Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
Endeks 100 bin altına indiğinde düşüş trendi teyit olacak benim açımdan.

İki önemli kavramdan bahsettim şu ana dek, birisi "grafik pahalı" kavramı, ki bir hisseyi uzun vadeli olarak almam için grafik pahalı olmaması gerekir (ucuz olması da gerekmez, yeter ki grafik pahalı olmasın).

Diğeri kavram ise, portföy hedge i...düşüş trendinin baskın olduğu dönemlerde, portföy büyüklüğü kadar endeks short yaparak portföyün düşüşe karşı koruma altına alınması.

Yeterli ilgi görmeyen bu iki kavramı, ilerleyen günlerde talep gelirse, biraz daha detaylı konuşuruz.
Garip bir şekilde uzun vade yatırımcı portföy hedge etme konusunda tedirgin davranıyor...Endeks düşse de benim hissem sağlam, benimki düşmez diyor...Çok var bu tür yatırımcılar..Halbuki uzun vade için elde tutulan hisselerin bir çoğu hatta tama yakını beta katsayısı itibarı ile endekse en duyarlı hisseler zaten..Gördük tüpraşın halini işte...

Ama burda yatırımcı grubunu bence ayırmak lazım...Yani portfoyünü oluşturmuş ve 10 yıl sonra emekli olmak isteyen biri ile yaşı 60 olmuş ve elindeki hisse temettüsü ile geçinen kişiler aynı algoritmayı uygulamamalı bence...

Örnekler

1-138-140 arası tüpraşlarla vedalaştım...Çünkü benim hisse sayımı arttırmam lazım...Hissenin temettüsü şu an bana yetmiyor çünkü...Dünden itibaren de yerine koymaya başladım kademeli olarak....Ama 60 yaşında olsaydım bunu yapmazdım..ne yapardım?

2-Portföyü hedge eder beklerdim sizin dediğiniz gibi...Yani 100 endeks 110K üstü hedge et bekle...Temettü ile yaşamak çünkü amaç...Hisse fiyatı anlam ifade etmemeli bu yaşlarda...

Yani temettü ile yaşamayı amaçlamak ile hisse sayısını arttırmak bambaşka stratejiler gerektirir...Tabi bence....