Sayfa 563/1000 İlkİlk ... 63463513553561562563564565573613663 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,497 - 4,504 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    1,75'er milyar dolar olmak üzere 3,5 milyar dolar eurobond satışı gerçekleşmiş.
    5 yıllık %4,9 10 yıllık %5,95 oranından alıcı bulmuş.
    Son dönemlerde hepsinin getirileri ilk fiyatlamaya göre daralıyor. Daha öncede böyle olmuştu ancak ilk çalkantıda bunların fiyatları değer yitirmişti...Turkiye Is Bankasi AS 7.75 kuponla (XS2106022754) ihraç ettiği hala yatırımcısına aldığı faizinin altına düşüp sermaye kazancı kazandırmadı... Sanırım bizdeki halka arzlar gibi bir furya orada da var
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

2. Tahvil faiz spreadi vs CDS

Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
    Hazine ve Maliye Bakanlığı
    https://ms.hmb.gov.tr/uploads/2021/0...n-Duyurusu.pdf

-ABD Doları cinsinden 2026 ve 2031 vadeli çift dilim bir tahvil e ihraç miktarı toplam 3,5 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir
    -Ocak 2026 vadeli tahvilin kupon oranı %4,75, getiri oranı %4,90 olarak; Haziran 2031 vadeli tahvilin kupon oranı %5,875, getiri oranı ise %5,95 olarak gerçekleşmiştir
    - Tahvil dilimlerine toplamda 300’den fazla yatırımcı, 15 milyar ABD Dolarının üzerinde talep göstermiştir. Tahvilin %35’i İngiltere, %33’ü ABD, %16’sı diğer Avrupa ülkeleri, %10’u Türkiye ve %6’sı diğer ülkelerdeki
    yatırımcılara satılmıştır.
    -Toplam yatırımcı talebi, uluslararası sermaye piyasalarında şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz ihraçlara gelen en yüksek yatırımcı talebidir
    -Bu tahvil ihracıyla 2021 yılında uluslararası sermaye piyasalarından toplam 3,5 milyar ABD Doları tutarında finansman sağlanmıştır
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

4. Arkadaslar selam, HSBC de yatirim danismaninin gazabina ugradim. Elimde US900123CR91 kodlu 23 vadeli %7,25 kupon odemeli Eurobond vardi. Kupon odemesini yapti daha sonra adam bana bunu satalim uzun vade 2041 olanina gecelim dedi. Gerekcesi ise uzun vadelilerin daha az riskli oldugu yonundeydi. Atiyorum isler kotu giderse 23 vadeli 41 vadeliden daha fazla duser dedi. Bunun uzerine US900123BJ84 kodlu eurobondu bana 14 Ocakta 97,86 kirli maliyetle aldirdi. 18 inde hesaba yansiyinca birde ne goreyim %4 param erimis. zaten %3 6 ayda alacakken %4 u 1 gunde vermisiz. Ustelik eski ciktigim 23 vadeli olan ayni zaman diliminde %1 bile dusmemis. E hani uzun vade daha az etkilenirdi dedigimde eee kem kum... geici vs... diyor. birde bana 14 Ocakta 97,86 dan aldirdigi US900123BJ84kodlu eurbondun hangi siteye girersem gireyim 14 Ocak fiyatinin max 96,5 oldugunu goruyorum. Hicbir yerde 97,86 degeri yok. Bu banka bu degeri nereden buluyor? ki sitelerinde gunluk fiyat grafigi vs de yok. yurtdisi siteler var grafik veren her sitede fiyat farkli ayni gunler icin. Kafam allak bullak oldu. Ustelik daha da duserse 41 vadeyi beklemeyecegim icin zararina satma durumum olacak. 23 vadeli kagitta en azindan karimi alir 2 sene sonra ana parami alir isime bakarim diyordum. burada bu uzman denen kisinin atladigi konu nedir. ne onerirsiniz ne yapmaliyim? gercekten uzun vadeli kagitlar daha mi az riskli veya volatil? fiyatlari takip edebilecegimiz adam gibi bir site var mi? tesekkurler

5. vade uzarsa risk artar, bu en temel iliskilerden bir tanesidir...

siz al-sat icin mi yatirim yapiyorsunuz yoksa faiz geliri için mi bilemedim fakat, al-sat için yapıyorsanız iligli eurobond'un volatilitesine bakmanız gerekirdi, herhangi bir gelişme karşısında verdiği tepki ne boyutta...faiz gelir için alıyorsanız ise, hem efektif kazancınıza hem de vadesine odaklanmanız gerekirdi...

benim yorumlarım bu şekilde olurdu...

6. Çalışıp öderiz...
    Hiç kafalarını yormasınlar...bol bol borçlansınlar
    ●☆¤◇°¿#*"
     Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    HAZİNE, 5 VE 10 YILLIK İKİ EUROBOND İHRACINA ÇIKIYOR - BLOOMBERG HT
    Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2021 yılı dış finansman programı çerçevesinde Dolar cinsinden 2026 ve 2031 vadeli çift dilim bir tahvil ihracı gerçekleştirmek üzere bugün Citi, Goldman Sachs ve JP Morgan�a yetki verdi.

- 5 yıl sabit, yılda 2 kez kupon ödemeli, 26 Ocak 2026 vade 5.25%
    - 10 yıl sabit, yılda 2 kez kupon ödemeli, 26 Haziran 2031 vade 6.25%
    SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

7.  Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku
    vade uzarsa risk artar, bu en temel iliskilerden bir tanesidir...

siz al-sat icin mi yatirim yapiyorsunuz yoksa faiz geliri için mi bilemedim fakat, al-sat için yapıyorsanız iligli eurobond'un volatilitesine bakmanız gerekirdi, herhangi bir gelişme karşısında verdiği tepki ne boyutta...faiz gelir için alıyorsanız ise, hem efektif kazancınıza hem de vadesine odaklanmanız gerekirdi...

benim yorumlarım bu şekilde olurdu...
    aciklamaniz icin tesekkurler. bana denen tam tersi uzun vadede risk daha az olur dediler . Amacim USD uzerinden kupon alip ana parayi 2-3 yil icerisinde korumak zira ana paraya ihtiyacim 3-5 yil icerisinde ihtiyacim olabilir. En olmadi zarar bile olsa vade sonunu bekleyip ana parayi alip baska bonda gecmek. Ilginc olan su ki asagidaki grafikte turuncu renkli olan 23 vadeli ciktigim eurbond lacivert olan 41 vadeli aldigim eurobond. yani ayni gunde bile ters hareket etmisler. Buna anlam veremiyorum. Volatilite de grafikten anlasiliyor 41 vadeli cok volatil ve sert hareketler yapmis. benim girdigim seviye ise 97,80 seviyesi ki neredeyse senelik zirvesine yakin. sene icerisinde 76 larida gormus. 98 den aldigim bond 76 gorurse 2041 e kadar tutacak ne sabir ne omur var bende. o nedenle ilk firsatta satip daha erken vadeli olanlara gececegim ve yatirim danismaninin fikirlerini kendisine saklamasini onerecegim.

Bonds.jpg

8.  Alıntı Originally Posted by Gupilya Yazıyı Oku
    aciklamaniz icin tesekkurler. bana denen tam tersi uzun vadede risk daha az olur dediler . Amacim USD uzerinden kupon alip ana parayi 2-3 yil icerisinde korumak zira ana paraya ihtiyacim 3-5 yil icerisinde ihtiyacim olabilir. En olmadi zarar bile olsa vade sonunu bekleyip ana parayi alip baska bonda gecmek. Ilginc olan su ki asagidaki grafikte turuncu renkli olan 23 vadeli ciktigim eurbond lacivert olan 41 vadeli aldigim eurobond. yani ayni gunde bile ters hareket etmisler. Buna anlam veremiyorum. Volatilite de grafikten anlasiliyor 41 vadeli cok volatil ve sert hareketler yapmis. benim girdigim seviye ise 97,80 seviyesi ki neredeyse senelik zirvesine yakin. sene icerisinde 76 larida gormus. 98 den aldigim bond 76 gorurse 2041 e kadar tutacak ne sabir ne omur var bende. o nedenle ilk firsatta satip daha erken vadeli olanlara gececegim ve yatirim danismaninin fikirlerini kendisine saklamasini onerecegim.

Bonds.jpg
    Eurobondlara girip çıkarken işin vergisel boyutunu iyi analiz etmeniz gerekli.
    Zira alım-satım karı kur artışı kazançlarını da içeriyor ve hiçbir istisnaya tabi değil.

Dolar bazında zarar etseniz dahi, ciddi bir gelir vergisi çıkabilir.

Ek olarak eğer ana paraya 3-5 yıl içinde ihtiyaç duyuyorsanız uzun vadeli eurobondlar genel anlamda çok mantıklı değil. Ancak 5 yıldan kısa olanlarda da getiri ve alım satımdaki zarar potansiyeli nedeniyle başka riskler oluşabilir.

Temelde eurobond önemli derecede ihtiyaç duyulmayacak (olmasa da hayat kalitesinde düşüş olmayacak miktar ile) çok daha fazla avantaj ve manevra alanı sunuyor.

Son olarak şuna da dikkat çekmek gerekli. Yatırım danışmanı siz eurobondu alıp sattıkça ciddi bir komisyon geliri elde ediyor. Elde tutma süreniz uzarsa bu işten kendi kazancı ciddi ölçüde düşüyor (hatta 0). O nedenle yatırım danışmaının tavsiyelerini bu bağlamda değerlendirin.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Sayfa 563/1000 İlkİlk ... 63463513553561562563564565573613663 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •