Sayfa 83/1000 İlkİlk ... 3373818283848593133183583 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 657 - 664 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Euroclearda eurobond'lar tayyarbank adına olan hesapta sizin adınıza saklanıyor. Banka gümlerse kimlik ispatından sonra istediğiniz yere virman yaparlar sanırım. Bununla birlikte Euroclear internet sitesini bayağı araştırdım, kişisel olarak benim bonolarımın onlarda olduğunu doğrulayacak bir mekanizma göremedim.
    Yurtdışında hesap açmak çok zor değil ama tr'deki bankacılık işlem, hesap işletim vb. maliyeti yurtdışının yanında bedava.

SM-N950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Saygılar.

2.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Caa2'den bir aşağısı Caa3'ün anlamını yazayım kararı siz verin "default imminent with little prospect for recovery"

Yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by 40YILLIKSANAYICI Yazıyı Oku
    XS1655085485 ISIN numaralı Odeabank ın 2027 itfalı 7.63 kupon faizli Eurobond u dikkatimi çekti.
    64 ten satınalma şansı var bu da ortalama yıllık %16 civarı getiriye tekabul ediyor, 9 yıl parayı bozmam derseniz...

Fakat bu kağıda Mood's Caa2 vermiş yani "Aşırı Riskli".

%16 bugünlerde sıradışı bir getiri, konuyla ilgili arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
    Arkadaşlar 3 gün önce fiyatı 64 olan getirisi %16 olan Yukarıda yazmış olduğum Eurotahvil in fiyatı şu anda 72 ye yükselmiş!
    Haliyle getirisi de 13.8 e gerilemiş.
    Aslında farkında olmadan bir fırsatı görüp, gösterip, kaçırmış oldum

Anladığım kadarıyla bu tip bonolar moodys ve fitch in vermiş olduğu notların riskli olması sebebiyle ucuz oluyor, haliyle getirisi yüksek oluyor...

Yani aslında 3 gün önce minimum alım tutarı olan 200bin lotluk yani 64x2= 128bin dolarlık Odeabank eurobondu alan şahıs bugün 72x2= 144bin Dolara geri satabiliyor! Brut 16bin dolar kazanıyor 3 günde (%12.5)!
    Biz de burada Dolara yıllık net yüzde 7 üzeri nasıl getiri sağlarız onu düşünelim

3.  Alıntı Originally Posted by 40YILLIKSANAYICI Yazıyı Oku
    Arkadaşlar 3 gün önce fiyatı 64 olan getirisi %16 olan Yukarıda yazmış olduğum Eurotahvil in fiyatı şu anda 72 ye yükselmiş!

Anladığım kadarıyla bu tip bonolar moodys ve fitch in vermiş olduğu notların riskli olması sebebiyle ucuz oluyor, haliyle getirisi yüksek oluyor...

Yani aslında 3 gün önce minimum alım tutarı olan 200bin lotluk yani 64x2= 128bin dolarlık Odeabank eurobondu alan şahıs bugün 72x2= 144bin Dolara geri satabiliyor! Brut 16bin dolar kazanıyor 3 günde (%12.5)!
    Biz de burada Dolara yıllık net yüzde 7 üzeri nasıl getiri sağlarız onu düşünelim
    Devlet Bankası olan Vakıfbank’ın da bazı tahvilleri Caa2 notuna sahip. Bu default edeceği anlamına gelmez. Ayrıca dolara net yüzde 7 faiz verende bir banka kalmadı. Maksimum alabileceğiniz brüt yüzde 6 civarı. Onunda neti yüzde 4,80 civarı. Keşke alsaydınız. Sağlık olsun...

4. 2019'da elde edeceğiniz (2020'de beyan edeceğiniz) Eurobond gelirleri için beyan sınırının 42.000 TL olacağını tahmin ediyorum. Bakanlar kurulunun artıșa müdahale hakkı(+/- %50) var ama kullanmıyorlar.

Saygılar.

5. Özel şirket eurobond'larında fiyatlamaya ve kredi notuna etki eden en önemli unsur borçlanma aracı olarak türünün Senior Unsecured mu yoksa Subordinated mı olması. Subordinated eurobond'ların fiyatları ve kredi notları çok daha düşük oluyor ve getirisi de haliyle fevkalede. Subordinated eurobond'lar şirket borçlarını ödeyemez hale geldiğinde borçlu listesinde en alta yazılıyor (yani şirket batarsa borçlu sırasının sonuna giriyoruz daha net olmak gerekirse bir bardak soğuk su içilebilir) Bu tür borçlanma araçlarına daha çok o şirketin büyük hissedarları veya şirketin yan şirketleri para yatırır (likidite sağlamak için). Batmasından endişe ettiğiniz şirketlerin subordinated eurobond'larından uzak durun derim. Ama ben bizim büyük bankaların tüm eurobondlarının alım fırsatı verdiği inancındayım özellikle Halkbank ve işbankasının. Ne yazık ki bu kağıtları bulmak biraz zor özellikle itfa tarihi yakın olanları ve minumum alım miktarı nominal 200k dolar oluyor genelde.

6. Bi dönem Halk BAnkası %30 veriyordu.

7.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Bi dönem Halk BAnkası %30 veriyordu.
    45% veriyordu benim gördüğüm maksimum..

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

8.  Alıntı Originally Posted by 40YILLIKSANAYICI Yazıyı Oku

Anormal bir durum yok, sık olan şeyler. Benzer şekilde fiyatı düşse o oranda zarar ederdiniz.
    Benim bakış açım alsat değil, vade sonuna kadar tutup faizini yemek, böyle olunca fiyatı düşmüş çıkmış sorun değil, vade sonu fiyatı belli nasılsa, sadece iyi yerden girmek yeterli.

Sayfa 83/1000 İlkİlk ... 3373818283848593133183583 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •