Sayfa 478/1000 İlkİlk ... 378428468476477478479480488528578978 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 3,817 - 3,824 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by laplace Yazıyı Oku
    Selamlar, formu sondan başa doğru yavaş yavaş okuyorum. Eurobond konusunda teknik değil de analiz için güncel, tarafsız, takip edilesi kaynak önerebilir misiniz?

Anladığım kadarıyla bakmak gereken parametreler; ABD faiz 0-25 arasında bıraktı, CDS 600 e koşuyor, Türkiye 10 yıllık %13 civarında, altın artışı sürecek gibi vs, tüm bunların ışığında Türkiye deki eurobond ları değerlendiren (al-sat-tut demese de yol gösteren) bir kaynak benim gibi konuya yeni başlayanlar için mihenk taşı vazifesi görür.

Teşekkürler
    Merhabalar, bu hisse senedi gibi bir yatırım aracı değil, küçük yatırımcıya al-sat pek uygun olmaz. Uygun yerden alıp vade sonu beklenmeli. Kirası için yatırımlık ev alır gibi düşünün, elbette ev alıp satanlar da var ama verginin falan peşine düşüp uğraşmak lazım. Burada da öyle, ayrıca alım satım marjı da yüksek.
    Yatırımla ilgili her konuda olduğu gibi burada da kendi kararınızı kendiniz verin, hele öyle internet sitelerinin önerilerini falan boşverin.
    Sorunuzun cevabı olarak da, ben aradığınız nitelikte bir siteye rastlamadım.

2.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Merhabalar, bu hisse senedi gibi bir yatırım aracı değil, küçük yatırımcıya al-sat pek uygun olmaz. Uygun yerden alıp vade sonu beklenmeli. Kirası için yatırımlık ev alır gibi düşünün, elbette ev alıp satanlar da var ama verginin falan peşine düşüp uğraşmak lazım. Burada da öyle, ayrıca alım satım marjı da yüksek.
    Yatırımla ilgili her konuda olduğu gibi burada da kendi kararınızı kendiniz verin, hele öyle internet sitelerinin önerilerini falan boşverin.
    Sorunuzun cevabı olarak da, ben aradığınız nitelikte bir siteye rastlamadım.
    5 yılı pek aşmayan 100+ dan alıp, yıllık 49k faizi aşmayacağım ve aynen vergi ile uğraşmamak için vade sonunu bekleyeceğim bir işlem yapmak istiyorum.
    İşte tek emin olmak istediğim bu alım için ortamın uygun olup olmadığı Bunun fikir telakkisi yapılan bir mecra arıyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by laplace Yazıyı Oku
    5 yılı pek aşmayan 100+ dan alıp, yıllık 49k faizi aşmayacağım ve aynen vergi ile uğraşmamak için vade sonunu bekleyeceğim bir işlem yapmak istiyorum.
    İşte tek emin olmak istediğim bu alım için ortamın uygun olup olmadığı Bunun fikir telakkisi yapılan bir mecra arıyorum.
    o konu kişilerin risk algısı, portföy dağılımı ve getiri beklentisi ile şekillendiği için çok farklı sonuçlar doğurur...özellikle türkiye eurobond'u alırken aldığınız en büyük risk, ülkenin morotoryum ilan etmesi...kimisi için mevcut durumun tek sonucu budur bu sebeple eurobond onun için çok risklidir, kimisi içinse bu duruma hiç düşmemiş türkiye'nin morotoryum riski, jeopolitik önemi sebebiyle sıfıra çok yakındır...kimisi spekülatif kazanç elde etmek ister, vur-kaç tarzı, kimisi ise stabil ama daha makul ölçüde bir getiri hedefler...

4. 1- moratoryum ilan ederse alacaklar buhar mı olmuş oluyor yoksa yapılandırma yada ileri bir tarihte ödeme seçeneği mi sunuluyor ?

2- CDS verisindeki değişiklik eurobond fiyatlarına anında yansıyor mu ?

5.  Alıntı Originally Posted by theunnamed Yazıyı Oku
    1- moratoryum ilan ederse alacaklar buhar mı olmuş oluyor yoksa yapılandırma yada ileri bir tarihte ödeme seçeneği mi sunuluyor ?

2- CDS verisindeki değişiklik eurobond fiyatlarına anında yansıyor mu ?
    Nacizane cevaplayayım.

1- En yakın Lübnan örneği var. Orada olduğu gibi sadece kupon ödemesini geciktirebilir. Tabi yaşanan krizin büyüklüğüne bağlı sonuclari farklı olabilir. Bir ara Arjantin eurobondlari inanilmaz dususler yaşamıştı.

https://twitter.com/e507/status/1161...586600449?s=09

Ama devlet bağımsızlıklarını sürdürdüğü sürece bir sekilde borcunu ödeyecektir. Sadece ikincil piyasada senet fiyatları yok pahasına düşebilir. TC Hazinesi cok eski geçmişte moratoryum ilan etmesine rağmen bir şekilde borcunu ödemiştir.

2- Tezgah üstü piyasada islem gördüğü için fiyat hareketleri gün içi yansıtilabilir. Ama organize bir borsasi olmadığı için alış-satış sırasında oldukca yüksek marjlar uygulanabiliyor bankalar tarafından. Küçük yatırımcı için trade için uygun bir ürün değil. Adı üstünde uzun vadeli borçlanma araçları.

Yanlışım varsa düzelten olursa sevinirim.

6.  Alıntı Originally Posted by matac Yazıyı Oku
    Nacizane cevaplayayım.

1- En yakın Lübnan örneği var. Orada olduğu gibi sadece kupon ödemesini geciktirebilir. Tabi yaşanan krizin büyüklüğüne bağlı sonuclari farklı olabilir. Bir ara Arjantin eurobondlari inanilmaz dususler yaşamıştı.

https://twitter.com/e507/status/1161...586600449?s=09

Ama devlet bağımsızlıklarını sürdürdüğü sürece bir sekilde borcunu ödeyecektir. Sadece ikincil piyasada senet fiyatları yok pahasına düşebilir. TC Hazinesi cok eski geçmişte moratoryum ilan etmesine rağmen bir şekilde borcunu ödemiştir.

2- Tezgah üstü piyasada islem gördüğü için fiyat hareketleri gün içi yansıtilabilir. Ama organize bir borsasi olmadığı için alış-satış sırasında oldukca yüksek marjlar uygulanabiliyor bankalar tarafından. Küçük yatırımcı için trade için uygun bir ürün değil. Adı üstünde uzun vadeli borçlanma araçları.

Yanlışım varsa düzelten olursa sevinirim.
    Cevaplar için teşekkürler.

2. Cevabınıza istinaden;

Amacım trade etmek değil. Şunu kastettim aslında, diyelim bugun cds 700 oldu. Eurobondları bugun almalı mıyım fiyatlara anında yansıyor mu? Yoksa mesela petrol fonunda olduğu gibi bugünkü petrol kontrat fiyatları ertesi gün fon fiyatına yansıyor. Cds’te gerçekleşen harekete göre ben alım zamanımı belirlemek istiyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by theunnamed Yazıyı Oku

2. Cevabınıza istinaden;

Amacım trade etmek değil. Şunu kastettim aslında, diyelim bugun cds 700 oldu. Eurobondları bugun almalı mıyım fiyatlara anında yansıyor mu? Yoksa mesela petrol fonunda olduğu gibi bugünkü petrol kontrat fiyatları ertesi gün fon fiyatına yansıyor. Cds’te gerçekleşen harekete göre ben alım zamanımı belirlemek istiyorum.
    sorunuzun cevabı basit aslında; türkiye'nin cds priminin tarihi değerlerini yazın excel'e...yanına da takip ettiğiniz eurobond'un günlük fiyatlarını...cds oynaklığına ne zaman ne kadar tepki vermiş görebilirsiniz böylece size de bir yol göstermiş olacaktır...

8. Dediğim gibi tezgah üstü ve bankadan bankaya fiyatları cok değişebiliyor ve bu bilgiye ulasmak bile zahmetli olabiliyor çoğu zaman.

Sorunuza en net cevabı bir bankanin hazine yetkilisine sorarak alabilirsiniz.
     Alıntı Originally Posted by theunnamed Yazıyı Oku

2. Cevabınıza istinaden;

MI 6 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 478/1000 İlkİlk ... 378428468476477478479480488528578978 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •