Sayfa 459/1000 İlkİlk ... 359409449457458459460461469509559959 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 3,665 - 3,672 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Herkese selamlar.Bastan tum topigi okuyorum.Su an 120. sayfaya kadar geldim.Bir konuda yorumlarinizi rica edecegim.
    Gecen sene Almanyaya tasinmis bir cifte vatandasim.Vatandasliklardan biri Turk vatandasligi digeri de EU (Bulgaristan)
    Vatandasliklarimi neden yazdigimi altta detaylandiracagim.Almanyadaki tum resmi kayitlarimi Bulgaristan pasaportum ile yaptim
    Sorum su: Siz benim yerimde olsaniz Turk Eurobondlarini Almanyada bir finans kurumundan mi alirdiniz yoksa Turkiyede Turk bankasindan mi alirdiniz.Kararimi etkileyebilecek parametreler sunlar:
    1) Henuz Almanyada bankama gidemedim ama Almanyada Eurobond alirsam kupon-gelir vb. konularda vergilerin ve komisyonlarin daha yuksek olacagini tahmin ediyorum.Finansla ilgili tum masraflar genelde Almanyada Turkiye'den daha yuksek. (Turkiye+1)
    2) Birkac sene sonra Turiyeye donmek zorunda kalirsam Almanyada banka hesaplarimi kapatmak zorunda kalabilirim cunku ikamet sarti var.Bu durumda Eurobondlarimi otomatik guncel fiyattan satmak zorunda kalabilir miyim suphem ve endisem olur.(Turkiye+1)
    3)Turkiyeden eurobond alirsam getirileri Almanyaya bildirirsem ALmanyada vergisini odemek zorunda kalirim ama Almanyadaki tum resmi kayitlarim Bulgaristan pasaportuyla oldugu icin Alman devleti Turkiyedeki hesaplarima ulasamayabilir,bildirmeyecegim. (Turkiye+1)
    4)Almanyadaki hesabimdan Eurobond alirsam hemen alabilirim cunku param Alman bankasinda ancak Turk bankasindan alabilmek icin bir sekilde parayi Turk bankalarina swift yapmam lazim olacak.Takip edilmek icin gereksiz iz birakacagim (Almanya+1)

Benim kacirdigim kararimi etkilemesi gereken daha onemli bir veri var mi acaba? Siz olsaniz eurobondu Almanyada mi Turkiyede mi alirdiniz?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,894
     Alıntı Originally Posted by turkuaz Yazıyı Oku
    Herkese selamlar.Bastan tum topigi okuyorum.Su an 120. sayfaya kadar geldim.Bir konuda yorumlarinizi rica edecegim.
    Gecen sene Almanyaya tasinmis bir cifte vatandasim.Vatandasliklardan biri Turk vatandasligi digeri de EU (Bulgaristan)
    Vatandasliklarimi neden yazdigimi altta detaylandiracagim.Almanyadaki tum resmi kayitlarimi Bulgaristan pasaportum ile yaptim
    Sorum su: Siz benim yerimde olsaniz Turk Eurobondlarini Almanyada bir finans kurumundan mi alirdiniz yoksa Turkiyede Turk bankasindan mi alirdiniz.Kararimi etkileyebilecek parametreler sunlar:
    1) Henuz Almanyada bankama gidemedim ama Almanyada Eurobond alirsam kupon-gelir vb. konularda vergilerin ve komisyonlarin daha yuksek olacagini tahmin ediyorum.Finansla ilgili tum masraflar genelde Almanyada Turkiye'den daha yuksek. (Turkiye+1)
    2) Birkac sene sonra Turiyeye donmek zorunda kalirsam Almanyada banka hesaplarimi kapatmak zorunda kalabilirim cunku ikamet sarti var.Bu durumda Eurobondlarimi otomatik guncel fiyattan satmak zorunda kalabilir miyim suphem ve endisem olur.(Turkiye+1)
    3)Turkiyeden eurobond alirsam getirileri Almanyaya bildirirsem ALmanyada vergisini odemek zorunda kalirim ama Almanyadaki tum resmi kayitlarim Bulgaristan pasaportuyla oldugu icin Alman devleti Turkiyedeki hesaplarima ulasamayabilir,bildirmeyecegim. (Turkiye+1)
    4)Almanyadaki hesabimdan Eurobond alirsam hemen alabilirim cunku param Alman bankasinda ancak Turk bankasindan alabilmek icin bir sekilde parayi Turk bankalarina swift yapmam lazim olacak.Takip edilmek icin gereksiz iz birakacagim (Almanya+1)

Benim kacirdigim kararimi etkilemesi gereken daha onemli bir veri var mi acaba? Siz olsaniz eurobondu Almanyada mi Turkiyede mi alirdiniz?
    Nerenin vatandasi oldugunu onemli degil, yasal ikametiniz neresi ise geliri de orada beyan edip vergisini orada odeyeceksiniz...
    Bir takvim yilina min 183 gun nerede yasiyorsunuz??

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3.  Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku
    sanırım kast ettiğiniz dövize endeksli yatırım fonlarına getirilen 15% vergi...dün bununla ilgili bir düzenleme oldu yanlış bilmiyorsam...eurobond ile alakalı bir konu değil...
    Doğrudur, yatırım fonlarına gelmiş vergi düzenlemesi, eurobond ile alakalı değilmiş.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
    Fazla tevazunun sonu vasat adamdan nasihat dinlemektir.

4.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Nerenin vatandasi oldugunu onemli degil, yasal ikametiniz neresi ise geliri de orada beyan edip vergisini orada odeyeceksiniz...
    Bir takvim yilina min 183 gun nerede yasiyorsunuz??

Syg,
    Sayin Dudu, yilin tamaminda Almanyada yasiyorum.Yasal ikametim Almanya.Bu durumda bu topic'de sik sik tartisilan yillik kazanc vergisi vb. konulari Turkiye maliyesini ilgilendirmiyor sadece Almanya maliyesini ilgilendiriyor diyebilir miyiz?

Turkiyede beyanname vermezsem Turk maliyesi kapimi calip Almanya'ya odedigin vergiyi ispat et der mi?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,894
    Sayin Dudu, yilin tamaminda Almanyada yasiyorum.Yasal ikametim Almanya.Bu durumda bu topic'de sik sik tartisilan yillik kazanc vergisi vb. konulari Turkiye maliyesini ilgilendirmiyor sadece Almanya maliyesini ilgilendiriyor diyebilir miyiz?

Turkiyede beyanname vermezsem Turk maliyesi kapimi calip Almanya'ya odedigin vergiyi ispat et der mi?
    Siz Tr acisindan dar mukellefsiniz..

Vergi duzenlemelerinin dar mukellef kismina bakmaniz gerekir.

Tr de beyanname vermezsiniz..

Kesilen stopaj, kesilen yatirim enstrumanlari icin nihai vergi olur.. Bir de beyanname verilmez.

Alman vergi yasalarina bakin.. Orada beyannameye tabii ise beyan edin, verginizi orada odeyin, tr de yapilan stopaji da varsa orada mahsup edeceksiniz..

Bir almanci arkadasim var o sekilde yapiyor..

Beyan etmezseniz CRS (common reporting standards) yani ortak bilgi paylasimina takilirsiniz ve ceza yersiniz..

Tr size sormaz korkmayi, giris cikislarinizdan bunu goruyorlar, sorarlarsa dar mukellefim, ikametgahim yurtdisinda dersiniz..

Benim 2000 li yillarda ABD'de yasayan bir kardesim vardi, yillarca burdan temettu aldi, stopaj kesintisi nihai vergi idi, bir kac sene sonra aga takildi sanirim, sordular ve pasaportundaki giris cikis damgalarindan bunu ispat etti ve vergi tarhini sildirdi..

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,894

Siz Tr acisindan dar mukellefsiniz..

Vergi duzenlemelerinin dar mukellef kismina bakmaniz gerekir.

Tr de beyanname vermezsiniz..

Kesilen stopaj, kesilen yatirim enstrumanlarinda nihai vergi olur..

Alman vergi yasalarina bakin.. Orada beyannameye tabii ise beyan edin, verginizi orada odeyin, tr de yapilan stopaji da varsa orada mahsup edeceksiniz..

Bir almanci arkadasim var o sekilde yapiyor..

Beyan etmezseniz CRS (common reporting standards) yani ortak bilgi paylasimina takilirsiniz ve ceza yersiniz..

Tr size sormaz korkmayi, giris cikislarinizdan bunu goruyorlar, sorarlarsa dar mukellefim, ikametgahim yurtdisinda dersiniz..

Benim 2000 li yillarda ABD'de yasayan bir kardesim vardi, yillarca burdan temettu aldi, stopaj kesintisi nihai vergi idi, bir kac sene sonra Tr maliyesinin filtresine takildi sanirim, sordular ve pasaportundaki giris cikis damgalarindan bunu ispat etti ve vergi tarhini sildirdi..

Syg,

Yarin, 05/06/2020 tarihinde 05/06/2020 eurobond unun % 3,5 faiz odemesi gelmistir, hayirli olsun...

Demekki ana para da odeniyor yarin, sahip olanlara hayirli olsun tekrardan.....
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Basit hesapla 80000 nominal bond u olan kisi yillik 5600 usd faiz geliri aliyor demi (3.5 % varsayarsak )

Sayfa 459/1000 İlkİlk ... 359409449457458459460461469509559959 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •