Sayfa 150/637 İlkİlk ... 50100140148149150151152160200250 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 1,193 - 1,200 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1. Bu kağıtlarda sadece temettü mü bekleniyor? Kağıtlar hiç mi değer kazanmıyor?

Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Ozetle, disa bagimli, dovize bagimli, enerjiye bagimli sektorlerden uzak durmak lazim.

Simdi bunlara bagimli olmayan sektor mu var diyenler olacaktir.

Bulmak lazim, yoksa bu fiyattan ASELS, TUPRS alir omur boyu %1.5 kar payini bekler durursun.

2.  Alıntı Originally Posted by mavsar Yazıyı Oku
    Bu kağıtlarda sadece temettü mü bekleniyor? Kağıtlar hiç mi değer kazanmıyor?
    Deger kazanirda, kaybederde.

TUPRS 30 TL.ye nasil dusmustu ?

Uzun vade dusunenler, her turlu kara kisa hazir olmak zorundalar.

Is'te F/K orani burada onem kazaniyor.

F/K si 4.6 yil olan kagidi alirsan, koydugun tum parayi, 4.6 yilda geri alirsin.

F/K si 20 yil olan kagidi alirsan, bekler durursun, kim ole kim kala.

Toplam hisse sayisi ne 1 Milyar lot, ne kazanacak ta milyara bolup kar payi verecek te, koydugunu geri alacaksin.

Diger taraftan 20 TL.ye aldin 40 TL. ye sattin bir kere, ya sonra ?

Bu deger artisi icin 3 sene bekledin, sonraki adimda hangi hisseyi kactan alacaksin da ne kadar bekleyeceksin ?

Uzun vade isi, hayatin bu kadar risk tasidigi ekonomilerde pek yurumez.

Malta'da 8 hesabi cikti, normal ulkelerde ne hukumet kalir, ne BB.

Boyle bir ekonomiden soz ediyoruz, uzun vade derken aklinizda olsun.

3.  Alıntı Originally Posted by thugz2gether Yazıyı Oku
    Ben aselsan'ı pahalı bulup almıyorum , sen ucuz buluyorsan alırsın. Bu kadar basit. Nedir bu aselsan şakşakçılığı anlamadım. Sen ucuz buluyorsun diye bizde mi alacağız.
    zoruna neden gitti yaptığım analiz.
    dikkat edersen alın demiyorum. arkadaş sormuş değerlendirmeyi nasıl yapıyorsunuz diye yazdım...
    borsada fırsatlar bitmez. aselsanı 20 lerden alırsın yine. üzülme.

4. Arkadaşlar lütfen hisse bazlı görüşleri yazalım ve geçelim. Karşılıklı birbirimizi ikna etmek zorunda değiliz. Yeter ki karşılklı saygı ve nezaketi elden bırakmayalım.

Birisinin uzun süre çalışıp belirlediği ve portföyüne aldığı bir hisseye, işe yaramaz, alınmaz, alan şöyledir böyledir demeyelim...yoksa her türlü analize açık olmalıyız.

5. son 1-2 sayfada konjonktür analizi kapsamında ne güzel paylaşımlar oldu...teşekkürler.

6. Bugün bilançosu iyi gelen SAHOL ile ilgili biraz araştırma yapim dedim..

Satışlar (çeyreklik ) %26 artış göstermiş durumda.EFK yine %50 artış göstermiş görünüyor.

Sonra da bu kerkenezin iştiraklerinin toplam değerine bakalım dedim,

ENERJİSA "hariç" toplam 23.5 milyar TL rakam çıkıyor. SAHOL PD : 22,4 (Ki bazı iştirakler halka arz olmadığı için pd sini bilemiyoruz.)

Buradaki en büyük kalem enerji kısmı.Enerjinin SAHOL'e ne kattığı?

Son 10 yılda 11 milyar dolarlık yatırımdan bahsediyorlar,dışa bağımlılığın azaltılacağı bir "konjonktür" de öne çıkabilir mi?

En azından böyle bir girizgah yapalım.
    Stop Wishing Start Doing

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    otomotiv sektörü konusunda bir uzmanlığım yok.

ama şu kadarını yorumlayabiliyorum...son vergi düzenlemeleri orta-üst sınıfı olumsuz etkiledi..dolayısıyla bu segmentten önemli pay çaldı diğer segmentler...ayrıca almanya ile ilişkilerdeki kriz durumu alman menşeli araçlardaki satışları etkiledi...bu şartlar altında doğuş otomoivden uzak durmak gerekirdi...bist rekorlar kırarken doas ın içinde bulunduğu duruma bakınca resim net...o yüzden geride kalsa da, hala doas ı düşünmem portföyümde...işte bu da minik bir konjonktür analizi.

sektörde uzman olarak çalışan arkadaşlar vardır..onlardan daha detaylı bir analiz alabiliriz.
    hocam benim de otomotiv sektörü hakkında uzmanlığım yok.

otomotiv sektörü sıkıntılı bir dönem yaşıyor, doğrudur.

ama doğuş otomotiv sadece oto satışı yapmıyor. tüvtürk'ten önümüzdeki senelerde ciddi oranda geliri olacak. bu tüm araçlar için geçerli. sınıf ayrımı yok.

arkasında ntv gibi bir medya devinin olması da çok önemli. reklam kalemine hiç para harcamıyor. temettü de veriyor.

bence bist geneline bakınca kötü şirket demek haksızlık olur.

8. Otomotiv sektörünün içinde olan biri olarak kısa bir analiz ben yapayım.Dünyadaki elektirkli araçlar ile ilgili gelişmelere bakarsak özellikle avrupada 2030 sonrası fosil yakıtlı otomobiller yer almayacak.Zaman uzun gibi görünsede daha kısa bir sürede bu dönüşümün gerçekleşeceğine inanıyorum.Gelelim bize bizdeki otobomobil üreticilerine geçmişte olduğu gibi yine çok geriden geliyoruz.Benzinli ve dizel motor yapamamısken elin oğlu elektirikli motorları devreye almaya başladi.Tek avantajımız var ticari araç üretmemiz.Elektirikli araçlarda suanki öncelik otomobil ticari araçlarda kullanımı biraz daha uzun zaman alabilir.Yerli otomobil üretecek konsorsiyumda dikkatimi çeken tek bir nokta oldu.Vestelin yerli otomobilin batarya şarj ünitelerini geliştireceği dillendiriliyor.Bugunki açıklamalara bakılıncada lityum için önümüzdeki yıllarda yatırim yapacağını açıkladi zorlu.Güzel gelişmeler elektirkli araçların motor kadar önemli noktası bataryalar.

SM-J710FQ cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 150/637 İlkİlk ... 50100140148149150151152160200250 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •