinde:

eğer (1.kupon geliri x 1.kupon dolar kuru)+(2.kupon geliri x 2.kupon dolar kuru) > 53.000 TL ise mart 2022 itibarıyle beyan etmeniz gerekiyor*

70.000 TL beyan sınırı 2022 yılı içinde elde edeceğiniz (2023 te beyana konu olacak) gelirler için geçerli.

*eurobond/lar dolar bazlı ise. euro bazlı eurobondlar için (tek kupon geliri x kupon günü euro kuru)

kupon gelirinden , kirli fiyat-temiz fiyat farkını düşüp beyan ediyoruz değil mi?

Örneğin 1. kupon faizi 1000$ tuttu, ancak biz o kupon faizinin yattığı tarih ile en son yatan kupon faizinden itibaren bu kıymeti almış isek ödediğimiz kirli fiyat ile temiz fiyat farkını (yani birikmiş faize önceden ödediğimiz bu bedeli) beyan edeceğimiz kupon faizi gelirinden düşüyoruz.

O yılki 2. kupon faizi de 1200$ tuttu diyelim. (arada kıymetin üzerine ek alım ile ekleme yaptık), o zaman 2.kupon faizinden de 1.kupon faizinden sonra yaptığımız bu ek alım için oluşan kirli fiyat-temiz fiyatı düşeceğiz.

Bir yanlış yok değil mi?
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Eurobondlardan 2021’de elde edilen gelirler 2022 Mart’ta beyan edilecek mi?

https://t24.com.tr/yazarlar/murat-ba...lecek-mi,34411

Kendime masallar.!!
    Masallar dünyası.!!!
    Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte hem ışığı hem de gelecek treni görür.!!!

3.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    kupon gelirinden , kirli fiyat-temiz fiyat farkını düşüp beyan ediyoruz değil mi?

Örneğin 1. kupon faizi 1000$ tuttu, ancak biz o kupon faizinin yattığı tarih ile en son yatan kupon faizinden itibaren bu kıymeti almış isek ödediğimiz kirli fiyat ile temiz fiyat farkını (yani birikmiş faize önceden ödediğimiz bu bedeli) beyan edeceğimiz kupon faizi gelirinden düşüyoruz.

O yılki 2. kupon faizi de 1200$ tuttu diyelim. (arada kıymetin üzerine ek alım ile ekleme yaptık), o zaman 2.kupon faizinden de 1.kupon faizinden sonra yaptığımız bu ek alım için oluşan kirli fiyat-temiz fiyatı düşeceğiz.

Bir yanlış yok değil mi?
    mantıken öyle olması gerekir. ama tecrübe edenlerden teyit almak daha doğru olur.

bir başka detay da (burada konuşulmuştu ama detayını hatırlamıyorum), eurobondun alış (temiz) fiyatı nominalden yüksek ise (primli ise), bundan doğan farkı itfaya kalan yıla bölerek matrahtan düşebiliyorsunuz diye hatırlıyorum. ama dediğim gibi detayına hakim değilim.

4. aslında sn epicurist tüm bu vergi konularını kapsayan bir discord kanalı hazırlamaya başlamıştı. bir an önce tamamlayıp hizmete açsa da bu seneye yetiştirse çok faydalı olur.

2021 deki kupon gelirleriniz 53bin tl den cok ise mart 2022de bunlari beyan etmemiz gerekiyor dostlar....

Fon bozup stopaj odemesi yaptim, banka daki stopaj lari topladim sadece az bir tl ile elde ettigim gelirdeki stopaj odemesi, nerede ise koca bir yil eurobond vergi lerimin 1/20si cikti..
    Ay boyunca odedigimiz kdv ler mazot taki otv ler kdv ler elektrik su dogalgaz ile odedigimiz vergiler off allahim off ne cok para oduyoruz, hangilerimiz bunu biliyor da bu odediklerimizin harcanmasi konusunda devletimize talep ediyor.

Saygilarimla....
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

6.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    aslında sn epicurist tüm bu vergi konularını kapsayan bir discord kanalı hazırlamaya başlamıştı. bir an önce tamamlayıp hizmete açsa da bu seneye yetiştirse çok faydalı olur.
    Bu konuyu orada yazdım bakabilirsiniz. Bir süredir tembellik ediyorum ama devam edeceğim.
    Saygılar.

7. örneğin 25 şubatta iki gün blokeli t+2 aldım 1 martta hesaba geçti .

Burada 28 şubat merkez bankası alış kuru ve 1 martta geçeceği için şubat üfesini mi alacağım

Yoksa 24 şubat ve ocak üfesini mi .

Bu konuda bilgisi olan aydınlatabilir mi .

Geniş kapsamlı bir excel yapıp orada tutacağım bu bilgiler muamma kaldı bende sormak istedim

8.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Bu konuyu orada yazdım bakabilirsiniz. Bir süredir tembellik ediyorum ama devam edeceğim.
    forumdaşlar oraya nasıl ulaşacak? discord pek bilinen bir platform değil malum. davet de gerekiyor galiba. gerekiyorsa katılım için yardım ederim yolunu gösterirseniz.

Sayfa 833/1000 İlkİlk ... 333733783823831832833834835843883933 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •