Sayfa 781/1000 İlkİlk ... 281681731771779780781782783791831881 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 6,241 - 6,248 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bir ara Arjantin yapti boyle bir sey hem de cok da eski olmayan bir gecmiste..

Adamlar alacaklilarla her 100 dolarin 20 sini oderim benden cok para kazandiniz nasilsa gecmiste filan diyorlardi..

Alacaklilar da yapma etme hic olmazsa 50 sini ode diye yalvariyorlardi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Argent..._restructuring

Syg,
    Üstat, şayet Bu olursa bırakın bizim bonoları domino etkisiyle tüm emerging market bonolarında yıkım olur. Zaten % 8 lik getiriler şu andaki global düşük faiz ortamında aslında temerrüt fiyatlaması, ışık ökte de bunu söylüyor hep.yorumları ne kadar isabetli tartışılır. ama ben de dahil hepimiz böyle şey olmaz şey deyip alıyoruz. Umarım da birşey olmaz.

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bir ara Arjantin yapti boyle bir sey hem de cok da eski olmayan bir gecmiste..

Adamlar alacaklilarla her 100 dolarin 20 sini oderim benden cok para kazandiniz nasilsa gecmiste filan diyorlardi..

Alacaklilar da yapma etme hic olmazsa 50 sini ode diye yalvariyorlardi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Argent..._restructuring

Syg,
    Tabii bir ulke ben ancak bu kadar su kadar odeyebilirim der, ama is okadar da basit, tek tarafli degil.
    Tefecilerin eline dusuyorlar. Hukumetin Soroslar diye dillendirdigi...
    Buyuk ozellikle abd'li menseli fonlar piyasadan olu fiyatina bondlari topluyorlar, sonra guzelce tahsil ediyorlar, NY mahkemelerinde dava acip kolayca kazaniyorlar, odemeyen bir ulke bir daha dolar kullanamaz, ve diger birsuru politik baskilar yaptirimlar vs.
    Yani eninde sonunda bir ulke borcunu odeyecek, alacaklilarla anlasacak, hair cut olabilir ve bbu gibi durumlarda buyuk kazanc yapanlar buyuk fonlar.
    Yatirimda risk yoksa kazanc da yoktur.

3. cevap ve yorumlar için teşekkürler.. ancak sanırım sorum yanlış anlaşıldı ya da ben tam anlatamadım..

örnekle sorsam daha iyi belki.. diyelim elimde 2022 ve 2040 vadeli tc hazine EB ları var ve ülke allah korusun, olmaz ya.. bir ay sonra iflas bayrağı çekti.. moratoryum ilan etti..

bu durumda 2022 nin itfası, belki önümüzdeki bir/birkaç sene vadeli EB ların itfaları; bununla birlikte tüm vadedeki EB ların yakın tarihli kupon ödemeleri konusunda sıkıntılar yaşanacak, düzenlemeler olacaktır doğal olarak ama..

2040 vadeli kağıdın fiyatı belki 1/10 a falan düşse de... başına başka bir şey gelebilir mi, yakın tarihli kuponları dışında?

buydu esas sormak istediğim.

4. Sayın Shorts'un sorusu benim de merak ettiğim bir konuydu ama cevabını ben bulamadım.
    https://www.bourse.lu/issuer-securities/Lebanon/34179 adresinde Lübnan eurobondlarına bakarsanız fiyatlar nominalin 1/10una gelmiş. 2022den 2037ye kadar tüm itfa tarihlerinde oranlar aynı.
    Bu durumda yatıracağınız parayı, hiç kupon vermese bile, vade sonunda 10 katı olarak geri alacaksınız. Hadi diyelim Lübnan 2022-2023 itfa tarihi gelenleri de ödeyemedi. 2037ye kadar bu ülke hep batık mı kalacak? Bu fiyatlandırma onu mu gösteriyor yoksa sn. Shorts'un da şüphelendiği gibi ülke temerrüte düştüğünde tüm vadelerdeki eurobondlar da temerrüte düşmüş kabul edilip artık onlar için de yasal iflas süreci mi başlıyor?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,036
     Alıntı Originally Posted by lanxcelot Yazıyı Oku
    Üstat, şayet Bu olursa bırakın bizim bonoları domino etkisiyle tüm emerging market bonolarında yıkım olur. Zaten % 8 lik getiriler şu andaki global düşük faiz ortamında aslında temerrüt fiyatlaması, ışık ökte de bunu söylüyor hep.yorumları ne kadar isabetli tartışılır. ama ben de dahil hepimiz böyle şey olmaz şey deyip alıyoruz. Umarım da birşey olmaz.
    Boyle sey olur diyenler alamiyor hic bir zaman, olmaz diyenler bu olasiligi akillarindan cikarip, gozu karartip istahla aliyorlar..
    Gercekten tuhaf bir durum.
    Ulke temerrute duserse Allah korusun, birileri geliyor ve cok agir sartlari kabul ettirerek kurtariyor 2001 de oldugu gibi.
    2030 vadeli eurobondun fiyati 80 lerde getirisi ise %16 da idi en karanlik gunlerde.
    Ben de 3.77 den 3.20 cente geldi bist endeksi ve ucuzladi diye ful hisseye girmis ve 0.50 cente kadar dususunu izlemistim o gunlerde, 2030 eurobondunun getirisi %16 ya vururken.
    Gozu karartip alan 2030 a kadar 28 yil sanirim her yil %16 getiri ile kagidi aldilar ama ulke duze cikinca vergi yasalarinda degisiklik yapti.
    2006 dan once ihrac edilenler ayri sonra ihrac edilenler diye farkli bir vergilendirmeye gitti.
    Bu da bir dipnot olsun.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,036
    Acaba bizimkiler sunu mu dusunuyorlar?
    Birisine 10.000 dolar borcun varsa senin problemin, ama 1 mio dolar borcun varsa onun problemi mi diyorlar.
    Alacaklilarin da oyle rahat uyuyabildiklerini pek sanmiyorum bu gunlerde.
    Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,036
    Boyle zamanlarda dolarim olsa ve T.C hazinesine borc verecek olsam kendime sunu sorardim.
    100 dolarimin kac dolarinin hic bir zaman geri gelmeyecegini kabul edebilirim?
    Syg,

8. söylenenlere göre krizin başında, 400 milyar dolar varmış hazinede, en son 128 milyar dolar eridi. şimdi hazinede dolar yok deniyor... 8 liradan 18 liraya çıktı 13 e düşünce davul zurna.. hani batan titanik gemisinde senfoni orkestrası çalar ya.. bizde davul zurna...gibi.. bence moratoryum ilan edilecek başka yolu yok. zira ülkemizde dolar kıtlığı her daim vardı? ama dengeli gidiyorduk, Yol+köprü+hastane dolar bazlı garanti ödeme, bütün bunlara ek olarak Suriyelilere 100 milyar dolardan fazla harcandığı söyleniyor..
    buraya kadar her şey doğru ise; hazinede dolar yok= suriyeliler hala var + yol kopru hastane odemeleri hala var. ve ingiliz mahkemeleri söke söke alir dedi CB. bu durumda? 400 milyar dolar 3 senemi dayandi 4 mu.. bundan sonrasini tahmın etmek zor degil. dolar abaglı mewduatla olcak sey degil direk almasi lazim halkın DHT

Sayfa 781/1000 İlkİlk ... 281681731771779780781782783791831881 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •