Sayfa 305/1000 İlkİlk ... 205255295303304305306307315355405805 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 2,433 - 2,440 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Kimse beyan ile uğraşmıyor çılgınlar gibi iniş çıkışlarda trade ediyor .

Masak ilgilenmiyor diyorlar bana da sorduğumda bankaya bana da .

Vergi olmaz dilediğniz gibi al sat yapın hiç bir müşteri olumsuz dönmedi diyor bu konuda acaba mı diyorum kuşkularım var benim

Bana denk gelir devlet baba beni öper diyorum

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bunu ben paylasmisim ancak Maliye bu yasdaki bir cocuk bu kadar parayi nereden buldu deyip %25 ini ivazsin intikal vergisi olarak tarh edebilir..

Syg,
    evet.. ivazsız intikal vergisini vurgulamayı unutmuşum. ancak bu %25 değil. 350K ya kadar %10 olup sonrasında kademeli artıyor..

https://www.verginet.net/dtt/1/Veras...-Tarifesi.aspx

3.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    1.konu: Ne yazık ki geçmiş uygulamalar itfa tarihinden önceki tüm zamanları kapsıyor. Benim başıma 1999 yılında geldi. 1 yıl geçtikten sonra aldığım hazine tahvili itfa edilmeden %20 *ek* vergi koymuştu devlet. İtfa tarihinde tüm vergiler de otomatik olarak banka hesabımdan çekilmişti üstelik. Beyan gibi detaylarla da uğraşmadı devlet. Hemen hesaptan aldı vergiyi.

2. konu: Ödenecek diye biliyorum ama onun da vergi hesabı farklı (2. el alım satım olmadığı için kur farkı yok sadece dolar bazında kazanç vergilendiriliyor diye biliyorum).
    bu endişe bende de var sn rxpu. ancak her halukarda şu andaki döviz mevduat faizlerinden kat be kat fazla getiri elde etmek mümkün olur yine de. özellikle beyan limiti altında kalma seçeneğinde. ha bunlar o limiti indirirler, seneye yükseltmezler, toptan kaldırırlar o da belli olmaz. ama yine de mevduat faizinden daha cazip şu an için.

4.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    bu endişe bende de var sn rxpu. ancak her halukarda şu andaki döviz mevduat faizlerinden kat be kat fazla getiri elde etmek mümkün olur yine de. özellikle beyan limiti altında kalma seçeneğinde. ha bunlar o limiti indirirler, seneye yükseltmezler, toptan kaldırırlar o da belli olmaz. ama yine de mevduat faizinden daha cazip şu an için.
    dth 2 bile yok artık

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Kimse beyan ile uğraşmıyor çılgınlar gibi iniş çıkışlarda trade ediyor .

Masak ilgilenmiyor diyorlar bana da sorduğumda bankaya bana da .

Vergi olmaz dilediğniz gibi al sat yapın hiç bir müşteri olumsuz dönmedi diyor bu konuda acaba mı diyorum kuşkularım var benim

Bana denk gelir devlet baba beni öper diyorum
    katılıyorum yazdıklarınıza .
    kişi sayısı az çünkü. yoldan geçenlere sorsan adını bilmez kimse bu yatırım aracının
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

6. peki bir soru 80 kusur yaşında bir büyüğüm 2040 vadeli alırsa Allah göstermesin vefat ederse bu durumda vergi durumu ne oluyor acaba .

Vade sonu gelmeden olduğu için

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    peki bir soru 80 kusur yaşında bir büyüğüm 2040 vadeli alırsa Allah göstermesin vefat ederse bu durumda vergi durumu ne oluyor acaba .

veraset intikal vergisi var diye biliyorum. mirastan dolayı. Avukat varsa başlıkta cevaplayabilir.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

8.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    peki bir soru 80 kusur yaşında bir büyüğüm 2040 vadeli alırsa Allah göstermesin vefat ederse bu durumda vergi durumu ne oluyor acaba .

51 SERİ NO'LU VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ KANUNU GENEL TEBLİĞİ

...........
    MADDE 3 – (1) 7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanununun 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasında, “(b), (d) ve (e) bentlerine göre, her bir takvim yılında uygulanacak istisna hadleri, önceki yılda uygulanan istisna hadlerine bu yıla ilişkin olarak Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca belirlenen yeniden değerleme oranında artış yapılmak suretiyle tespit olunur. Artırım sırasında 1 milyon liraya kadar olan tutarlar dikkate alınmaz.” hükmüne yer verilmiştir.

(2) Bakanlığımızca 2019 yılı için yeniden değerleme oranı % 22,58 (yirmiiki virgül ellisekiz) olarak tespit edilmiş ve 23/12/2019 tarihli ve 30987 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 512) ile ilan edilmiş bulunmaktadır.

(3) Buna göre, 1/1/2020 tarihinden itibaren 7338 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b), (d) ve (e) bentlerinde yer alan istisna tutarları;

- Evlatlıklar dâhil, füruğ ve eşten her birine isabet eden miras hisselerinde 306.603 TL (füruğ bulunmaması halinde eşe isabet eden miras hissesinde 613.582 TL),

- İvazsız suretle meydana gelen intikallerde 7.060 TL,

- Para ve mal üzerine düzenlenen yarışma ve çekilişler ile 14/3/2007 tarihli ve 5602 sayılı Şans Oyunları Hasılatından Alınan Vergi, Fon ve Payların Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan şans oyunlarında kazanılan ikramiyelerde 7.060 TL,

olarak dikkate alınacaktır.

https://www.gib.gov.tr/gibmevzuat

Sayfa 305/1000 İlkİlk ... 205255295303304305306307315355405805 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •