Sayfa 542/1000 İlkİlk ... 42442492532540541542543544552592642 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,329 - 4,336 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

2.  Alıntı Originally Posted by Varyemez Amca Yazıyı Oku
    Kesin Vade sonuna kadar bekleyeceksek eğer, fiyatın yüksek veya düşük olmasının pek bir anlamı yok değil mi?
    Önemli olan faiz oranı...
    Olmaz olur mu !

100 ve altında almak makbuldür.

3.  Alıntı Originally Posted by Varyemez Amca Yazıyı Oku
    Kesin Vade sonuna kadar bekleyeceksek eğer, fiyatın yüksek veya düşük olmasının pek bir anlamı yok değil mi?
    Faiz dediğiniz şey fiyat zaten.

4.  Alıntı Originally Posted by Varyemez Amca Yazıyı Oku
    Efektif faiz de fiyatın içinde olduğu için kupon faizinin önemi 2. planda. Aslolan fiyat.

%11.75'lik kupon oranına sahip olan bir kıymeti 145 fiyatla aldığınızda hele de vadeye 8-9 yıl kalmışsa yıllık efektif faiz getirisi vergisel konuma ve miktara göre %2-%2.5'lara kadar düşebilir. (8 yıl için kabaca hesapladım)
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Alıntı Originally Posted by Varyemez Amca Yazıyı Oku
    Niyetiniz vade sonuysa alırken getiri oranını hesaplatmanız iyi olacaktır. Zira ihaleden almıyorsanız. Faiz oranı = getiri demek değil tek istisna kupon faizinin piyasa faizine eşit olması.

Hesaplamalar öylesine yapıldı rakamlara takılmayın

Piyasa faizi 6 eurobondun kupon faizi 7 olsun

10000 bond için 10100 ödeyeceksiniz. 7 kupon faizi alacaksınız. Bir nevi ilk kupon ödemeleri fazla ödemenin iadesi olacak. Bir kaç ödeme sonrası kara geçeceksiniz. vade sonu 10000 geri alacaksınız. Getiriyi vade içinde alacaksınız.

Piyasa faizi 6 kupon faizi 5 olsun.
    Bu durumda 10000 bondu 9900 alacaksınız. Kupon faizi yine 5 olacak vade sonunda yine elinize 10000 geçecek. Getiriyi sonda alacaksınız.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

6. altı ay kadar önce emeklilikte ek gelir olsun diye vade sonunu bekleme niyetiyle beyan limiti az altında kalacak kadar 2038 hazine eurobondu aldım. maliyet ortalamam 0,9050. şu an satsam fiyat 1,11 civarı. dolar bazında ~%23 getiri. satsam vergi kesintisi.. daha yükselir mi endişesi.. emeklilik projesini sekteye uğratmak (emeklilikte ek gelir keyfi değil ihtiyaç benim için) vs vs derken satmaktan çekiniyorum..

ne dersiniz üstatlar.. satmak yine de mantıklı olur mu?

not: kısa-orta vadede bu son zamanlardaki genel iyimserliğin az da olsa terse döneceğini düşünerek soruyorum.

Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    altı ay kadar önce emeklilikte ek gelir olsun diye vade sonunu bekleme niyetiyle beyan limiti az altında kalacak kadar 2038 hazine eurobondu aldım. maliyet ortalamam 0,9050. şu an satsam fiyat 1,11 civarı. dolar bazında ~%23 getiri. satsam vergi kesintisi.. daha yükselir mi endişesi.. emeklilik projesini sekteye uğratmak (emeklilikte ek gelir keyfi değil ihtiyaç benim için) vs vs derken satmaktan çekiniyorum..

ne dersiniz üstatlar.. satmak yine de mantıklı olur mu?

not: kısa-orta vadede bu son zamanlardaki genel iyimserliğin az da olsa terse döneceğini düşünerek soruyorum.
    Benim üstatlar kadar bilgim yok. Üç sorunun cevabına göre hareket ederdim

Birincisi satıp ne alacaksınız ?
    İkincisi tekrar cdsleri yükseltecek bir olay yaşanır mı ?
    Üçüncüsü amerikada uzun vadeli faizleri yukarı çıkması ihtimali ufukta mı ?

Yatırım tavsiyesi değildir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Benim üstatlar kadar bilgim yok. Üç sorunun cevabına göre hareket ederdim

Birincisi satıp ne alacaksınız ?
    majör sorulardan biri de bu zaten sn egeli..

borsa soluksuz yükseldi.. buralardan girmek döt ister..
    altın son bi soluklansa da tepetaklak giderse nereye gider belli değil..
    gümüş platin keza..
    bitcoin vs.. kripto desen uçtu gitti, tren kaçtı gibi..
    emlak desen bu kadar olumsuzluğa hala direniyor.. fiyatlar hala uçuk..
    alacağımdan değil ama araba fiyatları şaka gibi..

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    İkincisi tekrar cdsleri yükseltecek bir olay yaşanır mı ?
    cds lerin düşmesini sağlayan neydi? ne değişti.. güvenilirliği belli olmayan üç beş vaat.. emir erleri değişti. o kadar.. tepedeki zihniyet aynı. eksi rezervler, işsizlik hukuk adaletsizlik enflasyon baki. covid desen daha beter..

yaptırımlar devreye girerse cds lerin aynı seviyelere dönmesi 3-5 gün bile almayabilir. mazallah daha yukarıları bile görebiliriz gibi bir hissiyat da var bende.

Sayfa 542/1000 İlkİlk ... 42442492532540541542543544552592642 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •