Sayfa 433/1000 İlkİlk ... 333383423431432433434435443483533933 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 3,457 - 3,464 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Bugün bu konuda bir şey yazdım sonra sildim çünkü tam anlamıyla bir netlik yok.

YKB ve E&A vergi rehberinin Eurobond kısmında beyan sınırı ile ilgili olarak :

ibaresi var.

Buna göre eurubond faiz geliri ile işyeri kira geliri(brüt) toplamı beyan sınırı ile kıyaslanıyor.

Aynı rehberin kira kısmında ise ibare biraz farklı :

Buna göre konut kiralarını istisna tutarını aşan kısmının da hesaba eklenmesi gerekiyor.

Peki maliye ne diyor?

Maliyenin hazır beyan sisteminin hangi durumda beyan vermeliyim diye bir kısmı var.

Buna baktığımızda:

2019 için beyan sınırı 40.000 TL ve konut kira istisnası 5.400 TL olduğuna göre girilen bilgiler için:

(7.000 - 5.400) = 1.600

38.000 +1.600 = 39.600 TL beyan sınırının(40.000 TL) altında olduğu için resimde en alt bölüme bakarsanız menkul kıymetlerin beyan edilmesine gerek yoktur diyor.

Ancak aynı örneği gelirleri 40.000 TL'yi aşacak olacak şekilde artırırsak farklı bir durum ortaya çıkıyor:

Buna göre (8.000 - 5.400) = 2.600 TL

2.600 + 38.000 = 40.600 TL beyan sınırının üstünde olduğu için menkul kıymet gelirlerini de beyan etmelisin diyor.

Sonuç olarak maliye YKB rehberinin konut kısmında yazan ibareyi dikkate aldığını söylüyor.

Benim görüşüm sağlamcıların maliyenin görüşü doğrultusunda davranmaları ancak maliyenin hata yapmış olması da mümkün.

Bu sebeple konut kira geliri sebebiyle eurobondlarını beyan etmek durumunda kalacakların konuyla ilgili mali müşavir ya da vergi dairelerine danışmalarında fayda var

Bir diğer seçenek de konuyla ilgili özelge talep etmek olabilir. Bunu herkes talep edebilir.
    İşte, tevkifat ( isyeri ve mesken ayrimi olusmasi sebebiyle) sözcüğünün kafa karıştırma sebebi buydu, ilk alıntı. Hepsi çok güzel toparlanmis, ellerinize sağlık. Ben de müşteri temsilcisine bunları göndereyim. Teşekkürler.

2.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Bugün bu konuda bir şey yazdım sonra sildim çünkü tam anlamıyla bir netlik yok. Tekrar deneyelim.

YKB ve E&Y vergi rehberinin Eurobond kısmında beyan sınırı ile ilgili olarak :

ibaresi var.

Buna göre eurubond faiz geliri ile işyeri kira geliri(brüt) toplamı beyan sınırı ile kıyaslanıyor.

Aynı rehberin kira kısmında ise ibare biraz farklı :

Buna göre konut kiralarının istisna tutarını aşan kısmının da hesaba eklenmesi gerekiyor.

Peki maliye ne diyor?

Maliyenin hazır beyan sisteminin hangi durumda beyan vermeliyim diye bir kısmı var.

Buna baktığımızda:

2019 için beyan sınırı 40.000 TL ve konut kira istisnası 5.400 TL olduğuna göre girilen bilgiler için:

(7.000 - 5.400) = 1.600

38.000 +1.600 = 39.600 TL beyan sınırının(40.000 TL) altında olduğu için resimde en alt bölüme bakarsanız menkul kıymet gelirlerinin beyan edilmesine gerek yoktur diyor.

Ancak aynı örneği gelirleri 40.000 TL'yi aşacak olacak şekilde artırırsak farklı bir durum ortaya çıkıyor:

Buna göre (8.000 - 5.400) = 2.600 TL

2.600 + 38.000 = 40.600 TL beyan sınırının üstünde olduğu için menkul kıymet gelirlerini de beyan etmelisin diyor.

Sonuç olarak maliye YKB rehberinin konut kısmında yazan ibareyi dikkate aldığını söylüyor.

Benim görüşüm sağlamcıların maliyenin görüşü doğrultusunda davranmaları ancak maliyenin hata yapmış olması da mümkün.

Bu sebeple konut kira geliri sebebiyle eurobond gelirlerini beyan etmek durumunda kalacakların konuyla ilgili mali müşavir ya da vergi dairelerine danışmalarında fayda var.

Bir diğer seçenek de konuyla ilgili özelge talep etmek olabilir. Bunu herkes talep edebilir.
    Sn. Epicurist
    Ayrıntılı cevap için teşekkürler. Yazınız gayet net ve açıklayıcı. Hazır beyanda eurobond gelirleri (38.000) için tevkifatlı M.S.İ altında giriş yapılmış. altında ise tevkifatsız M.S.İ diye bir seçenek var? Eurobond faiz geliri hangisine giriyor?
    Birde 38.000 girişi doğru ise özelge veya müşavir tercihlerine gerek yok gibi gözükmekte.
    İleri soru hakkımı saklı tutuyorum.=)

Saygılarımla

3. Merhabalar, araniza yeni katildim. Okuyabildigim kadar da gecmis sayfalardan bir kismini okudum. Oncelikle bu sayfada emegi gecen, uzun suredir burada paylasim yapan herkese tesekkur ederim.
    Ilk sorum investing veya benzeri finans portallarinda gosterilen bond fiyatlari temiz fiyat midir?

US900123CF53 (03/22/2024 vadeli 5,75) bu bonddan portfoyume bir miktar ekledim. Alis fiyatim 97,95.. Bu bond hakkindaki yorumunuz nedir acaba?
    Not: Eurobond fiyatlari ciddi bir artis gosterirse satabilirim, bununla birlikte kira geliri gibi gelir elde etmek isteyen uzun vade / dusuk risk profilinde bir yatirimci olarak vade sonunu bekleyebilirm.

4.  Alıntı Originally Posted by EXCALIBUR Yazıyı Oku
    Sn. Epicurist
    Ayrıntılı cevap için teşekkürler. Yazınız gayet net ve açıklayıcı. Hazır beyanda eurobond gelirleri (38.000) için tevkifatlı M.S.İ altında giriş yapılmış. altında ise tevkifatsız M.S.İ diye bir seçenek var? Eurobond faiz geliri hangisine giriyor?
    Saygılarımla
    Rica ederim. Eurobond'da stopaj %0 olarak uygulanıyor. Tevkifatsız M.S.İ genelde yurtdışından elde edilen hisse, faiz vb. gelirler.

Yine de dediğinizi denedim, mevzuata uyumlu şekilde, toplam gelir 40.000 TL geçsin geçmesin beyanname verilmeli diye çıktı. Tevkifatsızlardaki beyan sınırı 2.200 TL.

Bir şeyi ekleyeyim, açık diye özellikle belirtmedim ama bist'te işlem gören hisselerin temettü gelirleri(brüt) de beyan sınırı ile karşılaştırmada ekleniyor.

https://hazirbeyan.gib.gov.tr/beyanname-vermelimiyim

Beyanname vermek durumunda olan tüm arkadaşlar gelirlerini girip kendi sonuçlarını buradan görebilir.
    Saygılar.

5.  Alıntı Originally Posted by eurobonder Yazıyı Oku
    Merhabalar, araniza yeni katildim. Okuyabildigim kadar da gecmis sayfalardan bir kismini okudum. Oncelikle bu sayfada emegi gecen, uzun suredir burada paylasim yapan herkese tesekkur ederim.
    Ilk sorum investing veya benzeri finans portallarinda gosterilen bond fiyatlari temiz fiyat midir?

US900123CF53 (03/22/2024 vadeli 5,75) bu bonddan portfoyume bir miktar ekledim. Alis fiyatim 97,95.. Bu bond hakkindaki yorumunuz nedir acaba?
    Not: Eurobond fiyatlari ciddi bir artis gosterirse satabilirim, bununla birlikte kira geliri gibi gelir elde etmek isteyen uzun vade / dusuk risk profilinde bir yatirimci olarak vade sonunu bekleyebilirm.
    Merhaba,

Investing'i bilmiyorum ama benim baktığım yerler genelde temizi yazıyor.

Süpheniz varsa;

https://www.finanzen.net/anleihen/a1...uerkei-anleihe

Buraya gidin. Ben sizin bonoyu arattırdım.

Aşağılarda yer alan "Analyse und Rating" başlığında hem temiz, hem de kirli fiyatları yazıyor.
    Saygılar.

6. Bu Euronond ların toplam büyüklüğü hepsinin kaç milyar dolar acaba

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

7.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Bu Euronond ların toplam büyüklüğü hepsinin kaç milyar dolar acaba

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi
    60-70 milyar$ olduğu söyleniyor.

Bültenlerde gördüğüm kadarıyla sukuk hariç hacim toplamı 62-63 milyar$ gibi. Sukuk dahil 68-69 milyar$ olmalı
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

8. Batik varliklarin paketlenip yeniden degerlenmesinden ve negatif faizden sikilan parayeni limanlar ariyor

https://www.bloomberg.com/news/artic...ecession-looms

https://www.bloomberg.com/news/artic...ades-ecb-risks

Sayfa 433/1000 İlkİlk ... 333383423431432433434435443483533933 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •