Sayfa 521/1000 İlkİlk ... 21421471511519520521522523531571621 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,161 - 4,168 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    paylasiminiz icin tesekkurler. global olarak "servet vergilendirmesi" duydugum an tuylerimi urperten bir soylem. ozellikle populist siyasetcilerin yonetiminde kolayca karsi tarafi cezalandirma ve populer baz olusturma amacli kullanilabilecek bir uygulama.

bizdeyse bence en buyuk sorun vergi toplama disiplininin olmamasi. tum mukelleflerden guzelce vergi toplanabilse otv gibi bir garabeti buyuk oranda ortadan kaldiririz diye dusunuyorum ama onda da en buyuk engel turkiyenin koku osmanliya dayanan muhafazakar(kendi cikarina yonelik korumaci anlaminda) esnaf ve populist sag siyaset erbabi koalisyonudur. vergi kaciran taksi plakasi sahipleri, kuyumcular, tuccar ve benzerleri bu millete en buyuk zarari vermektedir. orta vadede bir ihtimal bunu, bu cogu islemi kayit disi olan isletmeleri faaliyet disina itecek ve islemleri kayitli olan teknolojik aggregator isletmeler(amazon, trendyol, n11 vb) ortadan kaldirabilir. orta gelecekte en buyuk sorunumuzsa dunyada kamudan en fazla ihale alan 10 sirket listesine soktugumuz 5 sirketimizin kamu uzerindeki (affedilen vergi borclari ve gelir garantili ihalelerinin olusturacagi yuk) olacak gibi.

1-) İktidara geldin, iktidarda kalmak için ekonominin iyi gitmediği (sebebi yurtdışı da olabilir) dönemler için tampona ihtiyacın var.
    Bu sebeple kendine bağlı zengin sınıfı oluşturmalısın. Makro ihtiyati tedbir yerine geçecek veya onu destekleyecek bir güç. Bu ihtiyaç duyduğun yeni sınıf zenginin hızlıca oluşabilmesi için onlardan vergi almamalı, istisna ve teşvik vermelisin. Bu sebeple vergi sisteminin ihtiyacı olan "nereden buldun" 'u asla getirme.
    2-) Kendi zengini yarattın ama sayıları devamlı artıyor vergi vermedikleri için topladığın para yetmiyor. Vergileri arttır, özellikle tüketim vergileri ve sana oy vermeyen kesime yönelik her türlü vergi.
    3-) Hem bir kesimden vergi almayıp (vergilerini silip) diğer kesimin vergilerini arttırdığın için oluşan güven erezyonu sonucu tahsilat ve büyüme düştü, hem de tüketim vergilerinin atmasının (mesela enerji) yan etkisi olarak sonucu enflasyon arttı, bazı sektörlerin(tarım, imalat) rekabet avantajını kaybetti, sistemden para çıkışı başladı.
    4-) Kendi zenginin şimdi işe yarayacak işte. Fazladan işçi aldılar, döviz bordurdular, belki yurtdışı varlıklarının bir kısmını getirdiler. Kısa vadeli olarak sorunlarını çözdün.
    5-) Zengin sınıfın görevini yaptı ama şimdi ona ihtiyacın olduğunu bilmenin verdiği güvenle daha çok ihale, teşvik, vergi istisnası bekliyor. 2. maddeye dönüş yap.
    Saygılar.

2. Değerli abilerim bilgilendirdiginiz için teşekkürler
    Fakat ben eski mesajları da okusam bir konuda net cevap bulamadım

Benim anlamadım konu şudur Diyelim ki primli yani nominal değerin üstünde eurobond alsak Örnek olarak 100000 nominal değer için 110000 odesek ve itfa tarihine kadar 5 kupon ödemesi olsa Normalde faiz gelirleri ile 49 bini gececeginizden beyan vermemiz gerekir Fakat Bu aradaki 10000 doları da kupon sayısına bölup faiz gelirinden cikarsak yani mahsuplassak Biz 49 bini sonuçta gecmediginiz için hiç mi beyan vermeyeceğiz yoksa kupon faiz geliri -(10000/5 ) yapıp geri kalanının mi vergisini ödeyeceğiz Teşekkürler

3.  Alıntı Originally Posted by ativan Yazıyı Oku
    Biz 49 bini sonuçta gecmediginiz için hiç mi beyan vermeyeceğiz?
    Evet öyle.
    Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by ativan Yazıyı Oku
    Değerli abilerim bilgilendirdiginiz için teşekkürler
    Fakat ben eski mesajları da okusam bir konuda net cevap bulamadım

Benim anlamadım konu şudur Diyelim ki primli yani nominal değerin üstünde eurobond alsak Örnek olarak 100000 nominal değer için 110000 odesek ve itfa tarihine kadar 5 kupon ödemesi olsa Normalde faiz gelirleri ile 49 bini gececeginizden beyan vermemiz gerekir Fakat Bu aradaki 10000 doları da kupon sayısına bölup faiz gelirinden cikarsak yani mahsuplassak Biz 49 bini sonuçta gecmediginiz için hiç mi beyan vermeyeceğiz yoksa kupon faiz geliri -(10000/5 ) yapıp geri kalanının mi vergisini ödeyeceğiz Teşekkürler
    Bu sorunun cevabı konusunda devletin her an yan çizebilme riski ve vergilendirme konusunda oluşacak muğlaklık nedeniyle ben şahsen AL40'tan uzak duruyorum.
    Arada oluşacak minimal bir avantaj için o kağıda bulaşmaya değmez bence. Maliye bakanlığı ile vergi konusunda müzakere ve mütala ciddi sıkıntılı bir konudur.
    Kendilerinin muğlak bıraktıkları belirli alanlarda dahi mali müşavirinizden bilgi alın deyip kesip atabilirler dahi.

Eurobond konusunda ileride oluşabilecek değişikliklere göre (devletin finansal olarak çok sıkıştığı ve ek vergiler salma veya muafiyetleri kaldırma ihtimali olan dönemleri de düşünerek) en kötüsü için değerlendirme yapıp ona göre pozisyon almak bence daha tutarlı.

Bizzat şahsen geriye doğru kuralların değiştirildiği ve daha itfası gelmemiş tahvillere ek vergiler sallındığını gördüm , bizzat yaşadım.

2000 yılıda itfası gelen ve 1998 yılında aldığım 1.5 yıllık hazine bonosundan %15-20 oranında deprem vergisi kesildi. Ben o tahvili alırken böyle bir vergi söz konusu değildi. Geriye dönük bu vergi 1999 yılının sonunda çıkartıldı.

İtfası gelmemiş tüm tahviller bundan etkilendi.

Hatta ve hatta Maliye bakanlığı itfasına kalan gün sayısına göre geriye dönük olarak arttırılan yeni kesinti listesi yayınladı.

(Vadesine 1 yıl kalan ve 2 yıl vadeliler için %20 , vadesine 6 ay kalan 1 yıldan fazla vadeliler için %15, 1 yıl altında olanlar %10 gibi kademeli bir ek servet vergisi uygulandı.)
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

5. merhabalar US900123CZ18 bond da karar kılıp qnb ye 37k usd yolladım ancak alt limitin 50 k olduğunu söylediler ve almadılar...bu heryerde alt limitlimidir baska yerden alabilirmiyim yoksa benimi yemişler deneyimli arkadaslar bilgilendirirse sevinirim şimdiden teşekkürler ...

EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Alıntı Originally Posted by blackmagic Yazıyı Oku
    merhabalar US900123CZ18 bond da karar kılıp qnb ye 37k usd yolladım ancak alt limitin 50 k olduğunu söylediler ve almadılar...bu heryerde alt limitlimidir baska yerden alabilirmiyim yoksa benimi yemişler deneyimli arkadaslar bilgilendirirse sevinirim şimdiden teşekkürler ...
    Eskiden limit yoktu 10-20k gibi daha düşük miktarlara aldığımı biliyorum. Ancak sonrasında 50k’ya yükseltiler. Yakın zamanda bazı vadelerde tekrar daha düşük limitle satış yapabiliriz dediler.
    Burganda daha düşük miktara satın alma yaptım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

7.  Alıntı Originally Posted by blackmagic Yazıyı Oku
    merhabalar US900123CZ18 bond da karar kılıp qnb ye 37k usd yolladım ancak alt limitin 50 k olduğunu söylediler ve almadılar...bu heryerde alt limitlimidir baska yerden alabilirmiyim yoksa benimi yemişler deneyimli arkadaslar bilgilendirirse sevinirim şimdiden teşekkürler ...
    İslemi sonlandırmadım ama TEB Bin$ nominal kartlarıyla islem yapıyor.

8.  Alıntı Originally Posted by blackmagic Yazıyı Oku
    Garanti ve Akbank 1000 USD ve katlarında satış yapıyor.

Sayfa 521/1000 İlkİlk ... 21421471511519520521522523531571621 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •