Special Days Image
Sayfa 214/1000 İlkİlk ... 114164204212213214215216224264314714 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,705 - 1,712 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Bayrak Yazıyı Oku
    Sn Hocam

Müşterek hesap olayı tebliğde yukarıdaki şekilde yer alıyor Ayrı ayrı mı vereceğiz tek hesap olarakmı değerlendirilecek
    Estağfirullah ben hoca değilim.Beni kalın olan yazıdan anladığım şu:

bireysel hesap + bireysel hesap varsa tek hesap olarak değerlendiriliyor.

müşterek hesap + müşterek hesap varsa ayrı ayrı olarak değerlendiriliyor.

bireysel hesap + müşterek hesap varsa ayrı ayrı değerlendiriliyor.

"birbiriyle ilişkilendirilmeksizin tevkifat matrahı tespit edilecektir" ibaresinden her biri için ayrı beyan sınırı sonucu çıkartmıyorsunuz umarım.

Burada şunu kastediyor bence; hesap 1'in kendi içindeki kalemlerden bir vergi matrahı, hesap 2'nin içindeki kalemlerden bir vergi matrahı sonra ikisini toplayıp toplam vergi matrahı bulunur beyan sınırı ile karşılaştırılacak toplam matrahdır. Yani hesap 1 ile hesap 2'nin kalemlerini birbirine ekleyip ya da çıkarıp toplam matrah bulmayın diyor.

Kişi başına beyan sınırını yükseltmek için bir arka kapı yok.
    Saygılar.

2.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Estağfirullah ben hoca değilim.Beni kalın olan yazıdan anladığım şu:

bireysel hesap + bireysel hesap varsa tek hesap olarak değerlendiriliyor.

müşterek hesap + müşterek hesap varsa ayrı ayrı olarak değerlendiriliyor.

bireysel hesap + müşterek hesap varsa ayrı ayrı değerlendiriliyor.

"birbiriyle ilişkilendirilmeksizin tevkifat matrahı tespit edilecektir" ibaresinden her biri için ayrı beyan sınırı sonucu çıkartmıyorsunuz umarım.

Burada şunu kastediyor bence; hesap 1'in kendi içindeki kalemlerden bir vergi matrahı, hesap 2'nin içindeki kalemlerden bir vergi matrahı sonra ikisini toplayıp toplam vergi matrahı bulunur beyan sınırı ile karşılaştırılacak toplam matrahdır. Yani hesap 1 ile hesap 2'nin kalemlerini birbirine ekleyip ya da çıkarıp toplam matrah bulmayın diyor.

Kişi başına beyan sınırını yükseltmek için bir arka kapı yok.
    Sn Epicurist
    Olayı anlamak için rakamlar üstünden örnek vermek isterim
    Örneğin aynı bankada müşterek hesapta eşim ve benim hesabımda 200k$ eurobond var benim kendi hesabımda 30k$ eurobond var 6 aylık %4 kupon ödemeli bu eurobondlar için müşterek hesapta yıllık 16k$ kupon faizi geliyor diğer benim bireysel hesapta 2,4k$ kupon faizi geliyor şimdi vergi döneminde ben 16k$/2 = 8 k$ müşterek hesaptan gelen ve 2,4k$ bireysel hesabımdan gelen kupon faizi için toplamda 8+2,4=10,4k$ faiz kazancı olarak bildirimde mi bulunacağım eşim 8k$ müşterek hesaptan kazandığı kupon faizini bildirimde mi bulunacak Görüşünüzü rica ederim

3.  Alıntı Originally Posted by Bayrak Yazıyı Oku
    Sn Epicurist
    Olayı anlamak için rakamlar üstünden örnek vermek isterim
    Örneğin aynı bankada müşterek hesapta eşim ve benim hesabımda 200k$ eurobond var benim kendi hesabımda 30k$ eurobond var 6 aylık %4 kupon ödemeli bu eurobondlar için müşterek hesapta yıllık 16k$ kupon faizi geliyor diğer benim bireysel hesapta 2,4k$ kupon faizi geliyor şimdi vergi döneminde ben 16k$/2 = 8 k$ müşterek hesaptan gelen ve 2,4k$ bireysel hesabımdan gelen kupon faizi için toplamda 8+2,4=10,4k$ faiz kazancı olarak bildirimde mi bulunacağım eşim 8k$ müşterek hesaptan kazandığı kupon faizini bildirimde mi bulunacak Görüşünüzü rica ederim
    Doğrudur bence öyle olması gerekir. Ben vergi dairesine gitmeyeli bayağı oldu, ancak hala eski sistem devam ediyorsa beyanname vermeden önce sizin vergi dairesinde sizin vergi/vatandaşlık numaranıza bakan vergi memuruna da doğrulatabilirsiniz. Primli eurobondun amortismanı da sorabilirsiniz ya da kişisel olarak özelge ile vergi dairesinden görüş isteyebilirsiniz.
    Saygılar.

4. CDSler yükseliyor, eurobondların fiyatı düşüyor.
    Alım için bekleyenler daha bir dikkatli takip etsin.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,050
    Şunlar uygun duruyor. CDS arttığı için güzel fiyatlarda.

US900123CP36
    USD 92,675694 91,85 17/02/2028 %6,40

US900123CK49
    USD 91,98125 91,9 09/10/2026 % 6,32
    Son düzenleme : Trade Shark; 10-10-2019 saat: 13:52.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

6.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Şunlar uygun duruyr. CDS arttığı için güzel fiyatlarda.

US900123CP36
    USD 92,675694 91,85 17/02/2028 %6,40

US900123CK49
    USD 91,98125 91,9 09/10/2026 % 6,32
    Daha erken değil mi?
    Daha önce %7,5 üzerinde iken bu vadelerde borç veriyorduk.
    Teknik bir soru ise minimum alım miktarı bu vadeler için 1 ya da 2k$ olarak biliyorum. Doğru değil mi?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,050
     Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Daha erken değil mi?
    Daha önce %7,5 üzerinde iken bu vadelerde borç veriyorduk.
    Teknik bir soru ise minimum alım miktarı bu vadeler için 1 ya da 2k$ olarak biliyorum. Doğru değil mi?
    Evet erken olabilir. Ama az miktarla girebilir. FED indirimleri faizi baskılıyor.
    minimum alım 1000 dolar.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

8. 2034 ve sonrası vadeli eurobondların getirisi %7 -%7.2 aralığına gelmiş, geçen hafta 7 üzeri hiç yoktu.

Sayfa 214/1000 İlkİlk ... 114164204212213214215216224264314714 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •