Sayfa 160/637 İlkİlk ... 60110150158159160161162170210260 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 1,273 - 1,280 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Endeks 100 bin altına indiğinde düşüş trendi teyit olacak benim açımdan.

İki önemli kavramdan bahsettim şu ana dek, birisi "grafik pahalı" kavramı, ki bir hisseyi uzun vadeli olarak almam için grafik pahalı olmaması gerekir (ucuz olması da gerekmez, yeter ki grafik pahalı olmasın).

Diğeri kavram ise, portföy hedge i...düşüş trendinin baskın olduğu dönemlerde, portföy büyüklüğü kadar endeks short yaparak portföyün düşüşe karşı koruma altına alınması.

Yeterli ilgi görmeyen bu iki kavramı, ilerleyen günlerde talep gelirse, biraz daha detaylı konuşuruz.
    Garip bir şekilde uzun vade yatırımcı portföy hedge etme konusunda tedirgin davranıyor...Endeks düşse de benim hissem sağlam, benimki düşmez diyor...Çok var bu tür yatırımcılar..Halbuki uzun vade için elde tutulan hisselerin bir çoğu hatta tama yakını beta katsayısı itibarı ile endekse en duyarlı hisseler zaten..Gördük tüpraşın halini işte...

Ama burda yatırımcı grubunu bence ayırmak lazım...Yani portfoyünü oluşturmuş ve 10 yıl sonra emekli olmak isteyen biri ile yaşı 60 olmuş ve elindeki hisse temettüsü ile geçinen kişiler aynı algoritmayı uygulamamalı bence...

Örnekler

1-138-140 arası tüpraşlarla vedalaştım...Çünkü benim hisse sayımı arttırmam lazım...Hissenin temettüsü şu an bana yetmiyor çünkü...Dünden itibaren de yerine koymaya başladım kademeli olarak....Ama 60 yaşında olsaydım bunu yapmazdım..ne yapardım?

2-Portföyü hedge eder beklerdim sizin dediğiniz gibi...Yani 100 endeks 110K üstü hedge et bekle...Temettü ile yaşamak çünkü amaç...Hisse fiyatı anlam ifade etmemeli bu yaşlarda...

Yani temettü ile yaşamayı amaçlamak ile hisse sayısını arttırmak bambaşka stratejiler gerektirir...Tabi bence....
    Yatırım kapsamında değerlendirelemez

2. Pazar fiyatları çok pahalı 1 yıllık getirilerine bakınca BABA hisselerde Aylık alım yapmaya elimiz varmıyor , Sezon Sonu indirimi falan bekliyoruz Hisselerde AL-SAT Değilde AZALT-ÇOGALT Mantıgını benimsemişimdir

3. Brisa epey ucuz kaldı.bilançolari da iyi.fabrikası açılacak yakında.grafik pahalı kavramı çok önemli bence.Herkes işler iyi giderse diye plan yapıyor ama terse gittiğinde maliyeti ucuz olanla Yeni giren arasında dağlar kadar fark var.Mal alıştan kazanılır

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Endeks 100 bin altına indiğinde düşüş trendi teyit olacak benim açımdan.

İki önemli kavramdan bahsettim şu ana dek, birisi "grafik pahalı" kavramı, ki bir hisseyi uzun vadeli olarak almam için grafik pahalı olmaması gerekir (ucuz olması da gerekmez, yeter ki grafik pahalı olmasın).

Diğeri kavram ise, portföy hedge i...düşüş trendinin baskın olduğu dönemlerde, portföy büyüklüğü kadar endeks short yaparak portföyün düşüşe karşı koruma altına alınması.

Yeterli ilgi görmeyen bu iki kavramı, ilerleyen günlerde talep gelirse, biraz daha detaylı konuşuruz.
    Bu short kısmını yani düşerken nasıl kendimizi koruyacagimizi anlatabilirsiniz sevinirim benim gibi bu konuları yeni duyan arkadaşlar için sizden ricam mümkün olan en basit şekliyle olması
    Şimdiden teşekkürler ilginiz için

5.  Alıntı Originally Posted by ademdoger Yazıyı Oku
    Bu short kısmını yani düşerken nasıl kendimizi koruyacagimizi anlatabilirsiniz sevinirim benim gibi bu konuları yeni duyan arkadaşlar için sizden ricam mümkün olan en basit şekliyle olması
    Şimdiden teşekkürler ilginiz için
    Vadeli işlemler piyasası ile endeks short yapabiliyorsun. Yani 1 kontrat short açarak, bunun için 1170 teminatın olması gerekli, endeks %1 düştüğünde...1170 tl karşılığında 130 tl kazanıyorsun...bu işlemi 10 kontrat yani 11.170 ile yaptığında, %1 düşüş karşılığında 1300 tl kazanıyorsun yaklaşık. (tabii ki düşüş olur diye short kontratı açıp, tersine endeks yükselirse bu durumda aynı ölçüde zarar edilir).

Bu ihtiyaç neden ortaya çıkıyor,

Bir portföyüm var, 10 tane hissem var ve bu 10 hisseye orta ve uzun vadede çok güveniyorum, geçemişte orta ve uzun vadede endeksi yenmişim, düşerken daha az düşmüş portföyüm, çıkarken de daha çok çıkmış,

i-) Endeks teknik ve temel analiz neticesinde düşüş sinyalleri veriyor, yurt dışında da satışlar var ve düşüş trendi başlamış gözüküyor.
    ii-) Hisse satmak istemiyorum, ancak elimdeki bazı hisselerde de sert düşüşler oldu...boştaki paramı her ay hisselere yatırdığım için elimde nakit de yok(önerdiğimiz portföy mantığına göre böyle olmamalı, ama pek çok uv cinin düşüşlerde elinde ek hisse alımı için nakit olmaz).
    iii-) düşen hisseni satsan, aslında temeli sağlam bir hisse olduğu için, sen sattıktan sonra belki de düşmeyecek...hatta tepki gelip yükselecek.
    iv-) yok düşmeyen sağlam duran hisseyi satsan, belki de düşmemeye devam edecek, belki de yükselecek.
    v-) bir şey yapmamaya devam edersek..full hissede beklemeye devam edersek..belki de portföyümüz erimeye devam edecek..çok güzel 3-5 senede bir gelecek fırsatları da yeterince alım yapamayarak kaçıracağız.

vi-) işte bu açmazı aşmak için...hisse satmıyoruz, onun yerine endeksi satıyoruz...eğer tahmin ettiğimiz gibi endeks düşerse, buradan kazandığımız para ile uygun fiyata gelen hisselerimizde ek alım yapıyoruz.

v-) yok işler ters giderse, endeks kısa(short) pozisyonumuzdan zarar ediyoruz...ama elimizdeki hisseler endeksten daha iyi çıktığından(iyi bir portföy endeksi çıkarken de düşerken de yenebilmeli), nette az da olsa kazanmaya devam ediyoruz...endeksin düşüş trendinden kurtulduğuna kannat getirisek, endeks kısa pozisyonumuzu(koruma-hedge işlemini) kapatıyoruz.

Benim gördüğüm, bir uzun vadeci için 3-4 senede bir yaşanan sert düişüşlerde ayakta kalabilmek en önemli konu...üstelik bir yunanistan, japonya gibi bu düşüş trendi, ya da dipte yatay trend yıllarca sürebilir...olmayacağının garantisi var mı?

Bir emekli ya da yeterli birikimi olan orta yaş bir beyaz yaka için böyle dönemler bir şekilde atlatılabilir....ama 30-35 yaşında böyle 3-4 yıl sürecek bir krizde, karı koca işten atıldığınız ve uygun iş bulamadığınız bir durumda, çoluk çocuğunuzla çok zor şartlarda yaşamak durumunda kalabilirsiniz..Bunun için en kötüsüne karşı da hazırlıklı olmalı...portföyü buna karşı koruma altına almalısınız.
    Son düzenleme : Cautionary; 12-11-2017 saat: 13:45.

6. Yukarıda bahsettiğim en olumsuz senaryonun önümüzdeki 2-3 yılda gerçekleşme ihtimali %10 filandır...Görece düşük bir ihtimal sayılır...arabayla 100-120 ile giderken kaza yapmak, takla atmak gibi...Belki yaşam boyunca %1 den az olan böyle bir ihtimal için kemer takıyoruz, zorunlu sigortayı yapıyoruz, yetmiyor kasko da yapıyoruz...Ama böyle kötü bir durum için gerçekleşme ihtimali görece yüksek olsa bile, portföyümüzü koruma altına almıyoruz...Bu durum dask yaptırmamaya benziyor...Önümüzdeki 10-15 yılda iSTANBUL'DA deprem olam ihtimali görece olarak yüksek olsa bile pek çok insan dask yaptırmıyor, 500 bin tl lik evimiz için, yılda 200 tl ye 150 bin tl lik sigorta almıyoruz...Çoğumuz rasyonel değiliz çünkü.

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Vadeli işlemler piyasası ile endeks short yapabiliyorsun. Yani 1 kontrat short açarak, bunun için 1170 teminatın olması gerekli, endeks %1 düştüğünde...1170 tl karşılığında 130 tl kazanıyorsun...bu işlemi 10 kontrat yani 11.170 ile yaptığında, %1 düşüş karşılığında 1300 tl kazanıyorsun yaklaşık. (tabii ki düşüş olur diye short kontratı açıp, tersine endeks yükselirse bu durumda aynı ölçüde zarar edilir).

Bu ihtiyaç neden ortaya çıkıyor,

Bir portföyüm var, 10 tane hissem var ve bu 10 hisseye orta ve uzun vadede çok güveniyorum, geçemişte orta ve uzun vadede endeksi yenmişim, düşerken daha az düşmüş portföyüm, çıkarken de daha çok çıkmış,

i-) Endeks teknik ve temel analiz neticesinde düşüş sinyalleri veriyor, yurt dışında da satışlar var ve düşüş trendi başlamış gözüküyor.
    ii-) Hisse satmak istemiyorum, ancak elimdeki bazı hisselerde de sert düşüşler oldu...boştaki paramı her ay hisselere yatırdığım için elimde nakit de yok(önerdiğimiz portföy mantığına göre böyle olmamalı, ama pek çok uv cinin düşüşlerde elinde ek hisse alımı için nakit olmaz).
    iii-) düşen hisseni satsan, aslında temeli sağlam bir hisse olduğu için, sen sattıktan sonra belki de düşmeyecek...hatta tepki gelip yükselecek.
    iv-) yok düşmeyen sağlam duran hisseyi satsan, belki de düşmemeye devam edecek, belki de yükselecek.
    v-) bir şey yapmamaya devam edersek..full hissede beklemeye devam edersek..belki de portföyümüz erimeye devam edecek..çok güzel 3-5 senede bir gelecek fırsatları da yeterince alım yapamayarak kaçıracağız.

vi-) işte bu açmazı aşmak için...hisse satmıyoruz, onun yerine endeksi satıyoruz...eğer tahmin ettiğimiz gibi endeks düşerse, buradan kazandığımız para ile uygun fiyata gelen hisselerimizde ek alım yapıyoruz.

v-) yok işler ters giderse, endeks kısa(short) pozisyonumuzdan zarar ediyoruz...ama elimizdeki hisseler endeksten daha iyi çıktığından(iyi bir portföy endeksi çıkarken de düşerken de yenebilmeli), nette az da olsa kazanmaya devam ediyoruz...endeksin düşüş trendinden kurtulduğuna kannat getirisek, endeks kısa pozisyonumuzu(koruma-hedge işlemini) kapatıyoruz.

Benim gördüğüm, bir uzun vadeci için 3-4 senede bir yaşanan sert düişüşlerde ayakta kalabilmek en önemli konu...üstelik bir yunanistan, japonya gibi bu düşüş trendi, ya da dipte yatay trend yıllarca sürebilir...olmayacağının garantisi var mı?

Bir emekli ya da yeterli birikimi olan orta yaş bir beyaz yaka için böyle dönemler bir şekilde atlatılabilir....ama 30-35 yaşında böyle 3-4 yıl sürecek bir krizde, karı koca işten atıldığınız ve uygun iş bulamadığınız bir durumda, çoluk çocuğunuzla çok zor şartlarda yaşamak durumunda kalabilirsiniz..Bunun için en kötüsüne karşı da hazırlıklı olmalı...portföyü buna karşı koruma altına almalısınız.
    Teşekkürler biraz araştırma gerekir anlaşılan
    Hesap kitap gerekiyor oranlar üstünde
    Ama genel mantığı anladım sayılır

8.  Alıntı Originally Posted by mesaka Yazıyı Oku
    Brisa epey ucuz kaldı.bilançolari da iyi.fabrikası açılacak yakında.grafik pahalı kavramı çok önemli bence.Herkes işler iyi giderse diye plan yapıyor ama terse gittiğinde maliyeti ucuz olanla Yeni giren arasında dağlar kadar fark var.Mal alıştan kazanılır
    Brisa gelecek vaadeden, grafik pahalı olmayan ender hisselerden...her ay 100-200-300 tl, ayırıp düzenli alımlara başlanabilir bence. Beklemeye gerek de yok, bu ay başlanabilir alımlara.

Sayfa 160/637 İlkİlk ... 60110150158159160161162170210260 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •