Sayfa 51/637 İlkİlk ... 41495051525361101151551 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 401 - 408 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,134
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bugün yeni pek çok vergi açıklandı..detaya girmeye gerek yok.

sadece şunu söyliyim: genelde beyaz yakanın girdiği %27 gelir vergisi dilimi %30 a çıkarılmış...daha önce de bu vergi dilimleri yükseltilmişti...2 sene önce SGK tavanı 6,5 kat dan 7,5 a çıkarıldığı için ilave vergi yükü gelmişti.

deneyimli eski çalışanlar zaten %3-5 zam alıyor...bunu da her yıl uydurulan yeni vergiler ile iç ediyor devlet...bu kesim net maaş olarak 3-4 sene önceki parayı alıyor...gerçek enflasyonu(yani beyaz yakanın kendi enflasyonu) düşünülünce....5 yıl öncesine göre beyaz yaka reel olarak yarı yarıya alım gücü kaybetti diyebiliyorum.

topiğin ana felsefesinde ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıktı.
    Topigin ana felsefesinde hakliyiz da gelirin dusmesi tasarrufu da dusurecek.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Güzel topik, bende ufaktan katkı vermeye çalışırım...
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

hisse fiyatlamasının çok göreceli olduğunu görüyorum. ama önümüzde bir bilanço var. bu bilançoya göre üç aşağı beş yukarı bir fiyat belirlemek mümkün. örneğin hektaş benim için pahalıdır. şef parası ile ederi 5,5 tl dir.
    uzun vadeli yatırım yapılacaksa acele etmeye ne gerek var? 2-3 senede bir kriz olan bir ülkede krizler beklenmelidir. düzenli tasarruf edilmeli, uygun fiyatlarda dolara geçilmeli. belirlediğiniz hisseler eder değerlerine geldiğinde alım yapılmalı. kısaca uvy yapıyorum diye her fiyattan hisse alımı yanlıştır.

Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    hisse fiyatlamasının çok göreceli olduğunu görüyorum. ama önümüzde bir bilanço var. bu bilançoya göre üç aşağı beş yukarı bir fiyat belirlemek mümkün. örneğin hektaş benim için pahalıdır. şef parası ile ederi 5,5 tl dir.
    uzun vadeli yatırım yapılacaksa acele etmeye ne gerek var? 2-3 senede bir kriz olan bir ülkede krizler beklenmelidir. düzenli tasarruf edilmeli, uygun fiyatlarda dolara geçilmeli. belirlediğiniz hisseler eder değerlerine geldiğinde alım yapılmalı. kısaca uvy yapıyorum diye her fiyattan hisse alımı yanlıştır.
    ben diğer altenatif yatırım araçlarında hiçbir zaman hisse senedi getirisi ve temettüsü alınamayacağını düşünüyorum. Son cümlenize şöyle bir ekleme yapmak isterim. Mutlaka alım yapacağınız hisselere ilişkin yılsonu kar tahmininiz ve buradan hareketle temettü tahmininiz olmalı. Bu temettü tahminine göre temettü verimi hesaplayabilir bu oranı yıllık faiz oranı ile karşılaştırabilirsiniz. Bazı çalkantılı dönemlerde hisselerin temettü verimleri %15-20 lere gelebiliyor. Ancak bu da kısa sürelerde olabiliyor. Bu dönemlere kadar nakit veya likit fonlarda beklenebilir.
    Örneğin ben tüpraş 2018 te net 12 tl temettü vereceğini tahmin ediyorum. 120 tl civarı hisse fiyatı %10 temettü verimine denk gelmekte. Bu da yaklaşık piyasa faiz getirisi civarında... Bu fiyatın aşağısı benim için mantıklı alım noktaları olabilir...
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Topigin ana felsefesinde hakliyiz da gelirin dusmesi tasarrufu da dusurecek.
    Syg,
    bugünkü gelire güvenip yan gelip yatmak yok işte...bu vergiler daha da artabilir 1-2 yıl sonra...devlet beyaz yakayı eziyorsa biz de kafamızı kullanarak yeni tasarruf alanları oluşturacağız...bu arada %35 olan en üst vergi dilimi de 1 sene içinde %40 a çıkabilir...o dilime giren fazla bir çalışan olmadığı için değmez diye düşünmüşlerdir, ya da ucu kendi yandaş tayfalarına dokunmuştur.

2 sene önce sırf şu araç vergisi yüzünden 2.0 aracımı satıp, 1,6 ya dönmüştüm...biz kaçtıkça devlet peşimizden geliyor...bordrolu orta-üst gelir elde eden kesimden intikam alınıyor belki..mevcut yönetime en az oy verek kesim bu kesim.

6. sene sonuna kadar temettü ödemeleri için de vergi artışı gelebilir...zaten %27-->30 olayı temettü geliri belli seviye üstünde olanları da etkileyecek.

7.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    hektaş ı uzun vadeli portföyüme dahil etmem için grafik pahalı özelliğinden kurtulması lazım...bu seviye benim için 5 tl nin altıdır.

8. Slm, ağır ağbiler toplaşmış.. ben de beyaz yakalıyım, halen çalışıyorum, uzun yıllar sonra foruma tekrar yorum yazayım..

Bir şirketin değeri "GELECEKTE YARATACAĞI NAKİT AKIMLARININ BELİRLENEN BİR İSKONTO ORANIYLA GÜNÜMÜZE İNDİRGENMESİNDEN İBARETTİR." geri kalan tüm hususlar detaydır ve bu işin nasıl yapılacağına dair ayrıntıları içerir.

GRAFİK PAHALI: ?? Dünya finans literatöründe böyle bir kavram yok malesef.. son 4 yılda 4 kat artmış bir şirket pekala gelecek 4 yılda 8 kat artabilir.çok örnekleri var dünyada...: amazon, apple, berkshire.. vs

GRAFİK PAHALI gibi konuların kabul görebilmesi için geçmiş verilelerle bunu ispatlamanız lazım, gavurlar buna "empirical study" diyorlar, mesela 1950-2000 yılları arasındaki ABD borsalarında GRAFİK PAHALI konseptine göre seçilmiş/elenmiş 500 şirketin endeksten daha fazla kazandırdığı/kaybettirdiğini göstermek lazım..

BİSTte de yapılabilir benzer çalışma, XU100 arasındaki şirketlerden seçelrek son 10, 20 yıl için vs... yani işin ispatı bu..

ama sonuç değiştirmeyecektir çünkü DEĞER (VALUE) gelecekle ilgilidir geçmişle değil...

Saygılar...

Sayfa 51/637 İlkİlk ... 41495051525361101151551 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •