Sayfa 455/1000 İlkİlk ... 355405445453454455456457465505555955 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 3,633 - 3,640 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

http://m.patronlardunyasi.com/haber/...lenecek/235946

Torba yasa ile yapılan vergi düzenlemelerinin tebliği yayınlandı. Dünya'nın haberine göre 2019 beyannameleri yüzde 40'lık yeni tarifeye göre düzenlenecek.

Yarın bakarız vergi yazarlarına paylaşırız.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

2. Beyler, bu gecen sene yapılan degisikligin tebligi sadece.
    Değişim yok bir akc auditor aradım aynı bilgiyi aldımç
    2019 yılındaki yeni eklenen dilim için değisikligin teblgi yeni cıkmıs.sınır 49 hala lufen eurbond konusunu daha fazla dıllendırmeyelım

3. Arkadaşlar bu konuda bir şey yazmadım çünkü tebliğde biraz karışık bir yazı var.

Yalnız Sn Excalibur'un yazısından sonra tekrar bakmaya karar verdim.

Tutarlı olduğunu düşündüğüm için görüşümü paylaşıyorum.

Vergi uzmanı olmadığımı burada çok söyledim. O sebeple yazdıklarıma kesin gözüyle bakmayın.

Vergi konusunda bilgi sahibi olmak için belirli sayı da tebliğ okumak gerekiyor, onun için tebliğ nedir ne değildir konusunda bir fikrim var.

Genel tebliğler çıkarılmış olan vergi kanunları ile ilgili genelde uygulamaya yönelik açıklamalar yaparlar.

Tebliğ ile vergi tarifesinin değişeceğini sanmıyorum.

Ancak ortada 311 nolu genel vergisi tebliği var orada da bir tarife var. Bu nasıl oluyor anlatmaya çalışayım.

Kısım kısım gideceğim. Öncelikle tarife kısmına bakarsak:

Burada yeni bir yasal düzenleme yok önceki düzenlemeye atıf var. Zaten tebliğ ile yasal düzenleme yapılmaz.

Peki ama yeni yasal düzenleme yoksa neden geçen yılın vergi tarifelerine yer verilmiş?

Hatırlayın yasal düzenleme eski tarifeler geçerli iken yayınlandı. Bu sebeple açıklamaya çalışacağı yasa değişikliğini orjinal şekli ile veriyor.

Yıl sonunda ise gelir dilimleri yeniden değerleme oranında artırıldı. Doğal olarak artırılmış haller yasanın orjinal halinde yok.

Ancak bugün itibari ile 193 sayılı Kanunun 103 üncü maddesine bakarsanız yeniden değerleme oranı ile artırılmış hallerini parantez içinde görebilirsiniz.

Gelelim tebliğdeki açıklama kısmına, şöyle diyor:

"(2) Ücret gelirleri dışında diğer gelirler için yeni tarife 1/1/2019 tarihinden itibaren elde edilen gelirlere uygulanacaktır. Dolayısıyla, 2019 yılı gelirlerine ilişkin 2020 yılında verilecek yıllık gelir vergisi beyannamelerinde, gelir vergisine tabi gelirler, yeni tarifedeki dilim ve oranlara göre vergilendirilecektir.

(3) 2019 yılı ücret gelirlerine, bu yıla ilişkin 2020 yılında verilecek gelir vergisi beyannameleri dahil, bu Kanunla yapılan değişiklik öncesi mevcut tarife uygulanacaktır. 1/1/2020 tarihinden itibaren elde edilen ücret gelirlerine ise yeni tarifenin 213 sayılı Kanun hükümlerine göre 2019 yılı için belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmış hali uygulanacaktır."

Burada yapılan söz konusu yasa değişikliğinin ne zamandan itibaren uygulanacağını açıklıyor.

(2)Maddede diyor ki; bu değişiklik ücret dışı gelirler(eurobond) için 2019 yılı gelirlerini de kapsayacak şekilde uygulanacaktır.

(3)Maddede diyor ki; bu değişiklik 2019 yılı ücret gelirleri için uygulanmayacaktır. Burada değişiklik olarak kastedilen gelir dilimi değişiklikleri değil %40 vergi dilimi eklemesi.

Sonuç olarak tebliğin bize açıklamak istediğe şey 2019 yılı gelirleri için %40'lık gelir diliminin yalnızca ücret dışı gelirlere uygulanacağı.

Bonus not : (3) maddede
    "1/1/2020 tarihinden itibaren elde edilen ücret gelirlerine ise yeni tarifenin 213 sayılı Kanun hükümlerine göre 2019 yılı için belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmış hali uygulanacaktır. "
    diyor, yani 2020 için gelir dilimlerinin yeniden değerleme oranları kadar artırılacağını doğruluyor.

Bütün bu yazdıklarımdan çıkardığım sonuç bu tebliğ ile gelir dilimlerinde bir geriye dönüş olmadığı, sadece geçen yılki yasa değişikliğine yönelik açıklamalara yer verildiği şeklindedir.
    Saygılar.

4. Uğraştım ama Sn jackwalsh2 benden önce davranmış.
    Saygılar.

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    31.12 de goruruz ne yapacaklarini bakalim...

Belki de alim satim gelirlerini de vergiye tabii yapacaklar cunku mevcut duzenleme o zaman bitiyor..

Yeni teblig gelmezse otomatik olarak vergiye tabii olur alan satan ve kar edenler...

Bu durumda hacim cok duser, baska gelirlerden olurlar..

Umarim hesaplarini duzgun yaparlar.

Syg,
    bond vadeden once alım-satımda zaten direk vergi yokmu *

6. 2018 leri de okudum ama anlamadım, bugün vakifb a gittim, babam ile olan ortak hesaptan eurobond alımı için yatırım hesabını düzenlemelerini istedim çünkü 49K x 2= 98K limiti kullanarak vergiye girmek istemiyordum , önce yapılır sonra böyle birşey yapılamaz dediler, hesabı da sistem açtırmadı. Yardımcı olur musunuz??
    1- ortak hesap ile eubond nasıl alırım ki 49K x 2 = 98K limiti iki kişi için kullanabilirim?
    2- diyelim ki peder bondun günü gelmeden vefat etti, ne olur? Hesap ortak, ben telden hesabı yönetiyorum ama bondda nasıl olur bilemedim
    3- AL40 için $500K almak istiyorum diyince vakifb merkez de sadece bu konuya bakan kisiyi aradılar, istediğiniz kadar var diyince şaşırdım, geçenlerde gittiğimde satmıyoruz, kamular satmayacak bir süre diyordu. AR den dolayı Bankalar da Bond almaya başladı, bu bolluk nerden çıktı‽ Yabancı çıkışı olmuş ama bankada otururken bile bir adam geldi Bond aldı gitti, sabahtan ayirtmis, yani bu kadar talep varken bolluk nasıl olabilir?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,927
     Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    bond vadeden once alım-satımda zaten direk vergi yokmu *
    Borsa alim satim kazanclarindan bahsediyorduk..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8.  Alıntı Originally Posted by samet1599 Yazıyı Oku
    2018 leri de okudum ama anlamadım, bugün vakifb a gittim, babam ile olan ortak hesaptan eurobond alımı için yatırım hesabını düzenlemelerini istedim çünkü 49K x 2= 98K limiti kullanarak vergiye girmek istemiyordum , önce yapılır sonra böyle birşey yapılamaz dediler, hesabı da sistem açtırmadı. Yardımcı olur musunuz??
    1- ortak hesap ile eubond nasıl alırım ki 49K x 2 = 98K limiti iki kişi için kullanabilirim?
    2- diyelim ki peder bondun günü gelmeden vefat etti, ne olur? Hesap ortak, ben telden hesabı yönetiyorum ama bondda nasıl olur bilemedim
    3- AL40 için $500K almak istiyorum diyince vakifb merkez de sadece bu konuya bakan kisiyi aradılar, istediğiniz kadar var diyince şaşırdım, geçenlerde gittiğimde satmıyoruz, kamular satmayacak bir süre diyordu. AR den dolayı Bankalar da Bond almaya başladı, bu bolluk nerden çıktı‽ Yabancı çıkışı olmuş ama bankada otururken bile bir adam geldi Bond aldı gitti, sabahtan ayirtmis, yani bu kadar talep varken bolluk nasıl olabilir?
    Neden ortak açıyorsunuz ? Ayrı ayrı açın gitsin,vakıfbankta eurobond hesabını acacak adam bulmak bile zor ortak hesap yatirim risk formu atom parçalasan daha iyi.

Sayfa 455/1000 İlkİlk ... 355405445453454455456457465505555955 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •